تعویض و به‎روزرسانی تابلوهای محوطه سازه‎های آبی تاریخی شوشتر

اهواز- مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر از تعویض و به‎روزرسانی تعدادی از تابلوهای راهنمای گردشگری در محوطه‎ مجموعه آبشارها و آسیاب‎های آبی شوشتر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی خوزستان، بیژن حیدریزاده گفت: تعویض تعدادی از تابلوهای قدیمی راهنمای گردشگری در محوطه مجموعه آبشارها و آسیابهای آبی شوشتر انجام شده و تعدادی از این تابلوها نیز از جمله تابلوی اصلی معرفی آسیابها طی هفته آینده با فرمت بهروزشده در محل نصب خواهند شد.

وی اظهار کرد: به طور کلی تابلوهای به کار رفته در سطح شهرها و محوطهها جزو مواردی هستند که هر دو یا سه سال یک بار باید تعویض شوند چراکه مواد به کار رفته در این تابلو به دلیل شرایط آب و هوایی ممکن است آسیب ببینند و نیاز به تعویض و بازسازی داشته باشند.

حیدریزاده با اشاره به اینکه سه سال پیش تابلوهای مجموعه سازههای آبی تاریخی شوشتر در حد فاصل مبادی ورودی شهر تا داخل شهر در هشت فرمت مشخص همسانسازی شدند، افزود: در آن زمان حدود ۶۰ تابلوی راهنمای گردشگران در مجموعه نصب شد اما با گذشت سه سال برخی از این تابلوها با مشکلاتی همچون رنگپریدگی مواجه شده بودند و یا نیازمند تغییر و به روزرسانی در متن بود که کار تعدادی انجام شده و  کار تعدادی از آنها نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه یکی از تابلوهایی که با گذشت زمان و به دلیل شرایط آب و هوایی با مشکل رنگپریدگی مواجه شده بود، تابلوی معرفی عمومی آسیابهای شوشتر در مجموعه سازههای آبی تاریخی است گفت: پس از تأمین اعتباری که از محل اعتبارات ملی از سوی امور پایگاههای سازمان میراث فرهنگی انجام شد، در مرحله اول به صورت اضطراری این تابلو و تابلوهای قلعه سلاسل و شادروان را در نوبت تعویض قرار دادیم.

حیدریزاده اضافه کرد: علاوه بر این، ۲۰ تابلو به دلیل آسیبهایی وارد شده به مواد به کار رفته در آنها، به زودی با تکمیل کار در محلهای خاص خود نصب خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر خبر داد: تابلوهای راهنمای گردشگری قلعهسلاسل، شادروان و نیز تابلوی نهایی و اصلی معرفی آسیابها که به صورت دوزبانه تهیه شده طی هفته آینده با فرمت مورد نظر، متن بهروزشده و مواد جدید بار دیگر در محل نصب خواهند شد.

حیدریزاده، نصب تابلوهای راهنما برای هدایت گردشگران و معرفی جاذبههای تاریخی را موضوعی ضروری دانست و با بیان اینکه تابلوهای راهنما از جمله مهمترین منابع اطلاعرسانی به گردشگران و مسافران هستند، تاکید کرد: نصب تابلوهای گردشگری در نقاط مختلف شهر و به ویژه در محوطههای تاریخی و ثبت جهانی نقش ویژه‌ای در توسعه گردشگری استان خواهد داشت.

 به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر بخشی از نظام آبی تاریخی شوشتر است که به همراه پانزده اثر دیگر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵، با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بصورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیده‌اند. این مجموعه در کنار پل بند گرگر و در مسیر رودخانه دست کند گرگر ساخته شده است. در این مجموعه باستانی تعداد قابل توجهی آسیاب آبی نیز وجود دارد و نمونه کامل و بزرگی از به کارگیری نیروی آب برای چرخاندن آسیاب‌ها را می‌توان در آن مشاهده کرد. اجزای این مجموعه شامل پلبند گرگر، تونل بلیتی، تونل دهانه شهر، تونل سهکوره، آسیابها، پلکان‌های مجموعه آسیابها، ساباطهای مجموعه آسیابها، تأسیسات جدید مجموعه آسیابها، پل دوپلون، سیکا و چهارطاقی هستند.

کد خبر 4326388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =