توضیحات شورا درباره نظر وزارت کشور پیرامون صلاحیت شهردار کرج

کرج - رئیس شورای شهر کرج توضیحات درباره نظر وزارت کشور پیرامون صلاحیت شهردار کرج توضیحاتی ارائه کرد.

محمد نبیونی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه وزارت کشور صلاحیت شهردار منتخب کرج را تایید نکرده است، گفت: اظهارنظر در این خصوص پس از تصمیم‌گیری اعضای شورای شهر انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دو نامه از وزارت کشور در خصوص وضعیت صلاحیت شهردار منتخب کرج ارسال‌شده است، گفت: در نامه نخست اعلام‌شده بود که تاکنون صلاحیت وی توسط مراجع ذی‌صلاح تایید نشده است، در نامه دوم اشاره‌شده است که مراجع ذی‌صلاح صلاحیت وی را تایید نکرده‌اند.

رئیس شورای شهر کرج در پاسخ به این سؤال که آیا دلیل رد صلاحیت اعلام‌شده است، گفت: باید به خود فرد اعلام شود.

نبیونی در پاسخ به این سؤال که طبق قانون شوراها وزیر کشور موظف به ارائه مستندات رد صلاحیت شهرداران منتخب به شورای شهر است، آیا سندی دال بر رد صلاحیت شهردار منتخب به شورا ارائه‌شده است، گفت: من نمی‌دانم منظور شما از قانون چیست و قاعدتاً مستندات عدم صلاحیت افراد را مکتوب نمی‌کنند.

نامه وزارت کشور محرمانه است

«شورای شهر بر اساس ضوابط و شرایط احراز صلاحیت شهرداران مندرج در آیین‌نامه مصوب این قانون، شهردار موردنظر خود را انتخاب می‌کند. وزیر کشور و استانداران موظف هستند حکم شهردار را ظرف مدت ۱۰ روز صادر کنند.

درصورتی‌که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی‌شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌کند. در صورت اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و عدم صدور حکم شهردار، موضوع توسط شورای شهر به هیئت حل اختلاف ذی‌ربط ارجاع خواهد شد.

هیئت مذکور ظرف ۱۵ روز مکلف به تصمیم‌گیری بوده و تصمیم آن هیئت برای طرفین (وزارت کشور و شورای اسلامی شهر) لازم‌الاجرا است. چنانچه در مدت مقرر، هیئت حل اختلاف‌نظر خود را اعلام نکند نظر شورای شهر متبع خواهد بود و شهردار می‌تواند اختیارات قانونی خود را اعمال و اجرا کند.»

رئیس شورای شهر کرج پس از استماع تبصره سوم ماده ۸۰ قانون تشکیلات شوراها، گفت: نامه‌ای از سوی وزارت کشور دریافت کرده‌ایم با توجه به اینکه محتویات نامه محرمانه است امکان توضیحات بیشتر را ندارم.

نامه را به استحضار اعضای شورای شهر می‌رسانیم، اعضا باید تصمیم بگیرند که از گزینه فعلی عبور کنند یا نکنندبه گفته نبیونی روز انتخاب شهردار در تاریخ سیزدهم خردادماه لایحه‌ای به تصویب شورای شهر کرج رسیده است که اگر به هر دلیلی صلاحیت فرد موردنظر تایید نشود، اعضا بتوانند از میان گزینه‌های دیگر شهردار را انتخاب کنند.

بسیاری پس از انتشار خبر رد صلاحیت شهردار منتخب کرج در فضای مجازی و محافل سیاسی به گمانه‌زنی پرداختند و نام چند نفر ازجمله شهردار سابق کرج برای تصدی پست شهرداری قوت گرفت، رئیس شورای شهر کرج در این خصوص و با تأکید بر اینکه همان روز نام ۱۹ نفر در لایحه یادشده به ثبت رسیده است، گفت: نام بسیاری از شهرداران و فرمانداران و مسئولان شهری و استانی در این لایحه وجود دارد.

وی تأکید کرد: شورا باید تصمیم بگیرید که از میان افراد از چه کسانی برای انتخاب شهردار برنامه بخواهد.

نبیونی در پاسخ به اینکه رد صلاحیت شهردار منتخب به طور رسمی چه زمانی اعلام و شورا وارد فاز دیگری برای انتخاب شهردار می‌شود، گفت: نامه را به استحضار اعضای شورای شهر می‌رسانیم، اعضای شورا برای زمانِ اعلامِ رسمی تصمیم می‌گیرند همچنین اعضا باید تصمیم بگیرند که از گزینه فعلی عبور کنند یا نکنند.   

مجید سریزدی سیزدهم خردادماه جاری با کسب ۹ رأی شهردار منتخب کرج شد، روند انتخاب وی با کش‌وقوس‌های فراوانی روبه‌رو بود، برخی از اعضای شورا معتقد بودند که برخی از سیاسیون شهر برای رد شدن حکم شهردار منتخب کرج تلاش کرده‌اند.

کد خبر 4340983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =