کشاورزان در راستای صرفه جویی مصرف آب از دولتمردان جلوتر هستند

بناب- فرماندار بناب گفت: کشاورزان در راستای صرفه جویی مصرف آب از دولتمردان جلوتر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امین رفیعی در جلسه مشترک کارگروه آب، کشاورزی و شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با اشاره به وضعیت بارندگی ها در سطح شهرستان اظهارکرد: در سال زراعی جاری که از ابتدای مهرماه سال ۹۶ آغاز می شود، میزان بارندگی ۳۲۱ میلی متر بوده که خوشبختانه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۵ میلی متر یعنی نزدیک به دو برابر افزایش بارندگی داشتیم، در حالی که میانگین بارش در شهرستان ۲۶۴ میلی متر است.

وی افزود: خشکسالی های اخیر و برداشت های نادرست از منابع آب های زیرزمینی موجب کاهش سطح آب و در نتیجه کاهش کیفیت آب شده است.

رئیس کارگروه آب و کشاورزی شهرستان بناب از برداشت ۲۰ هزار تن غلات از اراضی شهرستان بناب خبرداد و گفت: پیش بینی می شود تا آخر فصل برداشت این میزان به ۲۵ هزار تن افزایش یابد که میزان غلات برداشتی در سال قبل ۲۰ هزار تن بود.

رفیعی با تأکید بر اینکه از منابع آب زیرزمینی خود نیز به درستی حفاظت نکردیم؛ گفت: باید در نحوه استفاده از منابع آبی دقت و نظارت بیشتری شود و در ۳ بخش کشاورزی، صنعت و مصرف خانگی باید صرفه جویی بیشتری شود تا در سال های آینده با مشکل کم آبی برخورد نکنیم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تغییر الگوی کشت و اینکه با استفاده از آبیاری نوین باید جلوی هدررفت آب را گرفت؛ تصریح کرد: با توجه به همت و علاقه خود کشاورزان در کاهش مصرف آب انتظار داریم دولت نیز از طرق مختلف در بحث تغییر الگوی کشت و کمک به کشاورزان قدم های لازم را بردارد.

فرماندار بناب تأکید کرد: بر اساس اعلام کارشناسان در بخش کشاورزی ۳۰ درصد صرفه جویی صورت گرفته است.

بنابراین گزارش، در ادامه این نشست مدیر امور منابع آب شهرستان بناب با اشاره به ضرورت صرفه جویی در مصرف آب در تمامی مصارف گفت: شهردستان بناب دارای ۷ هزار و ۸۳۰ حلقه چاه کشاورزی است که از این تعداد ۳ هزار و ۱۳۰ حلقه دارای مجوز و ۴ هزار و ۷۰۰ حلقه نیز بدون مجوز هستند که بصورت غیرمجاز نسبت به برداشت آب مبادرت می کنند.

بیوک عباس زاده تعداد چاه های تعیین تکلیف شده را یک هزار و ۱۰۰ حلقه اعلام کرد و افزود: در همین راستا ۶۷ حلقه چاه غیرمجاز در سال زراعی ۹۷-۹۶ در سطح شهرستان با حکم قضایی تخریب و مسدود شدند.

به گفته وی، در نتیجه مسدود کردن چاه های غیرمجاز کشاورزی ۳۵ هزار و ۹۰۰ مترمکعب آب صرفه جویی صورت گرفته و در واقع ۳۰ درصد در بخش کشاورزی در مصرف آب صرفه جویی بعمل آمده است.

کد خبر 4376509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =