تحویل نخستین تجهیزات مکانیزه اطفاء حریق به سازمان محیط زیست

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخستین سری تجهیزات مکانیزه اطفاء حریق جنگل‌ها به محیط زیست تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری تفاهم نامه چهارجانبه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه کشور در مهرماه سال گذشته، گفت: بر اساس این تفاهم نامه که پشتیبانی مالی آن را موسسه مالی و اعتباری کوثر و ضمانت آن را نیز سازمان برنامه و بودجه کشور بر عهده دارد، مقرر شد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تجهیزات مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست را تامین کند.

تیموری افزود: در همین راستا نخستین سری تجهیزات اطفاء حریق شامل روت فایر و تجهیزات انفرادی به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه نخستین سری تجهیزات مذکور بر اساس هماهنگی با مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های بحرانی در حوزه آتش سوزی جنگل ها، به این استان ها تحویل داده شد، خاطرنشان کرد: طبق پیگیری های صورت گرفته، مابقی تجهیزات و امکانات مورد نیاز ادارات کل محیط زیست استان ها نیز تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آتی (1397) در اختیار استان ها قرار می گیرد.

روند کاهشی وسعت حریق در جنگل های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست

وی ضمن یادآوری روند کاهشی چشمگیر وسعت حریق در جنگل های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست طی سال های اخیر به رغم تشدید پدیده خشکسالی، اظهار کرد: نقش و جایگاه ستاد راهبری واکنش سریع در سازمان و استان ها، همکاری خوب سازمان های دولتی و ارگان های نظامی برای استفاده از بالگرد، همچنین همراهی و مشارکت جوامع محلی و تشکل های مردم نهاد از جمله مهم ترین عوامل موفقیت در کاهش پهنه حریق بوده است.

تیموری در خصوص آمار آتش سوزی جنگل های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1396، گفت: 50 درصد وسعت حریق کشور در سالجاری مربوط به دو استان کردستان و خوزستان بود و در سایر استان ها، شاهد کاهش چشمگیر وسعت حریق در مناطق بودیم.

تاکید بر ضرورت راه اندازی ستاد واکنش سریع در استان ها در آستانه مسافرت های نوروزی

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: با توجه به نزدیک بودن مسافرت های نوروزی، معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست طی بخشنامه ای به ادارات کل استان ها، ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی ستاد واکنش سریع در استان ها، توجه به مقوله آموزش پیشگیری حریق در جنگل ها و مراتع برای عموم جامعه از جمله مسافران و گردشگران، کشاورزان و جوامع بومی و محلی را مناسب ترین راه برای کنترل حریق در کشور دانست.

تیموری گفت: از مردم فهیم و علاقمند به محیط زیست و طبیعت ایران می خواهیم در مسیر حفاظت از جنگل های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست کشور را یاری کنند.

گفتنی است، تفاهم‌نامه چهارجانبه تامین تجهیزات مورد نیاز برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور با استفاده از ظرفیت صنایع دفاعی کشور مهرماه 1395 به امضاء رسید و بر اساس این تفاهم نامه که پشتیبانی مالی آن را موسسه مالی و اعتباری کوثر و ضمانت آن را نیز سازمان برنامه و بودجه کشور بر عهده دارد، مقرر شد، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تجهیزات مورد نیاز سازمان های حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، امور عشایر و شیلات ایران را تامین کند.

تامین انواع پهپاد، خودروهای امداد و نجات، خودروهای مهار آتش، انواع موتورهای چهار چرخ تریلر، انواع یدک‌کش، سامانه‌های پایش و اعلام حریق، تجهیز محیط‌بانان و جنگل‌بانان و یگان‌های گشت دریایی به تجهیزات پیشرفته انفرادی و گروهی، ناوچه‌های شناور، آب شیرکن خورشیدی و تامین تجهیزات مورد نیاز برای آبرسانی به عشایر از جمله اهداف این تفاهم‌نامه بود.
 

کد خبر 4243902

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha