حِسی که زلزله زده شد/کنگره عاشورایی و تریبونی به یاد کرمانشاه

قروه- یادبود دهمین کنگره عاشورایی با نام کرمانشاه و رسیدن برای انتظاری سبز با حضور مسافری از غرب و تقدیم هدیه ای انسانی در تریبونی پر از حس زلزله زده شده برای هموطنان آسیب دیده به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، قطار دهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه با معرفی نفرات برتر به پایان رسید و فرصت برای یازدهمین دوره مهیا شد. در این میان آنچه این دوره از کنگره را برجسته کرد همزمانی برگزاری آن با حادثه تلخ زلزله کرمانشاه بود. حادثه ای که غم بزرگی را در دل همه نشاند.

خیلی ها با دلخوری از اینکه در حال حاضر همه عزادار زلزله زدگان هستند خواستار لغو کنگره بودند و عده ای هم معتقد بودند کنگره همه ساله برگزار می شود و برنامه ها قبل از حادثه زلزله بوده و برگزاری آن به نوعی با توجه به محوریت آن می تواند همدردی با آسیب دیدگان باشد.

تمامی این گفته ها در حالی زده می شود که گرچه همه ساله کنگره عاشورایی قروه با ضعف های بسیاری از مدیریت تشریفات گرفته تا کنترل صحیح برگزاری مراسم روبرو است اما امسال با توجه به حادثه کرمانشاه حال و هوای دیگری داشت و به نوعی نگاه های اهالی فرهنگ و هنر را به خود گرفت.

مسافری از غرب

نگاهش سراسر اشتیاق بود و به هر طرف که می چرخید تعجب و سؤال و مهم تر از همه شوق را می شد دید.

دختری جوان که خاله پژوهشگرش را همراهی می کند یک ایرانی الاصل زاده و مقیم آمریکا می باشد.

هرچند نمی تواند فارسی را راحت حرف بزند اما دوست دارد با همان دو زبانه بودنش از اشتیاقش بگوید. از اینکه چگونه با خاله خود به حال و هوای مذهب رفته و با مطالب معنوی انس گرفته است.   

اسمش را نمی گوید و راضی به مصاحبه کامل نیست و در پاسخ به نگاه ملتمس ناظران اطرافش، فقط به یک نکته اشاره می کند. اینکه انسان در هر کجای دنیا که باشد نمی تواند از دین و مذهبش جدا شود.

هدیه ای انسانی

چند نفر از برگزیدگان کنگره در بخش شعر و مقاله پس از دریافت جایزه خود در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن ابراز تأسف برای حادثه تلخ زلزله کرمانشاه از اهدای جوایز خود به آسیب دیدگان گفتند و اینکه می خواهند با هدیه خود لوازم ضروری هموطنان کُرد در کرمانشاه را تهیه کرده و به آنان برسانند.

به گفته علیرضا کیانی از خراسان جنوبی که در بخش مقاله رتبه دوم را کسب کرده انسان ها در همه بحران ها نیازمند همراهی و همفکری هستند و این کنگره فرصت خوبی شد تا بتوانیم به نوعی کمک رسان عزیزان کرمانشاهی باشیم.

محمد زارعی از دلیجان هم که در بخش شعر به مقام اول دست یافته است از انتشار مجموعه شعر خود به یاد حادثه تلخ کرمانشاه و همدردی با آسیب دیدگان گفت.

تریبونی برای کرمانشاه

زمان آغاز مراسم تا پایان آن هر مسئولی که دعوت میشد برای سخنرانی ابتدا و انتهای سخنانش به زلزله کرمانشاه ختم می شد و در این میان شرکت کنندگان هم که برای قرائت بخشی از مقاله یا شعر خود پشت تریبون می رفتند ناخودآگاه با غمی آغشته به بغض شعر و یا جمله ای کوتاه برای آسیب دیدگان می سرودند.

مجری مراسم هم بین تمامی اشعار انتخابی و سخنانش مدام از درد هموطنانی می گفت که به گفته دادیار حامدی برنده بخش ویژه کنگره از ساری این درد کم از درد عاشورا نیست.

تریبون کنگره دهم اینبار به نام کرمانشاه و عزیزان از دست رفته در حادثه زلزله ثبت و ماندگار شد.

انتظاری سبز

اکثر شرکت کنندگان هرچند از وضعیت کنگره رضایت داشتند اما کاستی ها را می توان جبران کرد مطابق پیشنهاد و خواسته دو شرکت کننده مشترک در این کنگره که شاید بیشترین سابقه شرکت در این کنگره عاشورایی را داشته باشند.

شهرزاد کتابی و گلنار عظیمی هردو از هرمزگان بر این باورند که کنگره شعر عاشورایی قروه می تواند بنیان یک فرهنگ قوی و اتحاد و همبستگی کشوری را فراهم کند و برای رسیدن به این مهم باید به فکر پیشرفت و توسعه کنگره و توجه به خواسته های هنرمندان صاحب نظر بود.

این دو شرکت کننده از انتظار همیشگی و همه ساله خود برای حضور در کنگره گفتند و اینکه اشتیاقشان برای امام حسین (ع) مرز نمی شناسد.

یادبودی عاشورایی

دهمین کنگره شعر عاشورایی قروه امسال در حالی به پایان رسید که مراسم تبدیل به یادبودی برای همدردی با آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه شد و تمامی حضار دقایقی به احترام جان باختگان زلزله ایستاده سکوت کردند.

از طرفی دیگر این کنگره فرصتی شد تا افراد حاضر در مراسم بتوانند دقایقی چند در خصوص تلخی زلزله و اینکه چقدر می تواند بر روحیه یک انسان تأثیر بگذارد بیندیشند.

همچنین گروه نمایش پیدا قروه با اجرای نمایشی جالب و پرمفهوم به تلفیق عاشورا و حادثه کرمانشاه پرداخت و مردم را چند لحظه ای به فکر کردن واداشت.

به هر حال پس از دو روز پرونده کنگره دهم با نقش برجسته یادبود عاشورایی و گرامیداشت جان باختگان زلزله کرمانشاه به پایان رسید.

کد خبر 4145174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =