تاخیر در ایجاد منطقه آزاد مغان محرومیت اقتصادی منطقه را درپی دارد

اردبیل - نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت ایجاد منطقه آزاد مغان تاکید کرد که تاخیر در تحقق این مهم محرومیت اقتصادی منطقه را درپی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، شکور پورحسین ظهر یکشنبه در خصوص آخرین وضعیت لایجه ایجاد منطقه آزاد مغان اضافه کرد: توسعه فعالیت‌های گمرک بیله سوار و شبانه‌روزی شدن آن و ایجاد منطقه آزاد مغان می تواند در بحث تولید و اقتصاد ظرفیت بزرگی در شمال استان اردبیل ایجاد کند.

وی با تاکید براینکه مغان دروازه ورود آسیای مرکزی به حوزه قفقاز و یکی از اصلی‌ترین نکات هدف بازارهای بین‌المللی و جهانی است، عنوان کرد: هرگونه تاخیر در راه اندازی منطقه آزاد مغان به معنای فرصت دادن به رقبا و محروم بودن اقتصاد کشور از ظرفیت یاد شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این زمینه ضرورت اجرای طرح اتصال راه آهن میانه – اردبیل به شمال استان را یادآور شد و با اشاره به ظرفیت‌ها اقتصادی و اجتماعی منطقه مغان بر لزوم اتصال محور پارس آباد - اردبیل به شبکه راه‌آهن تاکید کرد.

وی بیان داشت: اگر قرار است توسعه زیربنایی در خدمت توسعه اقتصادی باشد حتما باید محور پارس آباد - اردبیل به شبکه راه‌آهن سراسری متصل شود.

پورحسین با بیان اینکه مغان و شهرستان‌ پارس آباد از لحاظ جمعیتی و تولید ناخالص ملی بویژه تولید محصولات دامی و کشاورزی قطب کشور است، تصریح کرد: باید به ‌صورت جدی نسبت به تحقق این مهم و اساسی مردم اقدام عاجل صورت بگیرد.

وی در عین حال با تاکید بر ضرورت توسعه راه های شهرستان های مرزی پار آباد و بیله سوار تصریح کرد: اگر احداث بزرگراه‌ها براساس شاخص‌هایی چون تراکم جمعیت، بعد مسافت، محوریت ترانزیتی، حجم مرگ و میر ناشی از تصادفات و تردد گردشگران خارجی است، باید این شهرستان ها رتبه اول را به خود اختصاص می‌دادند.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس ادامه داد: با این وجود مشخص نیست ملاک عمل تاکنون چه شاخصی بوده که شهرستان‌های پارس آباد و بیله سوار از این موهبت محروم مانده اند.

وی با اشاره به حقابه مردم مغان از حوزه آب ریز ارس و پایاب سد خداآفرین تاکید کرد که هرگونه تخصیص آب به مناطق خارج از حوزه آبریز ارس جفا در حق مردم منطقه است.

پورحسین با بیان اینکه وزارت نیرو باید نسبت به حفظ و حراست از حقابه مغان توجه و تلاش جدی داشته باشد، یادآور شد: برخلاف موافق نامه اولیه تخصیص منابع آب حوزه آب‌ریز ارس، حقوق مصرف کنندگان قبلی مورد بی توجهی قرار گرفته و سهم آب برای پایین دستی مغفول مانده است.

وی بی توجهی به حق آب شرب شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی، اصلان‌دوز، قشلاقات مغان و احشامات مغان در بحث حقابه مغان را یادآور شد و به رعایت مطالبات مردم این منطقه در تدوین نظام بهره‌برداری پای‌آب سد خدآفرین اشاره کرد.

کد خبر 4271491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =