نگاهی به کتاب طهارت باطنی به قلم حجت الاسلام انصاریان

کتاب طهارت باطنی از مجموعه کتاب های پرمخاطب سیری در معارف اهل بیت(ع) می باشد که به قلم حجت الاسلام حسین انصاریان پیش از این به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب طهارت باطنی از مجموعه کتاب های پرمخاطب سیری در معارف اهل بیت(ع) می باشد که به قلم حجت الاسلام حسین انصاریان پیش از این به رشته تحریر درآمده است.

این محقق و پژوهشگر علوم و معارف اسلامی در مقدمه این کتاب ارزشمند آورده است؛ پایه‏ گذار منبر و جلسات سخنرانی برای رشد و هدایت جامعه، وجود مبارک پیامبر اسلام(ص) بود. ارزش تبلیغ دین از طریق منبر و جلسات تا جایی بود که رسول خدا(ص) تا روز پایان عمرشان با کمال اخلاص، به بیان معارف دین پرداختند و در این راه زحمات سنگینی را متحمل شدند. پس از پیامبر، وجود مقدس امیرمؤمنان(ع) ادای این تکلیف الهی را به عهده گرفتند که بخشی از سخنرانی‏های آن حضرت در کتاب بی‏نظیر نهج‏البلاغه موجود است.

انصاریان افزود: امامان معصوم(ع)، به ‏ویژه حضرت امام باقر(ع) و حضرت امام صادق(ع) نیز تا جایی که فرصت در اختیارشان قرار گرفت و مزاحمتی از جانب حکمرانان بنی‏امیه و بنی‏عباس برایشان پیش نیامد، این مهم را به‏ صورت بیان معارف الهی و رشته‏های مختلف علوم به صورتی که حجت تا قیامت بر همگان تمام باشد را به عهده گرفتند و دیگران را که مورد اعتمادشان در علم و عمل بودند به این مسأله تشویق کردند.

این مبلغ عرصه بین الملل ادامه می دهد:عالمان مخلص و با عمل شیعه برای حفظ دین خدا و تبلیغ معارف الهیه بر اساس قرآن و فرهنگ اهل‏بیت(ع)، قرن به قرن تا به امروز، این جایگاه عظیم را حفظ کردند؛ شخصیت‏ هایی چون شیخ مفید، شیخ صدوق، شیخ طوسی، علامه محمدباقر مجلسی، شیخ جعفر شوشتری و در قرن معاصر بزرگانی چون آیة ‏الله ‏العظمی بروجردی، آیة ‏الله سیدعلی نجف‏ آبادی، آیة ‏الله حاج میرزا علی شیرازی، آیة ‏الله حاج میرزا علی هسته‏ ای، آیة ‏الله حاج میرزا علی فلسفی تنکابنی و ... با داشتن مقام مرجعیت و مقام علمی بسیار بالا، در ماه رمضان، محرم و صفر به منبر می‏رفتند و از این طریق دِین خود را به قرآن و اهل‏بیت(ع) ادا می‏کردند.

استاد اخلاق حوزه علمیه اظهارداشت: بنده که سالیانی از عمرم را در شهر مقدس قم، این آشیانه اهل‏بیت(ع)، نزد بزرگانی از مراجع و اساتید مشغول تحصیل بوده‏ام، بر اساس وظیفه ‏ای که احساس می ‏کردم رو به ‏جانب تبلیغ و تألیف آوردم و در این راه، فقط توفیق حق رفیق راهم بود. در زمینهٔ تبلیغ، بیش از چندین هزار سخنرانی در نزدیک به هفت‏صد موضوع مختلف بر پایه قرآن و روایات اهل‏بیت(ع) و تاریخ صحیح و نکاتی از حیات پاکان و اولیای الهی پرداخته‏ام و امیدوارم تا لحظات پایان عمر هم چنان توفیق ادای این وظیفه را از جانب حق داشته باشم. لذا مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، که در شهر قم در جهت نشر معارف قرآنی و فرهنگ اهل‏بیت(ع) فعالیت‏های مهمی را در سطح جهانی انجام می ‏دهد، بنا گذاشت متن این سخنرانی‏ها را به ‏صورت مکتوب درآورد تا در اختیار طلاب حوزه ‏ها و دانشجویان و مردم علاقه ‏مند قرار گیرد.

این گزارش می افزاید: کتاب طهارت باطنی  در ۲۸۶ صفحه در قالب ۱۸ موضوع اصلی بیش از ۱۳۰ ریزموضوع مطالب ناب، خواندنی و ارزشمندی را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد.

بر اساس این گزارش، «سفرهای انسان به سوی طهارت»، «عوامل طهارت افزا»، «ایمان و طهارت»، «یاد قیامت، عامل طهارت»، «یاد مرگ؛ بهترین موعظه»، «قناعت؛ ثمرۀ یادآوری قیامت  »، «ایمان به ولایت علی(ع)،عامل طهارت»، «ایمان به ولایت علی(ع)»، «علی(ع)، عصارهٔ‏ اسلام»، «علی(ع) و شیعیانش»، «علی(ع) مصداق بارزِ وجود عینی قرآن»، «عشق و اطاعت؛ راه رسیدن به طهارت»، «شب قدر؛ شب هدایت و طهارت»، «اوقات و آدم‏های مبارک»، «نشانه‏های طهارت باطنی(۱)»، «نشانه‌های طهارت باطنی(۲)»، « نشانه‌های طهارت باطنی(۳)» و «توبه و طهارت» از جمله موضوعات اصلی این کتاب ارزشمند می باشد.

همچنین علاقه مندان می توانند با مطالب دیگری همچون؛ «سفرهای انسان به سوی طهارت»، «مراتب طهارت»، «غسل، وضو و تیمم»، «مقدمات قلبی غسل و وضو و تیمم»، «مؤمن، برتر از ملک مقرّب»، «ملائکه و عقیده به آن‏ها»، «جهنم؛ عاقبت حکم به باطل»، «مسیر بهشت و جهنم»، «یاد قیامت، عامل طهارت»، «ضرورت قیامت»، «نزدیک بودن قیامت»، «شاهدان قیامت»، «اقسام مردم در قیامت»، «صداهای وحشتناک قیامت»، «وضع نیکوکاران و صابران در قیامت»، «تهیه زاد و توشه آخرت»، «نقش قبرستان در بیداری انسان»، «سؤال‏های قبر و قیامت»، «انفاق؛ ذخیره قیامت»، «ناگهانی بودن مرگ»، « یاد مرگ؛ بهترین موعظه»، «معنای «کفی»، «آیا درخواست از کسی با توحید و توکل منافات دارد؟»، «فلسفة تجمّعات دینی و طرح مشکل» آشنا شوند.

مخاطبین این اثر موضوعات دیگری از جمله؛ «حج و اهمیّت آن»، «مستطیع کیست؟»، «ضرورت پرداخت تکالیف و حقوق مالی»، «معضل یارانه ‏ها»، «قناعت»، «آلودگی؛ سرانجامِ دوری از قناعت»، «کفایت در امور معنوی»، «یادی از شهیدان و روحیه شهادت‏طلبی»، «حفظ روحیه ایثارگری»، «مرگ زیبا»، « قناعت؛ ثمرۀ یادآوری قیامت»،«قناعت و دوری از سختی‏ها»، «قناعت و آرامش»، «آثار ناگوار غفلت از مرگ»، «قناعت و پاکیزگی در زندگانی اصحاب امام حسین(ع)»، «مردن نفیسه، نوة امام حسن مجتبی(ع)»، «ایمان به ولایت علی(ع)، عامل طهارت»، «ابن عباس و فهم قرآن»،«یک آیه و معانی بی نهایت»، «علی(ع) و اصحابش مصداق السابقون»،«علی(ع)و فرزندانش؛ مصداق اولی الامر»، «ایمان به علی(ع) شرط عبور از صراط»، «علی، شرط اجابت دعا»، «علی(ع) شرط قبولی اعمال» مورد مطالعه قرار دهند.

از دیگر عناوین خواندنی کتاب طهارت باطنی می توان به؛ «چگونگی شکل‏گیری عشق از نگاه علی(ع)»، «بوی علی(ع) در سورة‏ واقعه»، «مرد یهودی و توسل به علی(ع)»، «فضیلت قرائت سورة واقعه»، «شیعه کیست؟»، «داستان دو برادر دربارۀ حقانیت علی(ع)»، «علی(ع) و پول بابرکت»، «چگونه قرآن عینی شویم؟»، «قرآن عینی در بازار قیامت »، «صدای رحمت الهی در قیامت»، «اهل بیت(ع)، کشتی نجات»، «خود بزرگ ‏بینی عامل دوری از اهل بیت(ع)»، «اطاعت از رسول (ص)؛ شرط ایمان»، «تفسیر امام معصوم(ع)از (کفلین)»، «جنگل ظاهری و باطنی»، «عاق والدین؛ حیوان درندة باطنی»، «معجزه؛ فوق علم»، «عاقِّ والدین در امور مشروع؟»،«حرص، مانع مبارک شدن کارها» اشاره کرد.

همچنین «متدّینِ خوب و بد»، «مطالعه در اسلام نه در رفتار مسلمان‏نماها و مدعیان»، «زن وارسته و مبارک»،«پذیرفتن حقیقت»، «آسان‏گیری در برابر حقیقت»، «سرنوشت آسان‏گیران و سخت‏گیران در قیامت»، «آسان‏گیری در برخوردها»، «همراه بودنِ علم با عمل»، «آخرت طلبی»، «هجرت در راه خدا»، «حقیقت بینی»، «جوانمردی»، «تقوا»، «ارزش جوانان و پیران پرهیزگار»، «چگونگیِ رسیدن به پرهیزکاری»، «دوری از جهل و نادانی»، «صبر با بدخلقی همسر»، «خودشکنی»، «طهارت زبان»، «ضرورت آموزش اخلاق و طهارت»، «دقّت‏های رسولِ خدا و ائمه طاهرین برای تکمیل اخلاق و طهارت نفس مردم»، «حمایت از پیشوای عادل»، «پای‏بندی به عهدهای خدا»، «رمضان، عهد خدا»، «عهدشکنی و آثار آن»، «داشتن روحیه پاداش و شکرگزاری»، «پرهیز از عیب‏جویی»، «ایثار و از خودگذشتگی»، «انس با دعا»، «یاد مرگ و معاد»، «روش‏های طهارت افزای تربیت اسلامی»، «توبه و رحمت الهی»، «آسان بودن پذیرش توبه نزد خدا»، «ظرفیت؛ شرط آگاهی از اسرار»، «توبه در مجلس ذکر»، «ملائکه در مجلس ذکر»، «همّت دعا و توبه»، «توبۀ دشمن علی(ع)»، «پذیرش توبه و توفیق روزه»، «توبۀ روزه‏خواران و رحمت الهی»، «توبه در شب جمعه آخر ماه رمضان»، «توبه عبد و بخشش معبود» و «هنر توبه» از جمله عناوین دیگر این کتاب ارزشمند می باشد.

علاقه مندان می توانند به منظور خرید این کتاب گرانسنگ به دفتر نشر دارالعرفان به نشانی قم، خیابان شهید فاطمی (دورشهر)، کوچه ۱۹، پلاک ۲۷ مراجعه و یا با شماره تلفن های ۰۹۱۹۶۵۲۲۰۲۴ و ۰۲۵۳۷۷۴۰۴۲۷ تماس گیرند.

کد خبر 4496888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =