جشنواره جهانی فیلم فجر زیرمجموعه فارابی نیست/ پاسخ به یک ابهام

معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی با اعلام اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر زیرمجموعه این بنیاد نشده است به توضیح درباره فعالیت های شورای عالی بین الملل سینما پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران سرفصل فعالیت‌های خود در بخش‌های مختلف امور سینمایی را به منظور افزایش سهم ایران در بازار جهانی مبادلات محصولات سمعی و بصری به سطح درخور در ۲۲ بند اعلام کرد که در یکی از بندهای آن آمده بود «برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر و سایر جشنواره‌های لازم فیلم‌های بلند و کوتاه به سبک و سیاق ۲ جشنواره سی و چهارم و سی و پنجم و با تشکیل دبیرخانه دایمی در سطح استانداردهای جهانی»

این بند که از سوی شورای عالی بین الملل سینمای ایران و درباره جشنواره جهانی فیلم فجر آنهم بدون نام بردن از دوره سی و ششم اعلام شد باعث برخی سوالات و ابهامات شد مثلا اینگونه برداشت شد که جشنواره جهانی فیلم فجر زیرمجموعه شورای عالی بین الملل سینما شده است.

از همین رو رائد فرید زاده دبیر شورای عالی بین الملل سینمای ایران و معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این موضوع و این سرفصل ها گفت: در خبری که از سوی بنیاد سینمایی فارابی ارسال شد ابتدا سهوا عنوان «سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر» از قلم افتاده بود که بلافاصله تصحیحات لازم در سایت این بنیاد درج شد.

وی افزود: البته این رئوس برنامه های جامع بین الملل سینمای ایران است که توسط دوستانی که از قبل فعالیت می کردند نوشته شده بود به همین دلیل نگارش آن قبل از برگزاری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر صورت گرفته بود. ضمن اینکه در خبر ارسالی آمده بود که برگزاری این جشنواره به سبک و سیاق دوره های سی و چهارم و سی و پنجم باشد که همین امر به مجموعه ای از استانداردهای رعایت شده اشاره می کرد و منظور در نظرگیری همان استانداردها برای برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر بوده است.

فریدزاده با اعلام اینکه در آن خبر کلیاتی از مجموعه سرفصل هایی ذکر شد که باید در حوزه بین الملل سینما مورد توجه قرار گیرد، توضیح داد: بخش زیادی از این برنامه ها در حال اجرا است و تنها بهینه سازی روش ها، نظارت مستمر بر آنها و درنظرگیری چارچوب یک برنامه جامع مورد توجه و دغدغه دوستان در شورای عالی بین الملل است و این اصلا بدان معنی نیست که جشنواره جهانی فیلم فجر قرار است توسط بنیاد سینمایی فارابی و یا شورای بین الملل اجرا شود.

معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد: شورای بین الملل، جشنواره برگزار نمی کند و تنها افق ها، راهکارها، زیرساخت ها و مسیرهایی را که برای برگزاری جشنواره در قالب طرحی مدون ارایه شده باشد، مورد بررسی قرار می دهد. ضمن اینکه رضا میرکریمی به عنوان دبیر جشنواره عضو این شورا است و در آنجا این مساله در یک فضا و ساحت کلان تری که تمام زیرمجموعه های فعالیت های بین المللی انجام می شود به بحث گذاشته می شود.

فریدزاده اظهار کرد: طبیعتا سرفصل های کلی این برنامه جامع مربوط به این نیست که متولی اجرایی هر بند چه موسسه ای است و باید درباره این موضوعات صحبت و فکر شود زیرا هر کدام از سرفصل ها، نیازمند برنامه ای جداگانه است. پس باید آیین نامه های متناسب تدوین و راهکارها و ساختارها و مجری آن تعیین شود.

وی ادامه داد: شورا هنوز متولی برنامه ها را معرفی نکرده است، بلکه در رئوس برنامه ها تبیین کرده است که اگر افق بین الملل سینمای ایران در نظر گرفته شود، می توان درباره مجموع کارها به اجماع رسید از همین رو، هر یک از این سرفصل ها، فصل هایی مجزا می طلبد.

فریدزاده در پایان بیان کرد: هنگامی که شورای عالی بین الملل سینما تشکیل شد، دبیرخانه شورا به معاونت بین الملل در بنیاد سینمایی فارابی منتقل شد و دلیل آن این است که از ساختارهای موجود استفاده بهینه شود به همین دلیل در مقطع کنونی مجرای انتشار اطلاعات بنیاد سینمایی فارابی است.

کد خبر 4327888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =