تلاش بیگانگان و نارضایتی برخی نامزدها؛ عامل حمله به شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان گفت: تلاش بیگانگان برای براندازی این دژ مستحکم و نارضایتی برخی نامزدها سبب افزایش و پررنگ شدن هجمه ها به شورای نگهبان می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، عباسعلی کدخدایی شنبه شب در استودیو «نگاه یک» شبکه یک سیما در خصوص انتقادات مربوط به کاستی‌های شورای نگهبان در جریان انتخابات‌ اظهار داشت: کسانی که برای یک دوره مورد تایید واقع می شوند معمولاً از شورای نگهبان تمجید می کنند و آنهایی که صلاحیتشان مورد تایید قرار نمی گیرد به شورای نگهبان حمله می کنند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان بدلیل پاسداری از انقلاب اسلامی و کیان نظام بعنوان دژی محکم مقابل نفوذ احتمالی ناشایست ها مقاومت می کند. شاید صد درصد وظیفه مان را انجام نداده باشیم اما عمده مسئولیت ما این بود.

کدخدایی از سازو کار ناکارآمد و قدیمی نقش احزاب و نحوه تاثیرگذاری آنها بر روند انتخابات گفت و تاکید کرد: کاستی ها و کهولت سیاست‌های موجود سبب می شود که گاهی هجمه هایی به شورای نگهبان صورت بگیرد. قوانین دست و پا گیر، تلاش بیگانگان برای براندازی این دژ مستحکم و نارضایتی برخی نامزدها سبب افزایش و پررنگ شدن هجمه ها می شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: برخی از انتقادهای وارده به عدم شفافیت قانونگذاری در راستای ایجاد محدودیت برای نامزدهای ریاست جمهوری است، زیرا رئیس جمهور باید سیاستمدار مذهبی و کاربلد باشد و تاکید قانون اساسی هم در این خصوص اعمال محدودیت است

چرا قوانین مبارزه با فساد اجرا نمی شود

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با بیان اینکه بیش از ۲۰ قانون مبارزه با فساد داریم، تصریح کرد: چرا این قوانین اجرا نمی شود؟

کدخدایی افزود: مصوباتی که از طرف مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال می شود، باید با شرع مقدس و قانون اساسی تطبیق داده و عدم مغایرات آن با این دو اصل مشخص شود و شورای نگهبان هم هیچ کاری جزء این انجام نداده است.

وی گفت: اگر مصوبه ای از طرف مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شده و این شورا از آن ایراد گرفته است، نمایندگان مجلس به جای ایراد گرفتن از شورای نگهبان آن مصوبه را اصلاح کنند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: نمی توانیم با یک مصاحبه سیاسی شورای نگهبان را در این زمینه متهم کنیم و باید پرسید چرا مجلس شورای اسلامی مصوبه ای تصویب می کند که خلاف شرع و قانون است؟

کدخدایی گفت: نمایندگان هر قانونی که تشخیص می دهند مبارزه با فساد را تقویت و تسریع می کند تصویب کنند، اما ملاحظه کنند که این مصوبه با شرع و قانون مغایر نباشد و ما هم در کوتاه ترین زمان درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.

وی افزود: چندین جلسه کارشناسی با یکی از نمایندگان مجلس درباره مصوبه ای برگزار شد اما پس از گذشت چهار ماه از آخرین جلسه با وی هیچ گونه پیشنهادی در این زمینه نیاورده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: به جای طرح موضوع در رسانه ها اقدام عملی انجام و در مجلس شورای اسلامی قانون مناسب تصویب شود.

کدخدایی افزود: مشکل در مبارزه با فساد، کمبود قانون نیست بلکه عزم جدی در این زمینه نیاز است.

وی در ادامه، با بیان اینکه شورای نگهبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هیچ گونه دخالتی ندارد، گفت: تبصره ماده ۲۶ قانون تشکیلات شوراهای شهر و روستا از نظر شرعی مورد سوال قرار گرفته بود و بر این اساس این تبصره در جلسه شورای نگهبان بررسی و اعلام شد خلاف شرع است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: این نظر شورای نگهبان بیش از برگزاری انتخابات گذشته شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام شد اما دوستان توجهی به این نظر نداشتند و انتخابات را برگزار کردند.

کدخدایی گفت: اکنون ذی‌نفعان در دیوان عدالت اداری بر اساس نظر شورای نگهبان در این زمینه به نتیجه انتخابات شکایت کرده اند و دیوان عدالت اداری نیز انتخابات را نسبت به آن فرد متوقف کرده است.

وی افزود: شورای نگهبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دخالتی نداشته و فقط نظر فقهی و شرعی خود را اعلام کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در یکسال گذشته ۶۲ مصوبه از طرف مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شده که ۵۰ مورد آن پاسخ و ۱۲ مورد نیز در حال رفت و برگشت است، گفت: ۱۴۰ نامه دیوان عدالت اداری نیز در این مدت به شورای نگهبان ارسال شد که ۸۰ مورد را فقهای این شورا پاسخ داده اند.

کدخدایی افزود: در یک سال گذشته ۱۵ اساسنامه نیز از طرف هیات وزیران به شورای نگهبان ارسال شد که ۱۴ مورد مغایر قانون اساسی و شرع مقدس نبود و فقط یک مورد ایراد داشت.

وی با بیان اینکه در یکسال گذشته شورای نگهبان ۵۵ جلسه داشته است، گفت:​ این شورا کارنامه قابل قبولی از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون دارد و اعضای این شورا هیچ گاه در پی سیاسی کاری نبوده اند.

کد خبر 4346891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =