مردم به حداقل ها اکتفا نکنند / مجلس خبرگان جای کارآمدترین ها است / به سایر لیست ها احترام می گذاریم / اطلاع از عملکرد خبرگان حق شهروندان است

کاندیدای چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرنگاران گفت: حداقل ها در قانون مشخص شده است و کسانی که دارای این حداقل ها باشند می توانند در معرض انتخاب مردم ما به عنوان هوشمند ترین مردم سیاسی منطقه قرار بگیرند .

به گزارش خبرنگار مهر، محسن اسماعیلی سخنگوی ائتلاف خبرگان و کارآمدی و نامزد چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرگان در نشست خبری با خبرنگاران که ظهر امروز در "خبرگزاری شهر" برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) و تسلیت به مناسب سالروز شهادت خبرنگاران در سانحه سقوط هواپیمای سی 130 گفت: مجلس خبرگان در قانون اساسی ایران دارای جایگاه رفیعی است و ظرفیت های بالقوه زیادی برای آن پیش بینی شده است. لذا اگر این ظرفیت ها بالفعل شود می تواند به عنوان یک نهاد موثرتر از گذشته در عرصه سیاست و اجتماع نقش آفرینی کند.

وی با بیان اینکه شرایط و صلاحیت های علمی، عمومی، اخلاقی واجتماعی خبرگان در قانون مشخص شده است، گفت: در انتخابات مجلس خبرگان ، علاوه بر این موارد باید از نظر دانش فقهی به درجه اجتهاد رسیده باشند و بتوانند مسائل را از منابع آن استخراج کنند.

کاندیدای چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرنگاران خاطر نشان کرد: حداقل ها در قانون مشخص شده است و کسانی که دارای این حداقل ها باشند می توانند در معرض انتخاب مردم ما به عنوان هوشمند ترین مردم سیاسی منطقه قرار بگیرند ولی هیچ گاه نباید به حداقل ها اکتفا کنیم بلکه باید به دنبال بهترین ها و کارآمدترین ها باشیم واین مساله ممکن است با شرایط روز وجهان متغیر باشد.

وی ادامه داد: اگر مجلس خبرگان رهبری بخواهد به رسالت های قانونی خود بهتر از گذشته عمل کند علاوه بر شرایط مندرج در قانون نیازمند شرایط دیگراز جمله آشنایی با علوم مختلف روز، است و لذا حداقل باید با یکی از علوم روز که برای اداره کشور لازم است، کاندیداها آن را دارا باشند و معتقدیم آشنایی با علوم سیاسی، روابط بین الملل، حقوق، اقتصاد، مدیریت و علوم ارتباطات که از نیازهای اداره یک جامعه است از جمله علومی است که در مجلس خبرگان افراد متخصص باید آن را دارا باشند و به همین دلیل درمیان کاندیداهای ائتلاف خبرگان و کارآمدی علاوه بر دانش فقهی افراد به حد کافی با علوم دیگر نیز آشنا هستند.

اسماعیلی تصریح کرد: اثبات علاقه به منافع ملی را برای حضور دراین مجلس و هر رکن دیگر کشور لازم و ضروری می دانیم و باید افرادی عهده دار تصمیم گیری درخصوص مهمترین رکن کشور یعنی رهبری شوند که معتقد باشند و نشان دهند که هیچ گاه منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح نمی دهند.

وی با بیان اینکه رابطه رهبری با مردم را رابطه ای مستقیم، عاطفی و معنوی می دانیم، گفت: همه باید در این رابطه احساس تکلیف و حضور کنند.

سخنگوی ائتلاف خبرگان و کارآمدی تاکید کرد: مجلس خبرگان جای سیاسی کاری نیست و حضور افراد با گرایش های سیاسی در این مجلس مانعی ندارد ولی این مجلس عرصه برخوردهای جناحی و سیاسی نیست و کسانی که نشان دادند به دنبال این موضوع هستند به نظر ما حضور آنان در مجلس خبرگان مناسب نیست و شاید در جاهای دیگر نظام بتوانند به خوبی انجام وظیفه کنند.

وی تصریح کرد: بزرگترین وظیفه ما در این دوران اثبات کارآمدی است و فقه اسلامی توان پاسخگویی به نیازهای زمان ومکان را دارد و امام راحل نیز به صراحت تاکید کردند: فقه، فلسفه عملی اداره حکومت در جهان امروز است و باید پاسخگوی همه نیازهایی باشد که بشر امروز با آن روبرو است.

اسماعیلی گفت: کسانی که وارد مجلس خبرگان می شوند باید توانایی درک شرایط پیچیده جهان امروز و ارایه راه حل برای آنها را داشته باشند. و راههای مناسب را برای برون رفت از مشکلات در همان زمان برای نهادهای تصمیم گیرنده از جمله رهبری ارایه کنند.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما یک کشور در حال توسعه است، گفت: کشور ما  با مسائل داخلی و خارجی زیادی مرتبط است که برای این مسائل نیازمند حضوری هوشمندانه و فعال در صحنه هستیم و هر قدر وقت بگذاریم باز کم است.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: با این معیارها و برای تغییر ملاک انتخاب در مجلس خبرگان از ملاک های سیاسی و گروهی به ملاک های تخصصی و کارآمدی مشارکت گسترده تر مردم به ویژه قشر جوان و نخبگان در این عرصه آماده حضور در انتخابات شدیم و مواضع خود را ذکر کردیم.

سخنگوی ائتلاف خبرگان و کارآمدی گفت: تا الان در حدودا بیست استان به نتیجه رسیده ایم و بیش از 40 کاندیدا را شناسایی کرده ایم ، ولی هنوز رایزنی ها ادامه دارد ودرتهران 6 نفر را به عنوان کاندیدای اختصاصی ائتلاف خبرگان وکارآمدی اعلام کردیم و انتخاب ده نفر مابقی را به عهده مردم گذاشته ایم.

اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که آیا فهرست شما همان لیستی است که جبهه اصولگرایی و کارامدی اعلام نموده یا خیر؟ اظهار داشت: 6 نفر کاندیدای ما درتهران با نام های قمی، هادوی، اسماعیلی، قائم مقامی، نواب و فاضل گلپایگانی مشخص است و ما ائتلاف خبرگان و کارآمدی هستیم والبته مذاکراتی نیز با آنان داشته ایم و آنان اعلام کردند از لیست ما درانتخابات حمایت می کنند و آنان اسامی دوستان ما را به طور کامل در فهرست انتخاباتی خود قرار دادند اما لیست مستقلی را برای خود ارایه می کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا درهمه لیست های انتخاباتی به غیر از جامعتین نام شما دیده می شود، گفت: این موضوع که چرا اسم من و دوستانم در لیست جامعتین قرار نگرفته را باید از خود آنان سئوال کنید ولی جامعتین نامزدهای خود را از مدتها قبل مشخص کرده بود و شاید این انتظار منطقی نبود که توافق حاصله بین اعضای خود را به هم بزنند و ما به لیست انتخاباتی آنان و هر گروه دیگری احترام می گذاریم و فکر می کنیم باید لیست ها و سلیقه های مختلف در انتخابات حضور داشته باشند.

کاندیدای چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرگان در پاسخ به این سئوال که آیا به دلیل اختلاف در اهداف شما نبود که  نامتان در فهرست جامعتین قرار نگرفت گفت، اولویت ها و شعارهای هر گروه با گروههای دیگر متفاوت است و نمی دانم کارآمدی که به آن تاکید دارم تا چه انداز مد نظر و اولویت آنهاست ولی به هر حال با ما مخالفتی هم ندارند.

اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که چه کار بهتری را در صورت پیروزی در انتخابات از اعضای قبلی مجلس خبرگان و رقبای خود انجام خواهید داد تصریح کرد: انتخابات رقابت بین برنامه هاست و چون برنامه ها را قبلا اعلام کرده بودم فکر نمی کردم تکرار آنها ضروتی داشته باشد و ما در برخی از کارکردهای خبرگان می توانیم تاثیر گذار باشیم و نقش فعال تری برای متخصصان رشته های مختلف در خبرگان قائل هستیم و معتقدیم بیش از گذشته باشد فعال باشند.

وی افزود: ایجاد گروههای تخصصی مشاوره و برقراری ارتباط مستمر، فعال و دو سویه بین آنان و دستگاه رهبری مهم است.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: تقویت و تصحیح نظام اطلاع رسانی مجلس خبرگان یکی دیگر از برنامه های ماست چرا که فکر می کنیم به هر دلیل افکار عمومی شناخت کامل وتصور دقیقی از فعالیتهای این مجلس نداشته و ندارند و این موضوع باعث می شود در دراز مدت انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات تضعیف شود لذا با گزارش های مستمر به مردم راه را برای حضور فعال تر آنان درانتخابات مجلس خبرگان باز می کنیم و یک کانال ارتباطی مطمئن بین مردم و راس حکومت باشیم.

وی ادامه داد: به دلیل حضورمان در مجامع مختلف دانشگاهی اطلاع دقیق تری نسبت به مطالبات مردم داریم و قدرت برقراری دیالوگ را با آنان بیشتر داریم.

کاندیدای چهارمین دوره مجلس خبرگان، تاکید کرد: ما در فهم ضرورتهای امروز خبرگان و اولویت های آن درست عمل کردیم و آنها را به خوبی شناخته ایم.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: ما انتخاب شخص رهبری را به عنوان ولی فقیه بهترین انتخابی می دانستیم که ممکن بود صورت بگیرد و امروز تحقیقا همه طیف فکری که در کشور وجود دارند با همه گرایش فکری در این بخش اتفاق نظر دارند که بهترین گزینه ایشان بود و لذا تدابیری که ایشان در مقاطع مختلف که با آنها روبرو بودیم داشته اند این فرضیه را اثبات می کند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: در طی سالیان اتفاقات بسیار مهم وتاثیر گذاری پدیدار شد و حادثه هایی اتفاق افتاد که کمترین اشتباه ممکن بود مشکلات بزرگتری را به همراه خود داشته باشد به عنوان نمونه می توان به جنگ خلیج فارس اشاره کرد و ایشان را بهترین وعالیترین گزینه می دانیم که می تواند کشتی انقلاب ما را در طوفان دنیای امروز هدایت کند و این موضوع به این معنا نیست که کسی حق اظهار نظر نداشته باشد و راه کاملا بسته باشد چرا که ایشان خود فرمودند که از افکار مختلف با دیدهای مختلف بهره مند می شویم و مجلس خبرگان آن دوره به بهترین شکل عمل کرده است وهمیشه راه برای ارایه نظرات جدید باز بوده و هست و خواهد بود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا می توانید مصداق و نمونه ای از عملکرد این مجلس به طور مشخص بیان کنید تصریح کرد: مجلس خبرگان تا کنون گزارشی اعلام نکرده و اطلاعی ندارم که بگویم ولی آنچه که قطعا بوده کمیسیون تحقیق همیشه فعال بوده و می گویند به طور مستمر ارزیابی ها را داشته است. ولی گزارشی منتشر نشده است لذا قادر ارزیابی نیستم.

سخنگوی ائتلاف خبرگان و کارآمدی در پاسخ به این سئوال که نظرتان درخصوص برخی رد صلاحیتها چیست؟ خاطر نشان کرد: صحبت های من متوجه شخص خاصی نیست و حضور طیف های مختلف فکری و صلاحیت سیاسی نه تنها در این مجلس مانعی ندارد بلکه می تواند مفید هم باشد اما مجلس خبرگان جای سیاسی کاری نیست و تنها جایی است که باید فقط و فقط منافع مردم در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: دسترسی مردم به اطلاعات یک حق شهروندی است ولی همه اطلاعات هم قابل انتشار نیست و غیر از مواردی که بر اساس قانون انتشار آنها ممکن است مشکل زا شود سایر موارد باید به مردم اطلاع رسانی شود و دراین خصوص مجلس خبرگان سوم یک گام به جلو برداشته و در صورت پیروزی در خبرگان چهارم باید گام های بلند تری برداریم.

اسماعیلی ادامه داد: درمجلس خبرگان اول ودوم اصل بر محرمانه بودن همه مسائل بود ولی در مجلس خبرگان سوم با تشخیص هیات رئیسه مجلس خبرگان مطالبی را منتشر کردم و لذا این زمینه در مجلس خبرگان وجود دارد و این استقبال به وجود خواهد آمد.

وی گفت: در آئین نامه مجلس خبرگان نیامده که باید فقط سالی دو بار جلسه داشته باشند بلکه بنا به ضرورت ها می توانند جلسه برگزار کنند.

کاندیدار چهارمین دوره مجلس خبرگان، در پاسخ به این سئوال آیا اجتهاد را برای اعضای مجلس خبرگان ضروری می دانید یا خیر اظهار داشت: در صورت حضور من به عنوان کاندیدای غیر روحانی در مجلس خبرگان زمینه برای ورود دیگران هم باز می شود و ما امیدواریم در آینده شاهد مجلس خبرگانی با تکثر و تنوع باشیم.

وی درخصوص شرط اجتهاد نیز توضیح داد این موضوع باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و در قانون اساسی شرط اجتهاد ذکر نشده ولی این موضوع بر اساس مبانی شرعی قابل بحث است و طبق قانون اساسی تعیین شرایط نامزدها هم به عهده مجلس خبرگان است و تا کنون شرایط اعضا را این شورا خود ذکر کرده است.

اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که زمان امتحان شما چقدر طول کشید، گفت: امتحان مجلس خبرگان 6 ساعت به طول انجامید  و امتحان شفاهی نیز با حضور 3 تن از علمای شناخته شده برگزار شد.

از این کاندید مجلس خبرگان در خصوص تخصص های 6 نفر ائتلاف خبرگان و کارآمدی سئوال شد که وی پاسخ داد: اسماعیلی (حقوق، رسانه ها و ارتباطات)، قائم مقامی (گفتگوی بین ادیان)، قمی (تحصیلات فلسفی)، هادوی (اقتصاد)، نواب (علاوه بر اقتصاد سوابق مدیریتی خوبی نیز داشته اند) و میانگین سنی کاندیداهای خبرگان و کارآمدی بالاتر از 45 سال نیست.

وی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان آنچه را که بررسی و اعلام می کند وجود همان حداقل هاست یعنی کف صلاحیت را شورای نگهبان را بررسی می کند اما انتخاب برترین ها و شایسته ترین ها به عهده مردم است وشیوه درست همین است که مردم با بررسی سوابق کاندیداها و بررسی عملکردهایشان در گذشته به انتخاب بهترین ها بپردازند و این موضوع جزء حقوق شهروندان است.

اسماعیلی تصریح کرد: ما برای نفع هیچ شخص یا گروهی وارد عرصه نشده ایم و آمدیم آنچه را در توان داریم به مردم عرضه کنیم و قصد نفی کردن هیچ کس را هم نداریم ومردم تهران باید به 16 نفر در انتخابات خبرگان رای دهند.

کد خبر 416833

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =