ترویج فرهنگ کتابخوانی نیازمند غنی‌تر کردن منابع کتابخانه‌ها است

بوشهر - کتابدار برتر روستایی کشور گفت: با غنی‌تر کردن منابع کتابخانه‌ها می توان میزان کشش و علاقه افراد به سمت مطالعه را بیشتر کرد و فرهنگ مطالعه را بسط و گسترش داد.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته کتاب در تقویم کشور ما از ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه هر سال تعیین شده و این مناسبت فرصتی است تا به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی بیشتر پرداخته شود و برنامه‌های مختلفی نیز از سوی مراکز مختلف بخصوص نهاد کتابخانه‌ها در راستای ترویج و نهادینه‌کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این هفته برای اقشار مختلف به صورت ویژه تدارک دیده می‌شود.

به مناسبت این هفته مریم داوری کتابدار برتر روستایی کشور  در سال ۹۵ از کتابخانه عمومی شهدای محراب روستای محمدصالحی ویکی از کتابداران موفق شهرستان گناوه در گفتگو با خبرنگار مهراظهار داشت: کتابخانه عمومی دراین روستا جزو مهمترین مراکز فرهنگی محسوب می شود و به نحوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی روستا است.

وی افزود: برگزاری برنامه‌های مناسبتی و تنوع این برنامه‌ها از مهمترین ویژگی‌های کتابخانه این روستا محسوب می شود.

کتابدار برتر روستایی کشور گفت: برگزاری کلاس‌های متنوع برای تمام رده‌های سنی مانند کلاس‌های مشاوره، هنری، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن، نقاشی، کاردستی، قصه گویی وقصه خوانی وقصه نویسی از برنامه ها و فعالیت های کتابخانه این روستا است.

وی تصریح کرد: برگزاری جلسات انجمن ادبی و انجام طرح معرفی کتاب در مدارس نیز بخشی دیگری از فعالیت‌هایی است که در کتابخانه وتوسط کتابخانه دراین روستا انجام می شود.

داوری اظهار داشت: با فعالیت های صورت گرفته در این روستا والدین تقریبا به طور کامل با مضرات استفاده کودکان از دنیای مجازی آگاه هستند وبرای کمک به کودکان وپرورش استعدادهای آنها کتابخانه ومطالعه را روش مناسبی می دانند و در این مسیر خود نیز با کودکان همراه می شوند.

 وی بیان کرد: از طریق مراجعه کودکان به کتابخانه، خود والدین نیز جذب مطالعه وشرکت در برنامه های متنوع کتابخانه می شوند.

کتابدار برتر روستایی کشورگفت: از خرداد سال ۹۲که کار خود را در کتابخانه آغاز کردم اهتمام جدی در تعامل با تمام ارگان‌ها، مدارس و موسسات بمنظور گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام شده و همواره دهیاری و شورای اسلامی روستا یاری گر ما در اجرای طرح و برنامه های کتابخانه روستا هستند.

وی به عناوین کسب شده خود و این کتابخانه اشاره کرد و گفت: روستای برگزیده کشور در جشنواره روستای دوستدار کتاب در سال ۹۵ و ۹۶، کتابدار برتر روستایی کشور در هفته کتاب در سال ۹۵، کتابدار نمونه استان بوشهر و شهرستان گناوه درسال های ۹۴ و ۹۲، کارمند نمونه در سال ۹۴ از عمده عناوین کسب شده در مدت فعالیت من در کتابخانه است.

این کتابدارنمونه گفت: مهمترین برنامه های هفته کتاب در کتابخانه عمومی شهدای محراب روستای محمدصالحی شامل جشن عضویت ویژه نونهالان عضو کتابخانه،همایش کودکان کتابخوان، برنامه ی شبی با کتاب، برگزاری کلاس قصه گویی برای کودکان پیش دبستانی، برنامه های معرفی کتاب در مدارس روستا توسط دانش آموزان است.

داوری اضافه کرد: با پیشرفت سریع تکنولوژی وگسترش فضای مجازی هنوز هم مطالعه کتاب توانسته جایگاه خود را در بین علاقمندان ومردم حفظ کند وجایگزین مناسبتری برای آن به وجود نیامده است.

داوری به اهمیت و راه‌های جذب افراد به کتابخوانی اشاره کرد و گفت: یکی از بهترین راه‌های جذب جوانان و افراد جامعه به مطالعه کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، قرار دادن کتاب‌های مفید وبه روز در دسترس آنها است.

داوری گفت: بسیاری از افراد از گرانی ونبود کتاب مناسب در کتابخانه های عمومی گله مند هستند که شاید بتوان با غنی تر کردن منابع این مراکز میزان کشش وعلاقه افراد به سمت مطالعه را بیشتر کرد و فرهنگ مطالعه را  بسط و گسترش داد.

کد خبر 4459967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =