چهارمین گردهمایی موسسات فعال در آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود

چهارمین گردهمایی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان، ۱۷ دی ماه و با حضور نمایندگانی از ۳۶ موسسه آموزش زبان فارسی داخلی و چند موسسه خارج از کشور به میزبانی بنیاد سعدی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با بیان این خبر گفت: گردهمایی امسال با شعار «هم افزایی، انسجام، مشارکت و تمرکز در آموزش زبان فارسی در جهان»، یکشنبه ۱۷ دی ماه به مدت یک روز در محل سالن اجتماعات این بنیاد برگزار خواهد شد.  

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با بیان اینکه هدف از برگزاری این گردهمایی، تعامل بیشتر بین دستگاه‌ها در راستای اتحاد، انسجام و یک سو کردن فعالیت‌های آموزش زبان فارسی در خارج ازکشور است، افزود: اولین گردهمایی در آذرماه ۱۳۹۳ برگزار شد و به طور تقریبی و براساس تجربه و تحقیقاتی که صورت گرفت، مشخص شد که بیش از ۷۰ درصد این موسسات، قبل از این گردهمایی، ضمن آنکه برخی یکدیگر را نمی‌شناختند، از فعالیت‌های یکدیگر نیز اطلاع نداشته‌اند.

صحرایی افزود: خوشبختانه توانسته‌ایم به صورت متوالی این گردهمایی را هر سال داشته باشیم و از برکات این گردهمایی‌ها،  آگاه شدن موسسه‌های فعال از ظرفیت‌های یکدیگر و آغاز کارهای مشترکی بوده است.

وی ضمن یادآوری برگزاری سومین گردهمایی با همکاری بنیاد ایرانشناسی و قدردانی از زحمات آنها، در خصوص چهارمین گردهمایی نیز اظهار کرد: از ویژگی‌های جالب توجه برنامه امسال، برگزاری دو نشست تخصصی با موضوعات «راهکارهای جذب مخاطبان خارجی و پیشگیری از تعطیلی کرسی‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» و «برنامه‌ریزی آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در جهان» است که در نشست دوم، تولید محتوا، آموزش مجازی و استانداردسازی آزمون‌ها به طور تخصصی توسط ۳۶ موسسه فعال در امر آموزش زبان فارسی بررسی خواهند شد.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی همچنین با اشاره به میهمانان خارجی این گردهمایی گفت: امسال از روسای مرکزها و موسسه‌های خارجی فعال در زبان فارسی دعوت شده‌اند که از جمله آن رئیس مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران در روسیه است.

وی از دیگر ویژگی‌های گردهمایی سالجاری را رونمایی از تازه‌های نشر موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی عنوان کرد و گفت: از همه موسسه‌های حاضر در گردهمایی خواسته شده تا تازه‌های نشر خود در یکسال اخیر را در این گردهمایی معرفی کرده تا دیگر موسسات از انتشار آخرین اخبار در حوزه آموزش و پژوهش در زبان فارسی مطلع شوند که از جمله آن کتاب «دنیای ایرانی» است.  

صحرایی همچنین از راه اندازی وبگاه اختصاصی معرفی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در این روز خبر داد و گفت: در دوره‌های قبل اقدام به چاپ کتابی برای معرفی مراکز شناخته شده در این حوزه داشته‌ایم، اما با راه اندازی وبگاه جدید، به صورت جامع، موسسات ضمن معرفی خود می‌توانند از دیگر موسسات فعال نیز مطلع شوند.

کد خبر 4190070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =