نامزدهای بخش داستان کوتاه جایزه مهرگان معرفی شدند

فهرست ۱۴ مجموعه داستان راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی جایزه مهرگان ادب اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ دبیرخانه جایزه مهرگان با اعلام اسامی ۱۴ مجموعه داستان راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی این جایزه اعلام کرد: در دوره‌های هفدهم و هجدهم جایزه مهرگان ادب، مجموعاً ۵۲۷ اثر (۲۸۵ رمان و ۲۴۲ مجموعه داستان چاپ اول سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۴) در گروه‌های داوری مقدماتی و نهایی مهرگان ادب مورد بررسی قرار گرفت و اسامی ۲۱ رمان برای راه‌یابی به مرحله ماقبل نهایی جایزه مهرگان هفته گذشته اعلام شد.

از میان ۲۴۲ مجموعه داستان خوانده شده توسط داوران، ۳۸ مجموعه داستان که امتیازاتی نزدیک به هم داشتند در جلسات اقناعی میان داوران مرحله نهایی جایزه، مجدداً مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آثار راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی انتخاب شدند.  

جواد اسحاقیان، مهدی غبرایی، علیرضا سیف‌الدینی، لیلا صادقی، حسین آتش‌پرور، سیاوش گلشیری و ابوالفضل حسینی گروه هفت نفره داوری مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب را تشکیل می‌دهند.

شایان ذکر است در کنار مجموعه داستان‌های برگزیده مهرگان، از میان دیگر مجموعه داستان‌ها نیز  تک داستان‌هایی انتخاب شده است که اسامی آن‌ها با عنوان تک داستان‌های برگزیده مهرگان ادب متعاقباً اعلام خواهد شد.

در این دوره جایزه مهرگان علاوه بر انتخاب بهترین رمان و بهترین مجموعه داستان، تندیس و جایزه مهرگان یک عمر تلاش در عرصه نوشتن نیز به یکی از نویسندگان بزرگ ایران تعلق می‌گیرد.
پنج چهره بزرگ ادبیات معاصر توسط هیأت داوران مهرگان ادب نامزد دریافت این جایزه شده‌اند، داوران در این بخش مجموعه آثار یک نویسنده و تأثیرگذاری او بر جریان داستان‌نویسی ایران را بررسی می‌کنند و به اتفاق آرا یک تن را بر می‌گزینند.

برگزیدگان جایزه مهرگان ادب در بخش‌های مختلف، تندیس مهرگان و جایزه نقدی خود را در مراسم نهایی اهدای جایزه در بهار سال ۱۳۹۷ دریافت خواهند کرد.  

 اسامی ۱۴ مجموعه داستان راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی جایزه مهرگان ادب به نظم الفبایی نام کتاب‌ها به این شرح اعلام می‌شود:

١- آرام در سایه؛ منیرالدین بیروتی؛ نیلوفر

٢- افشاربندان؛ محسن حکیم معانی؛ ثالث

٣- بی باد، بی پارو؛ فریبا وفی؛ چشمه

٤- بیدار شدن در ساعت نمی‌دانم چند؛ احمد آرام؛ نیماژ

٥- خانه‌ای از آن دیگری؛ محبوبه موسوی؛ مرکز

٦- خانه کوچک ما؛ داریوش احمدی؛ نیماژ

٧- گربه ساکن چنار؛ محمد بکایی؛ ثالث

٨- گنبد کبود؛ کورش اسدی؛ نیماژ

٩- گیسوف؛ مرتضی کربلایی‌لو؛ نیماژ

١٠- لب‌خوانی؛ ابوذر قاسمیان؛ نگاه

١١- لندن شهر چیزهای قرمز؛ نوید حمزوی؛ نیماژ

١٢- مرگ در َ۹:۲۳؛ فرزام شیرزادی؛ ثالث

١٣- مستر جیکاک؛ احمد حسن‌زاده؛ نیماژ

١٤- نوبت سگ‌ها؛ سروش چیت‌ساز؛ مرکز

کد خبر 4249554

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =