برگزاری نشست ستاد عالی درآمد درشهرداری تهران/ تحقق ۶۴ درصدبودجه

نشست ستاد عالی درآمد شهرداری تهران با موضوع درآمدهای شهرداری های مناطق تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور رستمی معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران محور اصلی موضوع این نشست را درآمدهای نقد و غیرنقد مناطق شهرداری تهران اعلام کرد و گفت: مناطق برای کسب درآمدهای مشروع در شهرداری بدنبال خلاقیت و نوآوری های نو باشند و برای کسب درآمد شهرداری، به مرور زمان بار درآمدی شهر را از بخش شهرسازی بردارند.

رستمی برای پروژه های مشارکتی از معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری خواست به مناطق کمک شود تا این مهم به نتیجه برسد.

وی ظرفیت های مناطق تهران را برای سرمایه گذاری دربخش های گوناگون بسیار خوب توصیف کرد و اظهار داشت: بخش زیادی از درآمد شهر و شهرداری با سرمایه گذاری میسر می شود که برای تحقق آن می بایست نگاه مثبتی به سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری داشته باشیم.

معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران گفت: دردو هفته آینده تیمی متشکل از شهرداران مناطق که در زمینه سرمایه گذاری پیشرو بوده اند و سازمان های سرمایه گذاری و املاک  شهرداری تشکیل جلسه خواهند داد تا برای افزایش درآمدهای شهرداری در بخش سرمایه گذاری پیشنهادهای عملیاتی ارائه دهند.

رستمی، کسب درآمدهای شهرداری را تنها مختص به مناطق ۲۲ گانه ندانست؛ بلکه سازمانها و شرکت های شهرداری را نیز مشمول کسب درآمد دانست که تکالیفی برای میزان ارائه درآمد دارند و در نشست بعدی ستاد عالی درآمد می بایست نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.

رستمی، در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای حفظ و نگهداشت شهر به درآمدهای پایدار نیاز است.

معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران سه ماه باقیمانده از سال جاری را برای تحقق درآمدهای مصوب شهر بسیار حساس و مهم خواند که تفویض اختیار شهردار به مناطق به تحقق کسب درآمدهای مصوب شهرداری تهران کمک خواهد کرد.

معاون هماهنگی و امورمناطق شهرداری تهران باردیگر بر موضوع بارش برف در ماهها باقی مانده سال جاری تأکید و اظهار داشت: بارش های برف در فصل زمستان در همه مناطق جدی گرفته شود و تقسیم کار، مدیریت محلات، انعقاد قراردادهای آن و تخصیص اعتبار را با پشتکار دنبال نمائید و چنانچه بارشی صورت گرفت از خدمات درست به شهروندان باز نمانیم.

در ادامه زریر نگین تاجی، سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گزارشی از وضعیت درآمدهای مصوب و وصول شده مناطق تا تاریخ ۱۲ آذرماه جاری ارائه داد.

وی در بخشی از گزارش مالی خود اشاره کرد: براساس عملکرد درآمد شهرداری تهران درآمد مصوب در بخش نقدی در سال جاری ۱۳ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان است که براساس بودجه مصوب می بایست تا تاریخ ۱۲ آذرماه جاری ۹ هزار و ۴۴۴ میلیارد تومان درآمد کسب می شد.

سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری در جمع اعضای ستاد عالی درآمد شهرداری تهران گفت: تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری از رقم مصوب درآمد نقدی شهرداری تهران، مبلغ ۷ هزار و ۴۳۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است که این رقم در سال گذشته معادل ۵ هزار و ۹۴۸ میلیارد تومان بوده است. وی رشد رقم وصولی درآمدهای نقد امسال را تا این تاریخ نسبت به سال گذشته ۵ درصد دانست.

نگین تاجی، درآمدهای بخش غیر نقد شهرداری تهران را براساس مصوب در سال جاری ۴ هزار و ۶۹ میلیارد تومان ذکر کرد که تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری می بایست به رقم ۲ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان دست می یافت.

وی، وصولی های غیر نقد درآمد شهرداری تهران را تا تاریخ ذکر شده ۴۱۹ میلیارد تومان بیان کرد.

سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری، با اشاره به بودجه مصوب ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران گفت: تا تاریخ ۱۲ آذرماه سال جاری ۷ هزار و ۸۵۲ میلیارد تومان وصول شده است که تا این تاریخ توانسته ایم ۶۴ درصد بودجه سال ۱۳۹۷ را محقق سازیم که این درصد نسبت به مشابه سال گذشته در همین تاریخ ۵۸ درصد بوده است.

وی، ۶۵ درصد مدیریت منابع غیر نقد شهرداری تهران را در سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ از طریق کارگزار دانست و گفت: کمیسیون غیر نقد کارش را آغاز نموده است که به زودی با مصوبه با راه اندازی سیستم غیر نقد و زیرسیستم های مرتبط با آن مسائل غیر نقد مناطق حل خواهد شد.

عبدالرضا گلپایگانی، سرپرست شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در نشست ستاد عالی درآمد شهرداری تهران به تحلیل دلایل درآمدهای پهنه های میانی و جنوبی شهرداری تهران پرداخت.

وی با طرح پرسشی اظهار داشت: آیا پیش بینی درآمدها مطابق با ظرفیت های مناطق بوده است یا خیر؟

گلپایگانی، گفت: به همکارانم در معاونت شهرسازی تأکید کرده ام در سال آینده براساس پیش بینی های درست تری درآمدهای شهرداری در بخش شهرسازی ارزیابی شود.

سرپرست شهرسازی و معماری شهرداری تهران، اظهار داشت: اگر مبنای بر این باشد که درآمد شهرداری تهران براساس صدور پروانه ها کسب شود این درآمد نمی تواند افزایشی باشد. چرا که سالانه ظرفیت ها را پر می کنیم و به قاعده می بایست با کاهش همراه باشد. اما در پیش بینی هایمان درآمدهای شهرداری از این محل را افزایش می دهیم.

گلپایگانی، گفت: در منطقه ای اگر ظرفیت صدور پروانه براساس زمین های خالی یا ساختمان های کلنگی باشد می توان آمار این بخش را احصا کرد و همچنین برروی ظرفیت های درآمدهای زمین هایی که قابلیت خاصی دارند تمرکز کرد.

وی، با اشاره به مکانیزم هایی همچون درآمدهای درشت دانه که می تواند بر ارزیابی ها موثر باشد گفت: می توان مکانیزم های درآمدهای درشت دانه را از آمارمان خارج کنیم و برای تثبیت عددی درآمدهای درشت دانه که فراوان هم است آنها را پیش بینی نمائیم.

گلپایگانی، گفت: به زودی لایحه جدیدی برای محاسبه و مبنای عوارض به صحن شورا خواهد رفت.

مبنای دفترچه ارزش معاملاتی سال ۱۳۹۶ آخرین دفترچه ای که موجود است به عنوان مبنا قرار داده ایم که ضربدر عددی می شود و عوارض تجاری، اداری و مسکونی محاسبه می شود. در همین بخش ارزش بهینه هم بدست آمده است. برروی ارزش بهینه چند کار خاص انجام شده است که سعی شده است به سمت منطقی تر شدن و توجیه آن پیش برود.

پرویزی، مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران نیز در نشست ستاد عالی درباره پرونده های کمیسیون تهاترشهرداری تهران گفت: پروند های کمیسیون تهاتر بروزرسانی شده است. در سال جاری تا کنون ۸۱۴ پرونده ارزیابی شده است. ۲۲۲ پرونده برای ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری ارسال شده است. ۴۰۸ پرونده در کمیسیون تهاتر طرح شده است. یک وقفه شش ماهه در کار سازمان و مناطق اتفاق افتاد که در دو ماهه گذشته با تجمیع آنها به پیشرفت رسید.

نشست ویژه ستاد عالی درآمد شهرداری تهران با حضور شاپور رستمی، معاون هماهنگی و امور مناطق زریر نگین  تاجی سرپرست معاونت مالی و اقتصاد شهری، عبدالرضا گلپایگانی سرپرست معاونت شهرسازی و معماری، سیدعلی اکبر پرویزی مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات، امیر آریا زند قائم مقام معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری، شهرداران مناطق ۲۲ گانه، قائم مقام، مشاوران و مدیران معاونت های هماهنگی و امور مناطق و مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران برگزار شد.

کد خبر 4479613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =