مشکل افراط گرایی به یک منطقه محدود نمی شود

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مشکل امروز جهان، مشکل افراط گرایی است که به یک منطقه محدود نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز با «پل گالاگر» وزیر امور خارجه واتیکان دیدار و گفتگو کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط دیرپا، احترام آمیز و مبتنی بر درک متقابل میان تهران و مقر مقدس (واتیکان) و ضمن تاکید بر ضرورت گفتگو و همکاری موثر بین ادیان و تمدن ها، گفت: ما برای شخصیت و مواضع عالیجناب پاپ احترام قائلیم. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به شرایط بحرانی منطقه، بر در پیش گرفتن راه حل های مسالمت آمیز برای فائق آمدن بر این بحران‌ها تاکید کرد و اظهار کرد: مشکل امروز جهان، مشکل افراط گرایی است که به یک منطقه محدود نمی شود.

ظریف درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار نیز خواستار همکاری و مساعدت همه کشورها برای توقف روند کشتار و اخراج دسته جمعی مسلمانان این کشور شد و از تلاش های واتیکان در این زمینه قدردانی کرد.

 ایشان  با اشاره به بحران شبه جزیره کره نیز گفت: جهان بعد از بحران کوبا، خطر استفاده از این سلاح ها را فراموش کرده بود، اما مجددا شاهد این خطر بزرگ برای جامعه جهانی هستیم.

 در ادامه گالاگر، وزیر امور خارجه واتیکان، نیز در این دیدار با اشاره به دیدگاه های مشترک دو کشور در خصوص تحولات منطقه ای و اشتراک نظر در مورد گفتگو و همکاری برای پایان دادن به بحران های منطقه ای، بحران مهاجرین و افراط گرائی گفت: واتیکان از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و توافق برجام حمایت کرده است و هنوز هم حمایت می کنیم. 

وزیر خارجه واتیکان در ادامه اظهار کرد: تشویق فرهنگ صلح و همزیستی مسالمت آمیز ادیان در خاورمیانه، باید با جدیت دنبال گردد. و واتیکان همواره از این همزیستی بین ادیان حمایت کرده است.

گالاگر در خصوص مسلمانان میانمار نیز، ضمن اشاره به تلاش های واتیکان برای حل این بحران، گفت: ما به تلاشهای خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در این دیدار، همچنین با ابراز رضایت از روند گفتگو میان دو کشور، در خصوص مسایل مختلف سیاسی، اجتماعی و بین الادیانی در منطقه نیز به تبادل نظر پرداختند.

کد خبر 4080208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =