لزوم تهیه الگوی بهره‌برداری از میدان‌گاه های پیاده

رئیس کمیته معماری وطرح های شهری شورای شهر بااشاره به اهمیت مدل بهره‌برداری ازسه سایت باغ فردوس،خیابان برادران مظفرومیدان راه‌آهن گفت:این میدان‌گاه‌های پیاده تاپایان سال به بهره برداری برسند.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهل و چهارمین جلسه کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با موضوع تشکیل «ستاد راهبری توسعه فضاهای همگانی» با حضور علی اعطا، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر،   برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، سید ابوالحسن ریاضی، مدیرکل مطالعات فرهنگی معاونت فرهنگی- اجتماعی شهرداری تهران، علی پیرحسین لو مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، فرزانه صادق، مدیرکل اداره کل شهرسازی و طرح های شهرسازی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، معاونان معماری و شهرسازی و خدمات شهری مناطق ۱، ۶ و ۱۱و اعضای کمیته معماری  و طرح های شهری شورای شهر برگزار شد.

برزین ضرغامی با بیان اینکه ستاد راهبری توسعه فضاهای همگانی براساس یک چارچوب مشخص فعالیت‌هایش را تدوین خواهد کرد، گفت: این فعالیت‌ها به ۲ بخش نرم‌افزاری و کارکردی تقسیم می‌شود که باید به مرور برای سه منطقه‌ای (باغ فردوس، خیابان برادران مظفر و راه‌آهن) این چارچوب‌ها تدوین شود.

وی با بیان اینکه نزدیک‌ترین زمان پیش رو برای بهره‌برداری از این  فضاها ایام عید نوروز است، اضافه کرد: با توجه به فعالیت‌هایی که از سال گذشته به مناسبت عید نوروز آغاز کردیم؛ باید این آمادگی را کسب کنیم تا به همین مناسبت در این فضاها برنامه‌های ویژه‌ای را در نظر بگیریم و ادامه‌دار باشد.

رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران با بیان اینکه برخی از این فضاها آماده‌اند و برخی دیگر مانند راه‌آهن مراحل آماده سازی را طی می‌کنند، ‌تصریح کرد: در تلاش هستیم تا ۱۵ بهمن ماه بحث ساماندهی راه‌آهن را به پایان برسانیم و جابه‌جایی‌های لازم در حوزه ایستگاه‌های اتوبوس‌ها انجام شود.

ضرغامی ادامه داد: پس از اجرای این ساماندهی‌ها می‌توان فضاهای غیرفعالی که به وجود می‌آید؛ به یک فضای پویا تبدیل کرد. به همین منظور باید برای تعریف‌ کاربری‌های مناسب در این فضا اقدامات مناسبی را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: نمایندگانی که از سوی سه منطقه ۱، ۶ و ۱۱ تعیین شده‌اند برای سرعت بخشیدن به اقدامات پیش‌رو بهتر است بازدید میدانی را از موضع‌های در نظر گرفته شده، داشته باشند و گزارشی درباره اقداماتی که باید انجام شود ارائه کنند.

رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران اضافه کرد: طی مدت باقی‌مانده تا آغاز سال جدید می‌توان افق کوتاه مدتی را برای این موضع‌ها در نظر گرفت.

در ادامه این جلسه، مجید نوربخش معاون امور خدمات شهری منطقه یک با اشاره به بررسی‌های انجام شده طی هفته‌های گذشته اظهار کرد: باغ فردوس به عنوان موضعی که در منطقه یک در نظر گرفته شده از چند سال قبل مورد بازبینی قرار گرفته و از لحاظ موقعیت ترافیکی مشکل خاصی وجود ندارد. البته برای اینکه باغ فردوس به یک میدانگاه پیاده تبدیل شود باید برنامه و مدل بهره‌برداری مشخصی تدوین شود.

علی اعطا، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر با اشاره به اهمیت مدل بهره‌برداری از این مواضع توضیح داد: برای اینکه ایده میدانگاه‌های پیاده به موفقیت ختم شود، باید الگوی بهره‌برداری روشنی داشته باشیم.

فرزانه صادق، مدیرکل اداره کل شهرسازی و طرح های شهرسازی معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در ادامه این جلسه با اشاره به بستر آماده باغ فردوس برای تبدیل شدن به میدانگاه‌های پیاده عنوان کرد: هم‌اکنون به واسطه اجرای برنامه‌های هنری باغ فردوس دارای بازدیدهای متعددی است و مدیریت شهری می‌تواند از این پتانسیل استفاده کند. مشخصا تبدیل این موضع به میدانگاه‌های پیاده فعال کار پیچیده‌ای نیست.

وی ادامه داد: با انجام بازدیدهای کارشناسی می‌توان هر چه سریع‌تر این موضع را به بهره برداری رساند.

کوروش خرد، معاون امور خدمات شهری منطقه ۱۱ هم در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه ساماندهی میدان راه‌آهن اضافه کرد: در این ناحیه بوستانی وجود داشت که به نوعی پاتوق موادفروشان و معتادان بود، با اعتباری که سازمان زیباسازی به این بوستان اختصاص داد در حال حاضر این پارک محصور و بازپیرایی شده است.

وی با اشاره به همکاری منطقه ۱۱ و شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران برای ساماندهی میدان راه‌آهن گفت: در ضلع شمال شرقی این منطقه امکان ایجاد بازارچه‌های اقوام هم وجود دارد؛ با توجه به اتصال راه‌آهن به همه شهرها اقوام مختلف می‌توانند از این فضا بهره ببرند.

علی اعطا در پایان این جلسه و جمع‌بندی تاکید کرد: هر منطقه جلسه کارگروه را در مکان‌های مربوطه برگزار کند و برای هر کدام از این سه سایت برنامه زمان‌بندی تعیین شود و این زمان‌بندی باید به گونه‌ای باشد که این سه سایت تا پایان اسفند ماه به بهره‌برداری برسند.

کد خبر 4490071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =