واکنش وزارت نفت به گفتگوی پورابراهیمی با مهر درباره مافیای نفت

وزارت نفت در واکنش به گفتگوی اخیر خبرگزاری مهر با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص بورس نفت، با ارسال جوابیه‌ای تاکید کرد: «وزارت نفت مصمم به عرضه نفت خام در بورس انرژی است»

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت نفت در واکنش به گفتگوی محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مهر مبنی بر کارشکنی مافیای وزارت نفت در تشکیل «بورس نفت» جوابیه‌ای به خبرگزاری مهر ارسال و تاکید کرد: «وزارت نفت مصمم به عرضه نفت خام در بورس انرژی است.»

متن این جوابیه به شرح زیر است:

«در پی اظهارات جناب آقای پورابراهیمی، نماینده محترم مردم شریف کرمان در مجلس شورای اسلامی و طرح ادعای «کارشکنی وزارت نفت در راه اندازی بورس نفت»، ضمن رد این ادعا، به اطلاع ایشان و عموم مردم می رساند که وزارت نفت مصمم به عرضه نفت خام در بورس انرژی بوده و در راستای تحقق بند ۱۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مبنی بر ایجاد تنوع در روش های فروش نفت و مشارکت بخش خصوصی و همچنین اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون پنجساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد تا پایان مهرماه سال جاری اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران نماید که حسب هماهنگی به عمل آمده جزئیات عرضه این محموله به زودی از طریق سایت شرکت بورس انرژی منتشر خواهد شد.

در این راستا، با توجه به فراهم شدن زمینه های قانونی و نهایی سازی چارچوب و اصول کلیدی موضوع توسط مراجع ذیصلاح، شرکت ملی نفت ایران با همکاری بورس انرژی ایران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، ساز و کار اجرایی و جزئیات شرایط عرضه را طراحی و جمع بندی نموده است. ایجاد فضایی شفاف و سالم جهت استفاده از پتانسیل های بخش غیردولتی جهت صادرات نفت خام از مزایای اصلی این طرح خواهد بود. بر این اساس، فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) به صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می گیرد. خریدار باید بخش ارزی را ظرف مدت زمان مشخص شده بعد از بارگیری، به ترتیب مورد تأیید شرکت ملی نفت که در اطلاعیه عرضه اعلام خواهد شد، واریز و تسویه کند. متقاضیان خرید، جهت شرکت در معامله، بایستی ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریال به میزان پیش پرداخت قبل از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز نمایند که در صورت انجام معامله بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد.

خریداران بر اساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که بر اساس قیمت های معاملاتی امور بین الملل این شرکت خواهد بود، بر روی قیمت نفت خام رقابت نموده که انتظار می رود ایجاد چنین فضای رقابتی منجر به کشف قیمت مناسب و شفاف شود. بدیهی است شرکت ملی نفت ایران به منظور جلوگیری از هر گونه شائبه سوءاستفاده، مقررات ابلاغی در این خصوص را تمام و کمال اجرا و نهادهای ذیصلاح نیز بر رعایت آن نظارت عالیه خواهند داشت.»

کد خبر 4430756

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =