دولت فروتن باشد

در پاییز 1383 گروهی از اقتصاددانان طرفدار اقتصاد رقابتی، در نامه‌ای خطاب به اعضای مجلس هفتم نوشتند: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید از طرح شعارهای کلی و وعده های مبهم خودداری کرده و از ایجاد فضای احساسی خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه کارگزاران در ستون "سرمقاله" شماره امروز خود چنین آورده است: همین گروه از اقتصاددانان در بهمن ماه همان سال در نامه سرگشاده دیگری هشدار دادند نباید با خرج کردن بدون منطق اقتصادی پول توسط دولت به شتاب نرخ تورم در کشور دامن زد. در خرداد 1385 گروه دیگری از اقتصاددانان با ارسال یک نامه به رئیس جمهور هشدار دادند: بیم آن می رود سیاست های دولت نهم در شرایط حساس بین المللی کنونی نه تنها موجب تقویت رشد نمی شود بلکه به ایجاد رکود تورمی منجر می شود.

واکنش اصولگرایان به این نامه ها عجیب بود و به جای نقد ماهیت نامه های یاد شده نویسندگان را به باد انتقاد گرفتند. در آن روزها اصولگرایان جبهه واحدی داشتند و سرخوش از پیروزی، هر انتقادی در این عرصه را با واکنش عصبی پاسخ می دادند. اکنون و پس از گذشت 15 ماه از فعالیت دولت جدید و نادیده گرفتن هشدارهای اقتصاددانان، آنچه نباید رخ می داد، اتفاق افتاده است. نرخ رشد مسکن و اجاره مسکن و مواد غذایی و برخی کالاهای اساسی شتاب بی مهاری پیدا کرده است.

در این وضعیت است که رئیس جمهور، سخنگوی دولت نو مشاور مطبوعاتی او به جای قبول کردن اشتباه در محاسبه های اقتصادی می خواهند موضوع را ساده کرده و آن را به "رانت خواران" ، "محالفان سیاسی" و "ثروت اندوزان سالهای قبل" نسبت می دهند.

پس از اصرار دولت در این باره بود که برخی از اصولگرایان استخواندار ایرانی به این گفت ها اعتراض کردند.

محمد رضا باهنر یک چهره شاخص در میان اصولگرایان، احمد خاتمی روحانی اصولگرای طرفدار سرسخت دولت فعلی، قربانعلی دری نجف آبادی چهره شاخص اصولگرایان که بیش از یک دهه در مجلس قانونگذاری فعال بودهاست و برخی از امامان جمعه استانهای کشور به دولت اعتراض کردند.

به نظر می رسد دولت و همکاران ارشد رئیس جمهور باید فروتنی نشان داده و به جای انگ زدن به دولت های قبلی و افراد موهوم تحت عنوان رانت خوار، بپذیرند شتاب گرفتن نرخ تورم بر اساس سیاست های اقتصادی است که در آن دادن پول حرف اول را می زند و راهی برای اجتناب از این کار پیدا کنند.

کد خبر 433622

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =