اهداء عضو در همدان نیازمند فرهنگسازی/زندگی را هدیه کنیم

همدان – مذاکره با ۵۰۰ خانواده برای اهدا عضو بیمار مرگ مغزی در استان همدان و موافقت ۱۲۰ خانواده با انجام عمل پیوند عضو بیانگر آن است که اهدای عضو در این استان همچنان نیازمند فرهنگ‌سازی است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ظهر یک روز تابستانی است و دلهره‌ای عجیب تمام وجودش را فراگرفته، دلهره‌ای که هنوز نمی‌تواند منشأ آن را در خود پیدا کند.

عقربه‌های ساعت ۱۳ و ۲۳ دقیقه را نشان می‌دهند که صدای زنگ تلفن‌خانه به صدا درمی‌آید و کسی از آن‌سوی خط سراسیمه خبری ناخوشایند را مخابره می‌کند.

منزل احمدی؟ بله بفرمایید؛ مزاحم شدم ببخشید فرزندتان در مسیر برگشت به منزل دچار حادثه شده لطفاً خودتان را به بیمارستان بعثت همدان برسانید...

مکالمه در همین یک جمله پایان می‌یابد و مادر درحالی‌که رمق در پاهایش وجود ندارد تا گام از گام بردارد چادربه‌سر انداخته و راهی کوچه می‌شود که در همین حین همسایه روبرویی منزلش را می‌بیند و درحالی‌که اشک امانش را بریده از او خواهش می‌کند تا وی را به بیمارستان برساند.

۲۰ دقیقه‌ای طول می‌کشد تا با گذر از ترافیک خودروهایی مسیر به بیمارستان برسند؛ وارد محوطه بیمارستان می‌شود و یک‌راست سراغ اورژانس بیمارستان را می‌گیرد تا شاید خبری از پسرش کسب کند.

پرستار بیمارستان که حال‌وروز خانم احمدی را می‌بیند وی را به آرامش دعوت می‌کند و بابیان اینکه پسرت نیم ساعت پیش از به اتاق عمل منتقل‌شده است، ادامه می هد خانم ما تلاشمان را می‌کنیم نگران نباش.

مادر که نای ایستادن ندارد و اضطراب تمام وجودش را گرفته چندساعتی را پشت در اتاق عمل سپری می‌کند؛ عقربه‌های ساعت کم‌کم به ساعت ۶ عصر نزدیک می‌شوند که پزشک معالج از اتاق عمل بیرون می‌آید و بابیان اینکه ما تمام تلاشمان را کردیم و باید منتظر نتیجه بود راهی بخش بیمارستان می‌شود.

دقایق یکی پس از دیگری طی می‌شوند تا اینکه پسر ۱۹ ساله خانم احمدی به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شود؛ دو روز از روز حادثه گذشته که گویا حرف‌وحدیث‌هایی بین کارکنان بیمارستان ردوبدل می‌شود؛ آری حمید فرزند ۱۹ ساله خانم احمدی مرگ مغزی شده است ...

اهدای عضو اهدای زندگی

آنچه روایت شد داستان زندگی مادری است که چندی قبل فرزند ۱۹ ساله خود را به دلیل مرگ مغزی در حادثه تصادف رانندگی از دست داد اما با اهدای اعضای بدن وی به تعدادی از بیماران نیازمند زندگی دوباره بخشید.

حرکت مادران و پدران داغ دیده و خانواده هایی که عزیزان خود را بر اثر مرگ مغزی از دست داده و نسبت به اهدای عضو عزیز از دست رفته خود اقدام کرده اند چیزی نیست که بیان آن در چند سطر بگنجد؛ بر همین اساس و به پاس اقدام ارزشمند این خانواده ها امروز شنبه ۳۰ مردادماه دومین همایش اهدای عضو و جشن نفس در همدان برگزار شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه همدان در این مراسم بر ضرورت فرهنگ‌سازی اهدای عضو تأکید کرد و گفت: جشن نفس و تقدیر از خانواده‌های اهداکنندگان عضو باید به‌مثابه همایش شیرخوارگان حسینی جهانی شود.

هر نفسی که یک بیمار نیازمند می‌کشد برای فردی که یکی از اعضای بدنش را به او اهدا کرده ثواب محاسبه می‌شود آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی بابیان اینکه برخی به علت احساسات عاطفی اجازه اهدای عضو عزیز ازدست‌رفته خود را نمی‌دهند درحالی‌که باید بدانند که این جسم پس از مرگ از بین می‌رود، عنوان کرد: هر نفسی که یک بیمار نیازمند می‌کشد برای فردی که یکی از اعضای بدنش را به او اهدا کرده ثواب محاسبه می‌شود.

آیت‌الله محمدی بابیان اینکه برخی خانواده‌ها از اهدای یک عضو عزیزشان به یک فرد نیازمند طفره می‌روند درحالی‌که در دفاع مقدس بسیاری از والدین فرزندانشان را برای حفظ این آب‌وخاک روانه جبهه‌ها کردند، گفت: باید این امر فرهنگ‌سازی شود.

رئیس شورای شهر همدان نیز در این مراسم بابیان اینکه خانواده‌هایی که در اهدای عضو مشارکت داشته‌اند به‌مثابه رزمندگان دفاع مقدس عمل کرده‌اند، افزود: به‌منظور قدردانی از خانواده اهداکنندگان عضو بوستانی به نام «پارک نفس» در همدان ایجاد می‌شود.

ابراهیم مولوی بابیان اینکه در صورت رضایت خانواده و فراهم بودن شرایط، تصاویر اهداکنندگان نیز در این بوستان نقش می‌بندد تا زمینه‌ای برای ماندگاری این عزیزان و تشویق دیگر خانواده‌ها به اهدای عضو فراهم شود، گفت: کشور ما برای عبور از مشکلات خود به رشادت‌های این‌چنینی نیاز دارد همچنان که در دوران دفاع مقدس همه باهم جنگیدیم که خاک وطن در دست بیگانگان نیفتد.

وی بابیان اینکه گذشت و زندگی بخشی؛ در احادیث و روایات متعدد به بهترین شکل مهم عنوان‌شده است، گفت: این تداوم زندگی مدیون از خود گذشتی است.

ایثار و فداکاری‌های خانواده‌های اهداکننده عضو کمتر از ایثار مادران و پدران شهدا نیست مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان نیز بابیان اینکه جان‌بخشی به جامعه نشان از تحول اخلاقی است و این افراد به جایگاه عالی انسانی دست یافتند، گفت: ایثار و فداکاری‌های خانواده‌های اهداکننده عضو کمتر از ایثار مادران و پدران شهدا نیست و این سعادتی ارزشمند است.

مهرداد نادری فر بابیان اینکه خانواده‌های اهداکنندگان عضو امروز با اقدام خداپسندانه خود علاوه بر جان‌بخشی و نجات دردمندان از درد، انسانیت را به اوج خود رسانده و به مرحله‌ای از اخلاق رسیدند که توانستند به دیگران درس بیاموزند، ادامه داد: تکامل اخلاقی زمانی شکل می‌گیرد که انسان دیگر چیزی برای خودش نخواهد و برای همنوع خود قدم بردارد.

وی بابیان اینکه تحول در اخلاق انسان را به جانشینی خداوند می‌رساند، اظهار داشت: در خصوص اهدای عضو در استان همدان انقلابی صورت گرفته و نهضت کنونی جامعه قابل‌ستایش است.

تشکیل شعبه‌ای از انجمن اهدای عضو ایرانیان در همدان

نادری فر تشکیل شعبه‌ای از انجمن اهدای عضو ایرانیان در همدان را ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد: با نشر فرهنگ اهدای عضو، زمان طلایی برای اهدای عضو از بین نرود.

مسئول گروه فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز بابیان اینکه ترویج فرهنگ اهدای عضو و گرایش خانواده‌های به این سمت‌وسو از مطالبات و دغدغه‌های اصلی جامعه است، افزود: اهدای عضو یک نیاز ضروری برای نجات بیماران نیازمند است بنابراین باید این فرهنگ را در جامعه نهادینه کرد.

مجید حمیدی یادآوری کرد: قانون استفاده از اعضای بیماران مرگ مغزی پس از ۱۵ سال تلاش پزشکان، به تائید شورای نگهبان رسید و از سال ۸۱ این قانون به دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌عنوان متولیان اجرای آن ابلاغ شد.

مسئول گروه فراهم آوری اعضای پیوندی همدان اظهار داشت: مهم‌ترین موانع پیش روی اهدای عضو، رضایت ندادن خانواده به اهدای عضو است.

حمیدی بیان کرد: برخی از خانواده‌های مرگ مغزی به خاطر سرزنش بستگان و همسایه‌ها و عنوان اینکه اعضای بدن فرزندشان را برای به دست آوردن پول به فروش گذاشتند، تن به این کار نمی‌دهند.

وی بیان کرد: برخی خانواده‌ها نیز معتقدند که بدن عزیزانشان در صورت اهدای عضو قطعه‌قطعه شده و قطعه‌ای به خانواده برای دفن تحویل داده می‌شود.

مسئول گروه فراهم آوری اعضای پیوندی همدان گفت: شماری از خانواده نیز منتظر معجزه هستند و فرق کما و مرگ مغزی را نمی‌دانند.

تاکنون با ۵۰۰ خانواده برای اهدای عضو مذاکره صورت گرفته است

حمیدی ادامه داد: از سال ۸۱ تاکنون با ۵۰۰ خانواده برای اهدای عضو مذاکره صورت گرفته است که تاکنون ۱۲۰ خانواده موافقت کردند.

وی اضافه کرد: افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند دارای اعضای سالمی هستند و می‌توان با اهدای آن‌ها از زیرخاک رفتن این سرمایه‌ها پیشگیری کرده و جان صدها بیمار نیازمند را نجات داد.

مسئول گروه فراهم آوری اعضای پیوندی همدان گفت: ۳۲ مورد اهدای عضو از ابتدای سال گذشته تاکنون در این استان صورت گرفته که منجر به بازگشت ۶۰ تن به زندگی شده است.

حمیدی بابیان اینکه ۲۷ هزار بیمار در کشور نیازمند عضو هستند، افزود: هر ۲ ساعت یک نفر از بیماران نیازمند جان خود را از دست می‌دهند.

وی تأکید کرد: هرساله سه ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر به علت بروز حوادث به‌ویژه سوانح رانندگی دچار مرگ مغزی می‌شوند که در صورت موافقت حتی نیمی از خانواده آن‌ها با اهدای عضو سالانه ۲۰ هزار نفر به زندگی بازمی‌گردند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز از تلاش برای راه‌اندازی مرکز پیوند کبد در همدان خبر داد و اهدای عضو را مصداق کار بزرگ و خیر دانست و آن را یادآور دوران دفاع مقدس و رشادت‌های رزمندگان برشمرد.

محمدرضا عبادیان، علم و اعتقاد را زمینه‌ساز اقدامات خیرخواهانه‌ای همچون اهدای عضو خواند و افزود: فردی که از دنیا می‌رود موجب زندگی‌بخشی به حداقل ۸ نفر می‌شود.

افزایش آگاهی عمومی و اهمیت فرهنگ‌سازی در این زمینه از اهداف برگزاری جشن نفس است وی با قدردانی از زحمات انجمن اهدای عضو برای افزایش اطلاعات اقشار مختلف جامعه گفت: افزایش آگاهی عمومی و اهمیت فرهنگ‌سازی در این زمینه از اهداف برگزاری جشن نفس است که به لطف این‌گونه اقدامات رشد چند برابری در آمار اهدای عضو را موجب شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار کرد: سه سال پیش تعداد ۶۱ کارشناس در خصوص اهدای عضو آموزش دیدند که کارهای فنی و دقیقی در این حوزه انجام می‌دهند.

وی با بررسی نقایص مربوط به ناتوانی در دریافت رضایت از بستگان افراد دچار مرگ مغزی، ابراز امیدواری کرد: با تلاش‌های انجام‌شده فلسفه مرگ مغزی برای افراد توضیح داده شود.

عبادیان با اشاره به پیگیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی برای ایجاد مرکز پیوند برای پیوند زدن اعضای حیاتی‌تر گفت: پیوند کلیه و قرنیه از سال‌های گذشته در همدان انجام می‌شود که امید است پیوند کبد در همدان نیز در آینده نزدیک انجام شود.

با این تفاسیر باید در راستای فرهنگسازی دیگران را به اهدا عضو عزیز مرگ مغزی شده تشویق و ترغیب کنیم تا اگر خود یا خانواده خویش هم گرفتار آمدیم به آسانی با پیوند عضو حیات دوباره یابیم.

کد خبر 4352277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =