سالانه ۳۰ درصد از ذخائر آبی یزد برداشت می‌شود

یزد ـ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: با وضعیت بارش‌ها و مصرف فعلی آب، نه تنها ذخیره جدید آبی در منابع زیرزمینی نداریم بلکه سالانه ۳۰ درصد از منابع هزاران ساله آبی نیز برداشت می‌شود.

محمدمهدی جوادیان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برداشت‌های بی ‌رویه از منابع آب زیرزمینی یزد اظهار داشت: میزان برداشت‌های فعلی به شدت نگران کننده است و طرح مدیریت مصرف آب باید برای جلوگیری از بحران‌های بیشتر با جدیت پیگیری و اجرا شود.

وی افزود: حجم آب تجدید شونده در سفره های آب زیرزمینی ۷۷۷ میلیون مترمکعب در سال است در حالی که حجم برداشت‌ها، بالغ بر یک میلیارد مترمکعب است.

جوادیان زاده عنوان کرد: این آمار و ارقام به این معناست که نه تنها ذخیره منابع آبی در استان نداریم بلکه سالانه ۳۰ درصد برداشت اضافه نیز از ذخائر منابع آبی استان انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: این ۳۰ درصد برداشت اضافه، از ذخایر هزاران ساله منابع آبی در استان انجام می‌شود و ادامه این روند به طور قطع بحران‌های جدی که یکی از آنها فرو نشست زمین است، به دنبال خواهد داشت.

جوادیان زاده افزود: شرکت آب منطقه ای یزد در سالهای اخیر، طرح ۱۰۰ درصد مدیریت مصرف را به صورت جدی پیگیری می کند که هدف آن صرفه جویی ۵۰ درصدی آب در بخش کشاورزی، ۲۰ درصد در بخش شرب و ۳۰ درصد در بخش صنعت است.

وی عنوان کرد: بر اساس این طرح اجازه داده نمی شود تا بیش از ۷۵ درصد آب تجدید شونده هر دشت برداشت شود و سهم آب کشاورز به صورت حجمی و با کنتور هوشمند به صورت سالیانه تحویل داده می‌شود که بر این اساس مدیریت این سهم به خود کشاورز واگذار شده است.

جوادیان زاده افزود: قرار است ۳۰ درصد از آب مصرفی در بخش صنعت استان صرفه جویی شود که بازچرخانی آب در این بخش به عنوان راهکار برای تحقق این هدف در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: در گذشته ۱۴ درصد از آب شرب، در فضای سبز شهری استفاده می شد که این رقم در حال حاضر به چهار درصد رسیده و درصددیم این رقم را به صفر برسانیم که با تحقق این امر، بخشی از هدف‌گذاری برای صرفه‌جویی ۲۰ درصدی در آب شرب محقق می‌شود.

کد خبر 4462060

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =