نوای«الغوث الغوث» شهرهای گیلان را فرا گرفت

رشت - رمضان امسال نیز به شب تعیین سرنوشت رسید و زمزمه نوای « الغوث الغوث» دیار میرزا و باران های نقره ای را در برگرفت.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گویند در تمام سال شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نیست. شبی که در آن هر عبادتی برابر با هزار ماه عبادت است و ملائکه از عرش به زمین می‌آیند و تقدیر یک سال انسان‌ها برایشان رقم می‌خورد. شب قدر سراسر سلام، آرامش و عافیت است و در آن ظلمت، کدورت و شیطنت راه ندارد.

رمضان امسال نیز به شب های تعیین سرنوشت رسید. در این شب ها با آن حال و هوای معنوی و غمبارش به هر گوشه و کناری که نگاه می کنیم حس و حال عجیب مردم را می بینیم که به دنبال شناخت خویش هستند. شب قدر شب نزول قرآن شبی که خداوند در وصف آن فرمود این شب از هزار شب بهتر و برتر است.

شبی که باید در عاشقی ثابت‌قدم بود. در طلب مغفرت کوشید و بیدار ماند و احیا گرفت و به نیایش پرداخت و صالحات به جا آورد، شبی که برای پاک کردن گناهان یکسال و برای خواستن تقدیری سراسر خیر، برکت، خرسندی، سلامت، خوشبختی، سعادت دنیا و آخرت بهترین زمان است.

چه فرصتی بهتر از این شبها برای آشتی کردن با معبود بی همتا و بازگشت به سوی او، شبی که می توان آبرومندان درگاه حق و ملائکه و روح و قرآن را واسطه قرار داد و آنگاه با دلی سرشار از امید به رحمت و مغفرت، متوجه رب العالمین شد.

مردمان دیار میرزا و باران های نقره ای نیز در این روزها و شب ها همانند سایر نقاط ایران در عزای مولود کعبه احیا می گیرند و برای رقم زدن سرنوشتی پر خیر و برکت برای خود، خانواده، دوستان و آشنایان دست دعا به سمت آسمان بلند کرده و نوای «الغوث الغوث و العفو العفو» زمزمه می کنند.

شب قدر شب زدودن غبار از دل ها

فاطمه بانوی جوان رشتی که در مراسم احیای شب شهادت حضرت علی (ع) در گلزار شهدای این شهر حضور داشت به خبرنگار مهر می گوید: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای نزدیک به خداوند متعال و طلب بخشش و مغفرت است.

وی با بیان اینکه شب های قدر به ویژه شب شهادت حضرت علی (ع) از بهترین شب هاست که عبادت آن برابر با هزاران عبادت است، می افزاید: در این شب ها بدون درنظر گرفتن جا و مقام همه در کنار یگدیگر می نشینند و برای زدودن غبار از قلب و روح خود دست به سوی آسمان بلند می کنند.

بانوی جوان رشتی خاطرنشان می کند: این شب ها شب استجابت دعا است و چه بهتر است که همه در حق یگدیگر دعا کنیم که دعا در حق دیگران زودتر اجابت می شود.

به هر گوشه و کنار که نگاه می کنی از همه سن و قشری می‌توان دید از کودکان و نوجوانان و جوان تا زنان و مردان سالمند که سر در گربیان نشسته همراه با جمع « الفوث الغوث » زمزمه می کنند. اینجا، هرکه باشی، بی‌رنگ می‌شوی.

در سوی دیگر این مجلس معنوی و سراسر نور و دعا جوانی با چشمان اشکبار با گرفتن قرآن بر سر زیر لب چیزهایی زمزمه می کند و دائما نگاهش به سمت آسمان است. زمانی که در کنار اومی نشینم با گوشه چشم نگاهی می کند و دوباره به کار خود مشغول می شود.

آمده ام تا آبروی شهدا را برای بخششم واسطه قرار دهم

رضا که چشمانش اشکبار است با اشاره به اینکه خداوند وعده بخشش گناهان را در این شب داده است به خبرنگار مهر می گوید: آمده ام تا شاید خدا گوشه چشمی به من سرپا گناه کرده و سند بخشش گناهانم را امضا کند.

وی که با گفتن این حرف گریه اش شدیدتر شده به انتخاب گلزار شهدا برای شرکت در مراسم احیای اشاره و می افزاید: ما که در نزد خداوند و امامان معصوم آبروی نداریم آماده ام تا آبروی شهدا را ضامن بخشش گناهانم در نزد خداوند قرار دهم.

برگزاری مراسم شب های قدر در ۴۰۰ بقعه گیلان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان نیز به خبرنگار مهر می گوید: امسال نیز همانند سال های گذشته امامزادگان و بقاع متبرکه گیلان در شب های قدر میزبان احیاکنندگان گیلانی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین ستار علیزاده با اشاره به اینکه مراسم شب های قدر و شهادت حضرت علی (ع) در ۴۰۰ بقعه متبرکه گیلان برگزار می شود، خاطرنشان می کند: در مراسم احیای شب های قدر امسال نیز همانند سال های گذشته برنامه های ویژه در قالب طرح ضیافت الهی برگزار می شود.

وی به اجرای طرح ضیافت الهی در ۴۳۱ بقعه متبرکه استان گیلان اشاره و ادامه می دهد: این طرح با هدف تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی و انتقال معارف اسلامی و قرآنی برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه امسال نیز مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم در بقاع متبرکه برپا است، تصریح می کند: امسال در ۳۲۴ بقعه مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم و ۱۷۶ بقعه نیز جلسات تفسیر قرآن برگزار شده و می شود.

بیش از ۲ هزار مسجد میزبان احیاکنندگان گیلانی

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گیلان درباره برگزاری مراسم احیا در شب های قدر به خبرنگار مهر می گوید: امسال و همزمان با شب های قدر بیش از ۲ هزار مسجد در سراسر استان گیلان میزبان عاشقان الهی برای برگزاری مراسم احیا هستند که این مراسم در نخستین شب از لیالی قدر با حضور پر شور مردم رقم خورد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین گلمیرزاده ادامه می دهد: هر ساله شاهد حضور پر رنگ و پرشور مردم در مراسم شب های قدر هستیم و امیدواریم امسال نیز همچون سال های گذشته روزه داران شب زنده دار از ظرفیت معنوی این شب ها بهترین بهره را ببرند.

کد خبر 4314216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =