اختصاص ۲۰۰ نفر از ظرفیت مراکز ترک اعتیاد به افراد مشمول ماده ۱۶

تهران- استاندار تهران گفت: در هر مرکز تا ٢٠٠ نفر ظرفیت نگهداری از معتادان مشمول ماده ١٦ اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین مقیمی پیش از ظهر چهارشنبه در هشتمین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران که با حضور محسن همدانی معاون امور امنیتی و انتظامی، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری،عیسی فرهادی فرماندار تهران و اعضای شورا برگزار شد، طی سخنانی با تأکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر با درخواست بخش خصوصی گفت:در هر مرکز تا ٢٠٠ نفر ظرفیت نگهداری از معتادان مشمول ماده ١٦ اختصاص یابد.

در ادامه این جلسه موضوع راه اندازی مرکز فوریت های خدمات اجتماعی وغربالگری معتادان متجاهر به منظور ساماندهی، از سوی دستگاه ها مورد بررسی قرار گرفت.

با دستور استاندار تهران مقرر شد؛ مرکز غربالگری معتادان متجاهر جمع آوری شده با استقرار نمایندگانی از دستگاه های نیروی انتظامی، بهزیستی،ستاد مبارزه با مواد مخدر،اداره اتباع،دانشگاه های علوم پزشکی، شهرداری،فرمانداری تهران،کارگروه اجتماعی استان،مرجع قضایی و کمیته امداد تا روز هشتم بهمن ماه راه اندازی شود.

مقیمی با تأکید بر اینکه دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی مسئولیت بهداشت و درمان در استان را به عهده دارند تصریح کرد:برای معتادان متجاهر  جمع آوری شده که دارای بیماری های خاص هستند و نیاز به درمان دارند نیاز به همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و معرفی بیمارستان ها برای درمان معتادان است .

در ابتدای این جلسه آموزش و پرورش شهر و شهرستان های استان تهران و بهزیستی استان گزارشی از اقدامات انجام شده در جهت پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر ارائه دادند.

در ادامه گزارشی از اداره کل بهزیستی استان در خصوص بازدید از مرکز اخوان به منظور افزایش ظرفیت پذیرش معتادان متجاهر در این مرکز ارائه شد و با دستور استاندار تصمیماتی برای تأمین اعتبارات مورد نیاز صادر شد.

گزارش اصلاح ظرفیت مراکز بهاران به ٢١٠٠ نفر و اختصاص ١٥٠٠ نفر مددجو برای مراقبت های پس از خروج در این مراکز نیز در این جلسه بررسی شد.

بر اساس این گزارش، ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر بر درمان اجباری معتادان متجاهر تاکید دارد.

اما چگونگی اجرای این ماده قانونی همیشه مورد انتقاد کارشناسان حوزه اعتیاد بوده است، اما استانداری تهران در جلسات متعدد در خصوص این ماده، سعی دارد، از کاستی های اجرایی آن بکاهد.

کد خبر 4202549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =