توضیح بسیج دانشجویی الزهرادرباره حکم تخریب خانه‌های اطراف دانشگاه

بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) با صدور بیانیه‌ای در خصوص حکم تخریب خانه‌های اطراف این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا با صدور بیانیه‌ای در خصوص حکم تخریب خانه‌های اطراف این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

۲۷ مرداد سال جاری بود که چند خانه به دستور قضایی و پس از تخلیه ساکنان آن تخریب شد و این شروعی بود برای رسانه ای شدن این ماجرا! سال ۱۳۸۱ بود که با درخواست رییس اسبق! دانشگاه الزهرا (س)، زمین های اطراف دانشگاه که متعلق به دولت بوده و بهره برداری آن به آموزش و پرورش و سپس راه آهن سپرده شده بود از طرف دولت وقت به دانشگاه واگذار شد.

حال پس از گذشت ۱۶ سال از زمان این واگذاری امسال پس از حدود ۲۵۰ جلسه دادگاه، قوه قضاییه حکم نهایی را به تخلیه و تخریب خانه های اطراف که زمین های آن متعلق به دانشگاه است داده است. پس از سر و صداهای بعضاً عجیب و غریب و فریادهای وامصیبتایی که در ظاهر برای حمایت از مردم ساکن این محله ها سر داده شد، تصمیم گرفتیم تا با دو طرف ماجرا دیدار داشته و حقیقت ماجرا را از طرفین جویا شویم.

بعد از شنیدن  صحبت های ریاست دانشگاه سری به خانه های اطراف دانشگاه زدیم و پای حرف مردم باصفای آن محله ها نشستیم. مردمی که تعداد کمی از آن ها از  لحاظ مالی در شرایط خوبی به سر نمی‌برند و اکثریتی که از بیم تخریب خانه هایشان در هول و ولای زیادی زندگی می‌کنند اما همچنان مهمان پذیر و مهربان هستند. پس از صحبتی که با این عزیزان داشتیم متوجه شدیم با این که بعضا حدود ۶۰ سال است که اینجا زندگی می‌کنند متاسفانه سند و ‌مدرکی دال بر مالکیت این زمین ها ندارند.

همه چیز مشخص بود. این زمین ها متعلق به دانشگاه است و مردم باید خانه ها را تخلیه کنند. اما آن چیزی که باعث مقاومت بیشتر مردم و بعضاً درخواست های نامعقولانه آنان شده است و عده هایی است که بعضی از اشخاص معلوم الحال که هیچ مسئولیت مملکتی ای ندارند در راستای تغییر حکم قوه قضاییه توسط دیوان عدالت اداری به مردم داده اند.

پس از صحبت هایی که با مشاوران حقوقی دانشگاه داشتیم و با بررسی شواهد موجود متوجه شدیم احتمال تغییر حکم قوه قضاییه توسط دیوان عدالت اداری بسیار کم و تقریبا غیر ممکن است چرا که قانونی که براساس آن ادعای ابطال سند دانشگاه را دارند مربوط به بعد از واگذاری زمین ها به دانشگاه است و احتمالا مصوبات قبل از آن را شامل نخواهد شد.

اما بر فرض هم اگر حکم دیوان برخلاف حکم قوه قضاییه باشد این زمین ها از دانشگاه گرفته شده و به صاحب قبلی یعنی دولت بازپس داده خواهد شد و ساکنان این مناطق صاحب این زمین‌ها نخواهند شد. حال سوالی که پیش می آید این است که چرا اشخاصی در راستای دو به هم زنی هر چه بیشتر بین مردم و دانشگاه بی وقفه تلاش می‌کنند و در نهایت از ناامیدی این مردم شریف چه چیزی عایدشان خواهد شد. سوالی که گذرِ زمان طی روز های آتی به آن پاسخ خواهد داد.

لازم به ذکر است بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا (س) در جهت آرام کردن فضا و کمک های قانونی به همسایگان شریف خود از هیچ  تلاشی مضایقه نخواهد کرد.

بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا (س)

کد خبر 4443703

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =