پارلمان عراق به زودی درباره طرح تقسیم درآمدهای نفتی در شهرهای این کشور بر اساس جمعیت، تصمیم گیری می کند و کارشناسان سیاسی معتقدند با تصویب این طرح ناآرامی های عراق کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، برخی از کارشناسان عراقی و آمریکایی طرح تقسیم درآمدهای نفتی عراق را به مجلس این کشور ارائه کرده و امیدوارند با تصویب این طرح در مجلس عراق، نا آرامی های این کشور کاهش بیابد.

براساس این گزارش یکی از اصلی ترین اختلافات میان گروههای عراقی بهره مندی از درآمدهای نفتی و در اختیار داشتن کنترل چاه های نفت عراق است و در گزارش گروه تحقیق عراق که هفته گذشته در اختیار بوش قرار گرفته پیشنهاد شده تا کنترل تمام چاه ها و میدان های نفتی عراق در اختیار دولت مرکزی قرار بگیرد و دولت مرکزی درباره تقسیم درآمدهای نفتی تصمیم گیری نماید.

بر همین اساس، گنجانده شدن این پیشنهاد در گزارش گروه تحقیق عراق سبب ناراحتی و اعتراض گروههای کرد عراقی شده، زیرا در حال حاضر کنترل منطقه نفت خیز کرکوک در اختیار کردهای عراقی است و در صورت تائید شدن این پیشنهاد از سوی بوش، کردهای عراقی یکی از مهمترین پایگاه های قدرت خود را از دست می دهند.

بر اساس گزارش گروه تحقیق عراق، توزیع درآمدهای نفتی توسط دولت مرکزی سبب برقراری ثبات در عراق می شود و با استفاده از این روش می توان به بهبود وضعیت عراق امیدوارشد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تصمیم گیری درباره توزیع درآمدهای نفتی که در چند روز آینده انجام می شود؛ دورنمایی از وضعیت عراق را در سال های آینده ترسیم می کند.

براساس این گزارش، هم اکنون کنترل تعداد زیادی از چاه های نفت شمال عراق در اختیار کردهای این کشور است و همین امر سبب ناراحتی سایر گروهای عراقی شده است.     

کد خبر 418524

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =