باستان شناسی

نخستین کاوش‌های باستان‌شناسی تپه بی‌بی زلیخایی که احتمالاً دارای قدیمی‌ترین فرهنگ یکجانشینی این بخش از زاگرس است آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد آزادی باستان شناس گفت: کاوش باستان‌شناسی تپه بی‌بی زلیخایی مرتبط با دیگر فعالیت های انجام شده  دوره  نوسنگی در ایران به ویژه در منطقه جنوب غرب ایران است.

او هدف اصلی کاوش در تپه  بی‌بی زلیخایی را  پی بردن به جوانب گوناگون زندگی در این محوطه اعلام کرد .

وی گفت: در این رابطه، به دست آوردن بقایای گیاهی و جانوری برای بازسازی معیشت اقتصادی مردمان دوره نوسنگی، به دست آوردن نمونه‌هایی برای تاریخ‌گذاری مطلق برای تعیین قدمت محوطه و ارتباط آن با جوامع نوسنگی مناطق دیگر مانند فارس، خوزستان و زاگرس مرکزی از دیگر اهداف کاوش در این محوطه به شمار می‌آید.

به گفته این باستان شناس، محوطه  بی‌بی زلیخایی مربوط به دوره  نوسنگی بوده است که با توجه به اهمیت دوره  نوسنگی در روند تحولات جوامع بشری، از آن به عنوان انقلاب نوسنگی نیز یاد می شود.

این باستان شناس گفت: ضرورت انجام کاوش در محوطه   پیش گفته پی بردن به جنبه های گوناگون احتمالاً قدیمی‌ترین فرهنگ یکجانشینی این بخش از زاگرس است.

آزادی افزود: با کاوش این محوطه همچنین می توان پی برد که سرنوشت تحولی این بخش از زاگرس چقدر مرتبط با بخش های دیگر آن است.

وی اظهار داشت: تپه بی بی زلیخایی با ارتفاع ۶۷۴ متری از سطح آب های آزاد، در بخش های تقریباً جنوب غربی منطقه کُهگیلویه قرار گرفته است.

او گفت: این تپه در چشم اندازی کوهستانی شبیه به یک دره  باز قرار گرفته و به فاصله  کمی از آن، تپه ماهورها و برونزدهای سنگی که ارتفاعات این منطقه را شامل می شود، قابل مشاهده است.

به گفته آزادی، افزون  بر چشمه   دوراهی و رودخانه توف خیمه که در فاصله نزدیکی از محوطه قرار دارند، رودخانه  مارون نیز در فاصله  تقریباً ۲ کیلومتری شمال آن جاری است.

فصل اول  کاوش های باستان شناسی  تپه  بی بی زلیخایی کهگیلویه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

کد خبر 4162632

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =