انتقاد نمایندگان از آشفتگی آماری دولت در مورد نرخ اشتغال

اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی در جلسه مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به آشفتگی آماری درباره نرخ اشتغال انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل جلسه داد. در ابتدای این جلسه نمایندگان دیدگاه ها و سوالات خودشان را بیان کردند.

در ابتدای این جلسه نمایندگان انتقاداتی را نسبت به آمارهای وزارت رفاه درخصوص نرخ بیکاری، عدم تعیین تکلیف بازنشستگان فولاد، اعتراض به مشکلات بازنشستگان کشوری و انتقاد به عدم شفاف سازی مالی در شرکت های زیرمجموعه شستا، عدم لایحه قانون اصلاح کار، عدم ارزیابی مدیران استانی وزارتخانه اعلام کردند.

علاوه بر این، عدم پرداخت به موقع بیمه بیکاری، عدم جدیت وزارت رفاه در مبارزه با مفاسد اقتصادی، عدم اجرای برنامه ششم توسعه، مشکلات بیمه ها و بیمارستان ها و سندیکاهای بیمارستان ها نیز مباحثی در فراکسیون مطرح شد.

اعضای فراکسیون معتقد بودند که آشفته گویی های آماری درباره نرخ اشتغال اذهان جامعه را مشوش کرده است و پاسخگو نیست.

در ادامه ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برخی از سوالات نمایندگان پاسخ داد.

وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید در چهار موضوع مهم با مجلس شورای اسلامی هماهنگی کند. هدفمندی یارانه ها، صندوق های بازنشستگی، اشتغال و آسیب های اجتماعی.

ربیعی با بیان اینکه ابزار لازم برای اجرای تکالیف مورد نظر این وزارتخانه را در اختیار ندارد اظهار داشت: من در شوراهای مختلف مثل شورای پول و اعتبار حضور ندارم. این در حالی است که وزارت کار باید نخ تسبیح اشتغال باشد اما ابزارهای لازم در اختیار این وزارتخانه قرار نگرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص صندوق بازنشستگی فولاد نیز گفت: تنها یک ماه حقوق آنها به تأخیر افتاده است و امروز نیز با سازمان مدیریت برنامه ریزی درباره بازنشستگان فولاد جلسه دارم.

ربیعی افزود: اگر مشکل در این جلسه حل نشود راه حلی را ارائه کردیم که نمایندگان اگر طرح بدهند و تثبیت شود اجرا می کنیم.

در ادامه حمیدرضا حاج بابایی نماینده فراکسیون ولایی گفت: نمایندگان نمی توانند در این خصوص طرح بدهند زیرا با اصل ۷۵ قانون اساسی در تضاد است لذا باید دولت لایحه بیاورد و ما هم مساعدت می کنیم.

در ادامه مصری عضو فراکسیون نمایندگان ولایی و وزیر تعاون در دولت هشتم خطاب به ربیعی اظهار داشت: شما در ابتدای کارتان اعلام کردید که حل مشکل صندوق های فولاد را می پذیرید. شما نباید چنین تعهدی می دادید.

وی افزود: روزی که فولاد آغاز به کار کرد وزیر صنایع وقت اعلام کرد ما تأمین اجتماعی را قبول نداریم و خودمان صندوق بازنشستگی تأسیس می کنیم. ۳۰ سال از کارگران پول گرفتند، ولخرجی کردند و حال که وقت مستمری شده است مسئولیت نمی پذیرند.

در ادامه ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت مستمری بازنشستگان گفت: سازمان تأمین اجتماعی سالی ۷۰۰ میلیارد تومان از کارگران ساختمانی دریافت و ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه می کند. دولت برای پرداخت بیمه قالیبافان هیچ پولی به این وزارتخانه اختصاص نمی دهد. در بودجه سال ۹۷ ردیف پایداری به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص دهید.

وی در خصوص آمار بیکاری و نرخ اشتغال آمار دقیقی را ارائه نداد و گفت: آمار اشتغال در فصول مختلف متفاوت است. دولت سالی بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار شغل نمی تواند ایجاد کند مگر آنکه در بخش خدمات سرمایه گذاری کنیم.

ربیعی ادامه داد: در ۶ ماهه سال ۹۶، ۴۰۰ هزار دفترچه تأمین اجتماعی صادر شده که نشان می دهد ۴۰۰ هزار اشتغال ایجاد شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز نگرانی نسبت به ریزش شغل یادآور شد: وزارت تعاون طرحی را برای تثبیت شغل آماده کرده است.

ربیعی تصریح کرد: سالانه یک میلیارد و ۱۰۰ هزار نفر آماده ورود به بازار کار هستند و دولت برای حل مشکل اشتغال باید ۱.۲ تا ۲.۲ از جی دی پی را به بازار کار اختصاص دهد.

وی با تأکید بر اینکه پتروشیمی اشتغال ایجاد نمی کند، تأکید کرد: برای ایجاد اشتغال باید به دنبال ایجاد اشتغال خرد و کوچک باشیم که طرح اولیه ای را در این خصوص آماده کرده ایم.

ربیعی با تأکید بر لزوم تدوین سیاست های حمایت از اشتغال گفت: باید در راستای حمایت از اشتغال از تولید حمایت کرد در این صورت است که سرمایه انسانی حفظ می شود.

کد خبر 4150197

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =