سرپرست هیئت کاوش‌ در محوطه پارینه سنگی میرک:

فصل سوم کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان آغاز شد

شناسهٔ خبر: 4116395 -
سمنان - سرپرست هیئت سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه پارینه سنگی میرک با اشاره به آغاز فصل سوم کاوش در این محوطه، گفت: این کاوش تا یک ماه آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، حامد وحدتی‌نسب صبح سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به آغاز فصل سوم کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان اظهار داشت: با توجه به نتایج به دست آمده از فصل‌های قبلی کاوش، فصل سوم کاوش در محوطه میرک با همکاری متخصصان ایرانی و فرانسوی آغاز شده و تا یک ماه آینده ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه دستیابی به لایه فرهنگی از دستاوردهای فصل دوم کاوش در این محوطه بود، گفت: سن‌یابی مطلق لایه فرهنگی از جمله اهداف سومین فصل کاوش در این محوطه تاریخی است.

سرپرست هیئت سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه پارینه سنگی میرک افزود: با هدف دستیابی به نتایج دقیق‌تر و بیشتر، گروهی از باستان‌شناسان به سرپرستی مژگان جایز به طور همزمان مشغول بررسی کوه‌های منطقه مهدیشهر، برای یافتن پناهگاه یا غار احتمالی که ممکن است مورد سکونت انسان‌های نئاندرتال قرار گرفته باشد، هستند.

وحدتی نسب گفت: این فصل از کاوش نیز با همکاری «ژیل بریون» و «گیوم ژامه» از پژوهشگران مرکز ملی علوم فرانسه و موزه انسان شناسی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه میرک نخستین محوطه روباز پارینه‌سنگی در ایران است که مورد کاوش باستان‌شناسی قرار گرفته است، افزود: این محوطه برای نخستین بار مورد سن سنجی مطلق به روش نورتابی برانگیخته یا « او اس ال » قرار گرفته است.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس گفت: کاوش‌های باستان شناسی و نتایج آزمایش‌های گاهنگاری محوطه پارینه سنگی میرک سمنان نشانگر ۶۳ هزار ساله بودن قدیمی‌ترین لایه های استقراری این محوطه است.

وحدتی نسب افزود: یافته‌های پژوهش روی میرک که یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی شناخته شده در ایران و حتی خاورمیانه است، در چندین کنفرانس ملی و بین المللی ارائه و نتایج فصول پیشین بررسی و کاوش در قالب مقالات علمی در نشریات معتبر جهانی به چاپ رسیده است.

و با یادآوری اینکه محوطه‌های میرک و دلازیان که به نام تپه‌های میرک و دلازیان نیز خوانده شده اند، نخستین بار در جریان بررسی‌های باستان شناختی استان سمنان در سال ۱۳۶۴ خورشیدی شناسایی و معرفی شدند، افزود: محوطه میرک در اطراف روستای دلازیان در هشت کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 0 =