آغاز ثبت‌نام در نمایشگاه سی‌ویکم/ معافیت تازه برای ناشران

آغاز ثبت‌نام از ناشران داخلی برای سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و صدور رای کتبی برای ۳۸ پرونده حل اختلاف اتحادیه ناشران از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: گزارش این هفته مرور اخبار حوزه کتاب و نشر، از جمله گزارش‌های پرخبری است که طی هفته‌های گذشته منتشر شده‌اند. این گزارش حاوی ۱۹ خبر است که ۴ خبر از آن‌ها مربوط به رویدادهای خارجی حوزه کتاب هستند.

گزارش با ۳ خبر از نمایشگاه کتاب تهران آغاز می‌شود و سپس با ۳ خبر درباره ناشران کشور دنبال می‌شود. سپس یک خبر درباره موسسه خانه کتاب و طرح عیدانه کتاب مرور می شود. در ادامه ۴ خبر مراسم رونمایی کتاب و همچنین ۳ خبر درباره برنامه‌های اختتامیه و مراسم مختلف مربوط به کتاب درج شده است. پس از خبر چاپ کتاب «شعار سال»، پایان‌بندی گزارش این هفته به مرور ۴ خبر خارجی و بین‌المللی حوزه کتاب اختصاص دارد.

آغاز ثبت‌نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران

ثبت نام ناشران داخلی برای حضور در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از دیروز چهارشنبه شانزدهم اسفند آغاز شد. ثبت نام از ساعت ۹ صبح چهارشنبه آغاز و در پایان روز بیست و دوم اسفند به پایان می رسد.

خبر دیگر از نمایشگاه کتاب تهران این که کمیته روابط عمومی سی و یکمین ‌نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرد که در نظر دارد شعار این دوره از نمایشگاه را از طریق فراخوان عمومی و با مشارکت فعالان حوزه فرهنگ و هنری انتخاب کند. طبق فراخوان منتشر شده در این باره، هر فرد می تواند دو شعار پیشنهادی خود را طبق شرایط فراخوان تا روز ۲۵ اسفند ارائه کند.

اعلام ضوابط حضور ناشران داخلی در نمایشگاه کتاب

ضوابط حضور ناشران داخلی در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱۲-۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) روز سه شنبه این هفته اعلام شد.

این ضوابط شامل مقدمه، شرایط ثبت نام، شرایط حضور در نمایشگاه، مدارک درخواست ثبت‌نام، مدارک مربوط به نمایندگی، مدارک مالی، مدارک هویتی کارکنان غرفه، مبلغ و نحوه پرداخت اجاره غرفه، ضوابط و مقررات اجرایی فعالیت غرفه‌داران، شیوه‌نامه فعالیت‌های جنبی ناشران داخلی، دستورالعمل ساخت غرفه و شرایط تبلیغات هستند.

اعلام معافیت ناشران بدون فعالیت نشر

سومین نشست تخصصی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها، صبح شنبه ۱۲ اسفند با حضور همایون امیرزاده، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی، علی غیاثی ندوشن، مدیرکل اداره امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران ستادی معاونت و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، در یزد آغاز به کار کرد و محمدجواد مرادی‌نیا مدیر اداره کتاب در این مراسم گفت: در گذشته ناشرانی که کتابفروشی داشتند، به دلیل فعالیت‌های انتشاراتی از مالیات معاف بودند اما الان کتابفروشانی که فعالیت نشر ندارند هم از این معافیت برخوردارند.

اعلام تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی برای ناشران

بهمن رضوانی مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین گشایش دوازدهمین نمایشگاه کتاب قزوین که جمعه شب هفته گذشته برگزار شد و خبرش روز شنبه این هفته منتشر شد، گفت: با ارائه تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی با بهره کم زمینه حمایت از ناشران، مولفان و فعالان فرهنگی فراهم می شود.

وی در این مراسم گفت: پرداخت تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومانی به ناشران کتاب و نیز برای راه اندازی کتابفروشیها می تواند نقش موثری در توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی داشته باشد و این حمایت در استانهای کم برخوردار بیشتر است.

صدور رای کتبی برای ۳۸ پرونده حل اختلاف اتحادیه ناشران

طبق خبری که دوشنبه این هفته منتشر شد، به گفته مسعود کازری رئیس کمیسیون حل اختلاف اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، از آبان ۹۳ تا پایان بهمن ۹۶، در مجموع ۴۷ جلسه تشکیل و از ۴۴ پرونده‌ رسیدگی‌شده، ۳۸ پرونده با رأی کتبی کمیسیون، حل اختلاف شد.

خبر منتشر شده، حاوی گفتگوی مشروح مهر با کازری بود که متن آن در خبرگزاری مهر موجود است.

آغاز ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در عیدانه کتاب

طرح «عیدانه کتاب» با شعار «عیدی، کتاب هدیه دهیم» هشتمین گام موسسه خانه کتاب در راستای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتاب‌فروشی‌هاست است که ثبت نام در آن از دیروز چهارشنبه ۱۶ اسفند آغاز شد. کتابفروشی‌ها برای مشارکت در این طرح باید پروانه کسب با تاریخ معتبر و مورد تایید مراجع ذیصلاح داشته باشند.

در  طرح «عیدانه کتاب» سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال است و خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان  را با ۲۰ درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کند.

رونمایی پنج جلد از دانشنامه ارتباطات

آیین معرفی و رونمایی از ۵ جلد نخست «دانشنامه ارتباطات» اثر پروفسور باقر ساروخانی روز دوشنبه ۱۴ اسفند با حضور حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی رئیس مؤسسه اطلاعات، حسن خجسته از مدیران باسابقه صدا و سیما و عضو هیئت مدیره موسسه تصویر شهر، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما، مطهری‌نژاد رئیس انجمن روابط عمومی ایران، کاظمی دینان عضو انجمن روابط عمومی ایران، نعمتی انارکی معاون دانشگاه صداوسیما و جمعی از استادان رسانه و ارتباطات از جمله غلامرضا آذری و سروش در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

رونمایی از کتاب «حرمت حریم حرم»

آیین رونمایی از کتاب «حرمت حریم حرم» هم عصر یکشنبه ۱۳ اسفند با حضور محمد اللهیاری معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد، محمدرضا سرشار رئیس انجمن قلم ایران، راضیه تجار دبیر انجمن قلم ایران، محسن پرویز نایب رئیس انجمن قلم و جمعی از کتابداران و کتاب دوستان در کتابخانه عمومی دستغیب تهران برگزار شد.

رونمایی از کتاب جدید جواد مجابی

مراسم رونمایی از کتاب جدید جواد مجابی به همراه ۳ عنوان تجدید چاپی از این شاعر و داستان نویس هم عصر دیروز چهارشنبه ۱۶ اسفند در شهر کتاب دانشگاه برگزار شد. این کتاب ها شامل رمان جدید «گفتن در عین نگفتن» و عناوین تجدید چاپی «در این هوا»، «روایت عور» و «باغ گمشده» بودند.

رونمایی از کتاب جدید بهاره رهنما

مراسم رونمایی از کتاب «پای به جاده زدن» اثر بهاره رهنما که به تازگی توسط نشر نگاه چاپ شده، عصر دیروز چهارشنبه ۱۶ اسفند در کافه کتاب آینده برگزار شد. این کتاب روایت زنانه‌ای از زندگی زن‌های شهر تهران را در بر می‌گیرد و رهنما آن را به «مادرم و همه مادرهایمان و همه رویاهایی که بر باد دادند...» تقدیم کرده است.

برگزاری اختتامیه هفدهمین جایزه شهید غنی پور

مراسم اختتامیه هفدهمین دوره کتاب سال شهید حبیب غنی پور هم از دیگر خبرهای دوشنبه شب این هفته بود که شامگاه ۱۴ اسفند با حضور جمعی از داستان نویسان و برگزیدگان این جایزه در مسجد جوادالائمه(ع) تهران برگزار شد.

برگزاری مراسم بهسازی کتابخانه حکیمی

مراسم افتتاح سالن‌های قرائت خانه کتابخانه محمود حکیمی، به تفکیک خواهران و برادران و تجهیز و شاداب سازی مخزن کتابخانه با هدف ارایه خدمات بهتر به مخاطبین، به ویژه کودکان و نوجوانان، سه‌شنبه این هفته در محل این کتابخانه برگزار شد.

برگزاری نشست خبری نمایشگاه کتاب کردستان

نشست خبری جلال قلعه شاخانی مدیرکل ارشاد استان کردستان با اهالی رسانه درباره هفتمین نمایشگاه کتاب استان کردستان روز شنبه این هفته برگزار شد و قلعه شاخانی در این نشست، از عرضه بیش از سه میلیون و ۱۲۵ هزار جلد کتاب از ناشران داخلی خبر داد.

این نمایشگاه از یکشنبه ۱۳ اسفند کار خود را شروع کرده و فردا جمعه ۱۸ اسفند به پایان می رسد.

چاپ کتاب «شعار سال»

طبق یکی از خبرهای روز دوشنبه این هفته، مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره‌ اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال توسط موسسه انتشارات انقلاب اسلامی در کتابی با عنوان «شعار سال» منتشر شد.

حذف نام شاعر کُره‌ای برنده نوبل از کتاب‌های درسی

یکی از خبرهای بین المللی این هفته که به نقل از تایمز در مهر منتشر شد، درباره یکی از برندگان جایزه نوبل ادبیات بود. به این ترتیب نام «کو اون» شاعر مشهور کره‌ای به دلیل طرح اتهام آزار جنسی، از کتاب‌های درسی حذف می‌شود.

هفته پیش پس از طرح چندین مورد سوء‌رفتار جنسی که به جامعه کره شوک بزرگی وارد کرد، کو اون از سمتش به عنوان استاد برجسته در موسسه علمی و فناوری کره و دانشگاه دانکوک اخراج شد. اکنون در سال‌های غروب آفتاب زندگی او، به نظر می‌رسد این شاعر باید بهای رفتارهای نامناسبی را که چند دهه پیش انجام داد بپردازد.

اعلام نتایج یک نظرسنجی درباره مطالعه اجباری دانشجویان ژاپنی

خبر دیگر هم به نقل از تایمز ژاپن در مهر منتشر شد و خلاصه اش به این ترتیب بود که مطالعه سالانه فدراسیون ملی دانشگاه‌های ژاپن نشان داده بیشتر دانشجویان دانشگاه‌ها کتاب را برای لذت بردن از مطالعه به دست نمی‌گیرند. براساس اطلاعات این خبر، بررسی سال ۲۰۱۷ نشان داده که ۵۳.۱ درصد دانشجویان گفته‌اند برای لذت بردن کتاب نمی‌خوانند که این مقدار برای نخستین بار از سال ۲۰۰۴ به این سو که این تحقیق انجام می‌شود، از مرز ۵۰ درصد بالاتر رفته است.

در این تحقیق همچنین آشکار شد دانشجویان تقریبا سه ساعت از وقتشان را در روز صرف استفاده از گوشی‌های همراه خود می‌کنند که در مقایسه با قبل حدود ۱۵ دقیقه افزایش یافته است.

معرفی محبوب‌ترین کتاب‌های بیل گیتس برای سال ۲۰۱۸

بیل گیتس چندی پیش در یک نشست محبوب‌ترین کتاب‌هایش در سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد و از دو کتاب که دیدی خوش‌بینانه نسبت به جهان امروز دارند، نام برد؛ یکی «روشنفکری حالا» نوشته استیون پینکر و دیگری «پر از حقیقت» نوشته هانس راسلینگ.

گرامیداشت نودویکمین سالگرد تولد مارکز توسط گوگل

بزرگداشت نود و یکمین سالگرد تولد گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی و خالق «صد سال تنهایی» در لوگوی گوگل جای گرفت.

این نویسنده مشهور آمریکایی لاتین که به عنوان گابو شناخته می‌شد، روز سه شنبه این هفته در لوگوی گوگل که به عنوان «دودل» شناخته می‌شود، قرار گرفت.

کد خبر 4245684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =