ظرفیت های مردمی در پدافند غیرعامل مورد توجه قرار گیرد

کرمان - مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل استانداری کرمان با تاکید بر لزوم مقاوم سازی زیرساخت‌های کشور گفت: باید آموزش های لازم در زمینه پدافند غیرعامل به مردم ارائه شده و فرهنگ‌سازی انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان سلاجقه بعدازظهر سه شنبه در حاشیه مانور بیوتروریسم تصفیه‌خانه سد بافت گفت: در پدافند غیرعامل با چند واژه تهدیدات، آسیب‌پذیری و مصونیت سازی سروکار داریم.

وی با اشاره به اینکه نیت و قصد دشمن نابودی سرمایه‌های کشور است، افزود: آسیب‌پذیری‌ها ضعف داخلی ما است؛ وظیفه پدافند غیرعامل مقابله با آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدات است.

سلاجقه تصریح کرد: در پدافند غیرعامل تلاش می شود یک سطح پایداری به وجود آورده شود؛ به عبارتی کمک می‌کند تا جامعه تاب‌آوری داشته باشیم.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این رزمایش پیدا کردن نقاط ضعف است و که در شرایط بحران به چه شکل عمل کنیم تا سطح خسارت‌ها پایین بیاید و زودتر به شکل اولیه برگردد.

مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل استانداری کرمان گفت: وظایف پدافند غیرعامل به سه دسته آموزش، فرهنگ‌سازی و آشنایی حاد جامعه با پدافند غیرعامل تقسیم می‌شود.

وی مقابله با تهدیدات نوین را از جمله وظایف پدافند غیرعامل برشمرد و افزود: بیوتروریسم یکی از تهدیدات نوین است که در رأس تهدیدهای نوین سایبری و زیستی است.

سلاجقه از کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌ها در برابر مسائل جوی و امنیتی به عنوان یکی دیگر از وظایف پدافند غیرعامل نام برد و بیان کرد: گسترش نفوذ پدافند غیرعامل مربوط به همه بخش‌ها است و مسئولیتش در شهرستان‌ها با فرماندار و در استان با استاندار و در سطح دستگاه های اجرایی با مدیران دستگاه است.

وی گفت: بارزترین تهدیدی که در بحث زیستی وجود دارد بیوتروریسم به معنای انتشار عمدی عامل سمی و میکروبی برای از بین بردن انسان، حیوانات و نباتات است که این تهدیدات دو نوع‌ باز پدید یا جدید هستند.

مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل استانداری کرمان ادامه داد: امروز مهم ترین خطردر بحث بین‌المللی بعد از تغییر اقلیم و هسته‌ای، تهدید زیستی است.

وی اظهار کرد: دلیلی که دشمن از این مسائل استفاده می‌کند این است که سطح خسارت بالا است و هزینه برای دشمن کم است

سلاجقه گفت: آنفولانزا مرغی خسارت زیادی به کشور زده و اثرش از هر بمب و موشکی بیشتر بوده است. ۲۳ استان درگیر آنفولانزا و نزدیک ۲۷ میلیون قطعه پرنده معدوم شدند.

وی از کرم خراط به عنوان بک تهدید زیستی در شهرستان بافت نام برد و افزود: رهبری فرموده‌اند «پدافند مانند مقاوم‌سازی بدن است».

سلاجقه با تاکید بر لزوم مقاوم سازی زیرساخت‌های کشور بیان کرد: باید آموزش های لازم به مردم ارائه شده و فرهنگ‌سازی انجام شود.

مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه در این زمینه باید از ظرفیت های مردمی استفاده کرد چرا که ظرفیت های دولتی جواب نمی‌دهد، گفت: باید از ورود به فاز بحران پیشگیری کنیم اما چنانچه وارد این فاز شدیم باید با برنامه‌ریزی‌ شدت آسیب‌پذیری را کم کنیم.

کد خبر 4452115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =