یک موفقیت دیگر برای «دیوانه»/ مدیسی برنده‌اش را شناخت

جایزه ادبی مدیسی ساعتی پیش پی یر گویوتات را به عنوان برنده جایزه اصلی این رقابت در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، پی‌یر گویوتات امروز سه‌شنبه با رمانی زندگینامه‌ای با عنوان «دیوانه» به عنوان برنده جایزه معتبر ادبی مدیسی فرانسه انتخاب شد.

وی که دیروز با همین رمان جایزه ویژه فمینا را برای مجموعه آثارش دریافت کرده بود، در این کتاب مسیر رسیدن به بزرگسالی خود را روایت کرده است.

«دیوانه» دربرگیرنده زندگی نویسنده در فاصله ۱۹ سالگی تا ۲۲ سالگی است و سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ را دربرمی‌گیرد.

گویوتات که اکنون ۷۸ ساله است جایزه زبان فرانسه را نیز برای مجموع آثارش دریافت کرده است.

رمان «دیوانه» در پاییز ۱۹۵۸ شروع می‌شود. در آن سال گویوتات جوان که به زحمت ۱۸ سال داشت و بالغ محسوب نمی‌شد، شهر لیون را به قصد پاریس ترک کرد تا سرنوشتش را به عنوان یک شاعر دنبال کند. پدر او که یک پزشک بود برای پیدا کردن پسرش یک کارآگاه خصوصی استخدام کرد تا بتواند ردپای او را دنبال کند.

در این کتاب زندگینامه‌ای او از خوابیدنش زیر پل نوشته و این که سرانجام انتشارات ترشهولد اولین متن او را با عنوان «روی یک اسب» پذیرفت و این زمانی بود که او به عنوان سرباز به جبهه الجزایر فراخوانده شد.  

«بی‌آلایش» نوشته امانوئل بایاماک، «برادر روح» نوشته دیوید دیوپ، «همه مردها طبیعتا می‌خواهند بدانند» نوشته نینا بروئی، «از ورای صحنه‌های جهان» نوشته فانی تویوندیه، «آبی که ‌گذشت» نوشته فرانک موبر و «سارا می‌گوید» نوشته پولین دولابوآ-آلار دیگر رقبای این بخش بودند.

جایزه ادبی مدیسی در کنار برترین آثار فرانسوی، هر سال برترین رمان‌های خارجی سال را نیز انتخاب می‌کند و امسال در این بخش جایزه به «کلوپ مارس» نوشته راشل کوشنر رسید که توسط سیلوی اشنایتر به زبان فرانسوی ترجمه شده است.

«سپیده‌دم» نوشته صلاح‌الدین دمیرتاس، «زمان تاب خوردن» نوشته زادی اسمیت، «مویا مورانگو» نوشته هوراشیو کاستلانو مویا، «شیرینی بی‌تفاوت جهان» نوشته پیتر اشتم و «دوست عزیز از زندگی‌ام برایت در زندگی‌ات می‌نویسم» نوشته یی‌یون‌ لی دیگر رقبای این بخش بودند.

جایزه بخش کتاب غیرداستانی نیز به «برادران لمن» نوشته استفانو ماسینی رسید. این کتاب در سال ۱۸۴۴ می‌گذرد که هیوم لمن از باواریا عازم نیویورک شد. او که دو برادرش را برای کار با خود برد، برای طی کردن این مسیر در ۴۵ روز، ۸ پوند وزن کم کرد. بانکی که آنها پایه‌گذاری کردند در سال ۲۰۰۸ و پس از بیش از ۱۵۰ سال کار موفق، به ورشکستگی رسید.

سال پیش جایزه مدیسی به یانیک هائنل برای «تاجت را بچسب» رسید و پائولو کونتی نویسنده ایتالیایی برای «هشت کوه» در بخش رمان خارجی به عنوان برنده انتخاب شد.  جایزه کتاب غیرداستانی نیز به شولم دین آمریکایی برای «هرجا می‌روی برنگرد» اهدا شده بود.

کد خبر 4452188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =