روحانی درنیویورک سخنرانی می‌کند/ازکیسینجرتا کری به دیدارم می‌آیند

وزیر امور خارجه با بیان اینکه روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند، گفت: سفر نیویورک فرصت بسیار خوبی برای دیپلماسی کشور در بالاترین سطح ریاست جمهوری است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه مراسم رونمایی از اسناد نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفر نیویورک فرصت بسیار خوبی برای دیپلماسی کشور در بالاترین سطح ریاست جمهوری است که دیدگاه های ایران را مطرح کنند.

وی گفت: آقای روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد و در جلسات دو جانبه و چند جانبه دیگر هم شرکت می‌کند و این یک فرصت منحصر به فردی است که همه کشورها از آن استفاده می‌کنند.

ظریف ادامه داد: اگر امسال به لیست حضور در مجمع عمومی نگاه کنید ۹۵ رئیس کشور در سطح رئیس جمهور و یا پادشاه و ۳۸ نخست وزیر که رئیس دولت هستند یعنی بیش از دو سوم کشورهای عضو ملل متحد در مجمع حضور پیدا می کنند.

آمریکا در برنامه خود برای نشست شورای امنیت تجدیدنظر کرده است

وی افزود: در مورد شورای امنیت آنچه از مقالاتی که منتشر شده به نظر می رسد این است که آمریکایی ها در برنامه ریزی اولیه ای که داشتند تجدید نظر کرده اند، چون می‌دانستند اگر چنین کاری بخواهند انجام دهند و اگر جلسه ای در آن شورا در خصوص ایران بگذارند، علاوه بر اینکه این جلسه خلاف همه نُرم های بین المللی است، آن جلسه به جلسه محاکمه آمریکا تبدیل می شود به خاطر اینکه تنها قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران ۲۲۳۱ است و آمریکا نه تنها خودش این قطعنامه را نقض کرده بلکه سایر کشورها را هم مجبور می‌کند که آن را نقض کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همانطور که می بینید این سر و صداهایی که از آمریکا می آید به خاطر مقاومت دیگر کشورها است. مردم ما توجه داشته باشند شلوغ بازی این روزهای آمریکا و اینکه وزارت خارجه آمریکا هر روز این و آن را تهدید می‌کند و می گوید حواستان باشد اگر با ایران روابط داشته باشید چنین و چنان می‌کنیم، اینها نشانه قدرت آمریکا نیست بلکه نشانه ضعف آنهاست؛ به این دلیل که کسی به حرف آنها گوش نکرده و کشورها در برابر حرفشان مقاومت کرده اند.

ظریف تصریح کرد: درست است که برخی شرکت‌ها موقتا از ایران خارج شدند ولی این واقعیت وجود دارد که این تکرار مستمر تهدیدات توسط آمریکا به خاطر مشکلاتی است که در برابر جامعه بین الملل پیدا کردند و این مشکل را هم برای برگزاری جلسه شورای امنیت داشتند.

وی اظهارداشت: آنچه که من امروز در برخی نشریات خواندم این بود که آنها جلسه را تبدیل به جلسه ای محدود کردند و موضوع آن هم ایران نخواهد بود بلکه موضوعات دیگری را مطرح خواهند کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: البته آمریکایی‌ها از هر فرصتی برای حرف‌های نامربوط و اتهاماتی که فقط خودشان مستحق آن هستند علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کردند؛ از این جلسه هم استفاده خواهند کرد اما از خیال خامی که داشتند مجبور به عقب نشینی شدند.

در نیویورک از کیسینجر تا کری به دیدارم می‌آیند

ظریف در مورد ادعای جان کری درباره دیدارهایش با وی عنوان کرد: دیدارهای من با آقای کری علنی بوده و اعلام نشده نبوده، زمانی که من به نیویورک می روم از صدر تا ذیل می آیند دیدار می کنند.

وی گفت: از آقای کیسینجر تا کری و نمایندگان دیدار می‌کنند و این یک واقعیت عادی است و نشان دهنده میزان تاثیرگذاری جمهوری اسلامی است. یک دعوای زرگری در آنجا درست شده که بیشتر اهداف انتخاباتی را دنبال می کنند.

اجرای FATF بهانه را از دشمنان ایران می‌گیرد

ظریف درباره تصویب سه لایحه باقی مانده FATF گفت: سه لایحه ای که باقی مانده، برای منافع کشور و شفاف سازی و مقابله با ایران هراسی های دروغینی که در دنیا علیه ایران انجام می‌شود، مفید است. این لوایح در تمامی سطوح از جمله دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به طور جزئی بررسی شده و منافعش برای ایران قابل توجه است زیرا بهانه را از دشمنان ایران برای مقابله با ما در حوزه عملیات بانکی خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اینکه فکر کنیم با تصویب این لوایح همه مشکلات ما حل می شود تصور اشتباهی است. بدخواهی‌ها علیه ایران از سوی سلطه‌طلبان ادامه خواهد داشت اما یکی از بهانه های مهم از آنها گرفته می شود ضمن اینکه منافع کشور حفظ خواهد شد و از نگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که مسئول این کار است منافع کشور تقویت می شود.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری این موضوع را به مجلس واگذار کردند و امیدواریم مجلس با این اقدام مهم و اساسی یک بهانه بی دلیل را از آمریکا و کشورهایی که خودشان بزرگترین حامیان تروریسم هستند بگیرد. امروز رژیم صهیونیستی بیشترین حمایت را از گروه های تروریستی در سوریه کرده است، قبلا می گفتند فقط بیماران خود را به آنجا برای مداوا می برند اما امروز معلوم شده هم حمایت مالی و هم تسلیحاتی و لجستیکی داشته اند و حالا مدعی جمهوری اسلامی شدند که با شفافیت در مقابله با تروریسم عمل کند، آنها خودشان تروریست و حامیان بزرگ آن هستند و جمهوری اسلامی این بهانه را نیز از آنها خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره توئیت اعتراضی خود مبنی بر بسته شدن حساب‌های کاربری برخی ایرانیان گفت: ثابت شده که گروه هایی از توئیتر برای ایجاد جنجال و آشوب استفاده می‌کنند و توئیتر هم باید نسبت به آنها عکس‌العمل نشان دهد ولی متاسفانه روش دیگری را باید استفاده کرد. این حرکت را می‌توان با حضور گسترده تری از طریق ایجاد یک پویش عمومی در فضای مجازی دنبال کرد.

هفته آینده جلسه وزرای خارجه ۱+۴ برگزار خواهد شد

ظریف در خصوص تعهدات برجامی اتحادیه اروپا اظهار داشت: در اجلاسی که در وین داشتیم نه فقط اتحادیه اروپا، بلکه چهار بعلاوه یک هم تعهداتی را اعلام کردند و ما گفتیم این تعهدات باید به اقدامات عملی تبدیل شود.

وی گفت: شما در خبرهای روزهای اخیر هم دیدید که اروپا اقدامات عملی را شروع کرده و ما منتظر اجرایی شدن این اقدامات هستیم. اروپایی‌ها هم می‌دانند ما بر اساس این اقدامات عملی تصمیم گیری می‌کنیم. هفته آینده جلسه مجدد چهار بعلاوه یک را خواهیم داشت که در آن جلسه مجموعه اقداماتی که تا آن زمان انجام شده را بررسی و نتیجه جلسه را به هیات نظارت در تهران گزارش خواهیم داد و براساس آن مقامات عالی تصمیم گیری می‌کنند.

وزیر امور خارجه در خصوص اسنادی که امروز رونمایی شدند افزود: اسنادی که امروز در معرض دید عموم قرار گرفته، شاید قسمت بسیار اندکی از صدها هزار سندی است که همه اینها نشان دهنده واقعیاتی است و آن اینکه مردم ایران چگونه در مقابل فشارها مقاومت کردند، اینکه چگونه جامعه بین الملل نسبت به حمله صدام، اشغال خاک ایران، گزارش های متعددی که در مورد حملات صدام به غیرنظامیان انجام شد و استفاده صدام از سلاح های شیمیایی، بی‌توجهی کرد.

ظریف گفت: گزارش های متعددی را دبیرکل وقت سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارائه کرد مبنی بر اینکه صدام علیه مردم ایران از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند ولی سکوت مرگبار شورای امنیت تا پایان جنگ هم ادامه داشت و حتی یکبار هم حاضر نشد صدام را به دلیل استفاده از سلاح های شیمیایی محکوم کند، اما در نهایت دیدیم که همین مقاومت صفحه دیگری باز کرد و آن اعلام تعرض عراق علیه مردم ایران توسط دبیرکل سازمان ملل متحد بود.

وی ادامه داد: ما نشان دادیم که دنیا برای حرف هایی که سازمان ملل می‌زند اعتباری قائل نیست و به آن اعتقادی ندارد؛ از طرفی هم نشان دادیم که با مقاومت مردم، دیپلماسی مبتنی بر مقاومت و دیپلماسی که اتکا و اعتماد به مردم خودش را در دستور کار دارد می تواند ثمره سیاسی داشته باشد و سازمان ملل ناگزیر شود به این واقعیت اعتراف کند که صدام جنگ را آغاز کرده است.

ظریف افزود: ما نمونه رشادت های مدافعان کشور، نیروهای مسلح، بسیج و مردم خود را دیدیم و امروز هم در این نمایشگاه اسناد مرتبط با نمونه‌ای از تلاش‌های دیپلماتیک را شاهد هستیم.

تلاش ما از ابتدا جلوگیری از جنگ در ادلب بود

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص توافق روسیه و ترکیه درباره منطقه ادلب سوریه اظهار داشت: در مورد ادلب تمام تلاش ما از ابتدا این بود که جنگی صورت نگیرد و مبارزه با تروریست و پاکسازی سوریه از تروریست ها بدون درگیری و تلفات انجام شود و این کار را در سفر خود به آنکارا و بعد در دمشق نیز دنبال کردم.

ظریف با اشاره به مذاکرات اجلاس سران در تهران نیز افزود: در خود اجلاس و حاشیه آن نیز بحث هایی با طرف های ترک و روس انجام شد.

وی ادامه داد: محورهایی که دیروز نیز مورد توافق اولیه روسیه و ترکیه قرار گرفت همان محورهایی است که قبلا بحث و آنها را دنبال کردیم، یعنی اینکه بتوانیم ادلب را از حضور تروریست ها خارج کنیم بدون اینکه تاثیری بر زندگی مردم گذاشته شود.

وزیر امورخارجه در پایان تاکید کرد: امیدواریم با مذاکرات بیشتر بتوانیم این موارد را به نحوی اجرا کنیم که حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، مقابله با تروریست ها و حفظ جان غیر نظامیان و مردم سوریه لحاظ شود.

کد خبر 4406491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =