سیدآبادی از کاندیداتوری در جایزه جهانی آسترید لیندگرن کنار کشید

چندماه پس از معرفی «علی‌اصغر سیدآبادی» به عنوان یکی از نامزدهای انجمن نویسندگان کودک برای رقابت د جایزه آسترید لیندگرن، این فعال حوزه ترویج کتابخوانی از کاندیداتوری در این جایزه، انصراف داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتاب‌خوانی ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشنهاد نهادها و موسسه‌های کتاب کودک و نوجوان، برای نویسندگان آرمان آرین، احمد اکبرپور، عباس جهانگیریان، مهدی رجبی، نوید سیدعلی‌اکبر، حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدرضا شمس، آتوسا صالحی، سوسن طاقدیس و فریبا کلهر پرونده بین‌المللی به منظور ارائه به جوایز جهانی تشکیل خواهد داد.

وی توضیح داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار حمایت و معرفی آثار  ادبیات کودک و نوجوان در سطح بین‌المللی با تدوین  کاتالوگ معرفی کتاب‌های کودک و نوجوان ایران به زبان‌هایی مثل انگلیسی، اجرای طرح گرنت؛ حمایت از ترجمه و نشر کتاب‌های ایرانی در کشورهای دیگر، عرضه آثار ادبیات کودک و نوجوان در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند فرانکفورت، بلونیا و شانگ‌های  و... و. در گامی دیگر پس از  مشورت با صاحب‌نظران  ادبیات کودک و نوجوان و نهادهای غیر دولتی پرونده بین‌المللی ۱۰ نویسنده را تدوین می‌کند. انتظار می‌رود در سال بعد شمار نویسندگان دارای پرونده بین‌المللی برای معرفی به جایزه‌های جهانی بیش‌تر شود هم‌چنین برای  مروجان و تصویرگران  کتاب کودک و نوجوان هم تشکیل پرونده می‌شود.

این مقام مسئول در تبیین ضرورت انجام  این کار  توضیح داد: بررسی‌ها و مشورت‌های ما نشان داد، برای معرفی نویسندگان ایران به جوایز معتبر بین‌المللی مثل جایزه آسترید لیندگرن و هانس کریستین آندرسن نیاز به پرونده‌ای وجود دارد که تهیه آن تخصصی، وقت‌گیر و هزینه‌بر است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد در این زمینه به نویسندگان و فعالان ادبیات کودک و نوجوان کمک کنیم.

وی فرایند انتخاب نویسندگان برای تشکل پرونده را مبتنی بر تعامل و مشارکت و هم‌فکری نهادهای فعال کتاب کودک و نوجوان توصیف کرد و گفت: ما برای این‌که در این کار فعالیت خوبی داشته باشیم، اول باید به فهرست مناسبی برسیم؛ اما قبل از آن باید درباره ویژگی‌های پرونده‌های بین‌المللی و شاخص‌ها و معیارهای افراد شایسته معرفی بحث می‌شد، برای همین در چند نشست با حضور نمایندگان نهادهای غیردولتی و تخصصی ادبیات کودک و نوجوان درباره این موضوع بحث شد و قرار شد برای رسیدن به فهرست مناسب از نهادهای دولتی و غیردولتی که امکان معرفی نامزد به نهادهای بین‌المللی را دارند، دعوت به همکاری کنیم.

به گفته حیدری، برای این موضوع با انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، مرکز مطالعات ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان مکاتبه و از آنان درخواست کردیم، فهرست ۱۰ نفره از نویسندگان را ارائه کنند. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ضمن استقبال از این حرکت فهرستی ارائه نکرد زیرا موسسه‌ای ترویجی و پژوهشی است و با شورا و انجمن تفاوت دارد. اما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فهرست مربیان برگزیده کانون در جوایز مهم داخلی و  هم‌چنین سه نهاد دیگر فهرست‌های‌شان را  ارایه کردند. فصل‌نامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان برای تدوین دقیق پرونده‌ها به همکاری دعوت شد.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی، تشکیل پرونده برای  نویسندگان فاقد پرونده را در اولویت دانست و متذکر شد: بنا بوده در این فهرست فقط افرادی معرفی شوند که تا کنون پرونده‌ای برای آن‌ها تشکیل نشده  است و  قبلاً به جوایز ادبی جهانی معرفی نشدند. از این‌رو  بزرگانی مثل هوشنگ مرادی کرمانی، مصطفی رحماندوست، احمدرضا احمدی، جمشیدخانیان، فرهاد حسن‌زاده و ... از جمله  نویسندگان ایرانی راه یافته به جوایزه جهانی هستند و در نهادهایی مانند کانون پرورش فکری، شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک برایشان پرونده تدوین شده است.

وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که برخی از این بزرگان باز هم به عنوان نامزد دریافت جوایز جهانی ادبیات کودک و نوجوان معرفی شوند، در این صورت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی تصحیح و تکمیل پرونده‌ آن‌ها را دارد. هم‌چنین به خواست علی‌اصغر سیدآبادی نام ایشان از این فهرست حذف شد؛ به رغم‌ اینکه نام‌شان در میان فهرست‌های مجامع ادبی کودک و نوجوان بود. پرونده متشکل از زندگی‌نامه تحلیلی، فهرست آثار و فعالیت‌ها، کتابش‌ناسی، مرور و نقد آثار و کتاب‌ها است.

بر اساس این گزارش، شورای کتاب کودک امکان معرفی نامزد برای جایزه‌ هانس‌کریستین آندرسن و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شورای کتاب کودک برای جایزه آسترید لیندگرن امکان معرفی نامزد دارند.

کد خبر 4455752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =