نصب ۱۳ سامانه ضد تگرگ در اردبیل/ باغداران همکاری کنند

اردبیل - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: به منظور کاهش بلایای طبیعی ۱۳ دستگاه سامانه ضد تگرگ در باغات و اراضی کشاورزی استان اردبیل نصب شده است.

احمد شهریار در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی بیشتر نقش توصیه‌ای، آموزشی و الگوسازی را در باغات و اراضی کشاورزی به منظور کاهش خسارات سرمازدگی و تگرگ برعهده دارد.

وی با اشاره به اینکه عمل به توصیه‌های فنی کارشناسان در پیشگیری از سرمازدگی و کاهش خسارت تگرگ‌زدگی موثر خواهد بود، توضیح داد: سامانه ضد تگرگ یکی از بهترین پیشنهادات کارشناسان جهاد کشاورزی برای جلوگیری از خسارات وارده از طریق بارش تگرگ است و با درنظر گرفتن آن می‌توان اقدامات پیشگیرانه را به بهترین شکل ممکن انجام داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: زارعان و باغداران می‌بایست به توصیه کارشناسان کشاورزی توجه ویژه‌ای داشته باشند تا علاوه بر افزایش بهره‌وری اقتصادی و تولید مناسب محصولات از حوادث طبیعی نیز مصون بمانند.

شهریار با بیان اینکه خسارات موجود در بخش کشاورزی و باغات در بسیاری از مواقع برای دولت و مردم بسیار گران تمام شده و هزینه‌های سنگینی را در پی دارد، یادآور شد: تعبیه سامانه ضد تگرگ در مناطق مستعد و توجه به علائم و هشدارهای هواشناسی و آگاهی از نحوه مقابله با سرمازدگی در تمامی باغات و مزارع ضروری است.

پوشش ۸۵ هکتاری سامانه‌های ضد تگرگ

وی ادامه داد: سامانه ضد تگرگ در حدود ۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی و باغات را پوشش داده و طبق آخرین پیش‌بینی‌ها برای نصب هر دستگاه اعتباری در حدود ۷۰۰ میلیون ریال نیاز است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سامانه‌های ضد تگرگ بیشتر در شهرستان مشگین‌شهر که از احتمال وقوع تگرگ بیشتری برخوردار هستند نصب شده است، افزود: با مقایسه مناطقی که تحت پوشش این سامانه قرار گرفته و باغاتی که از این امکان بی‌بهره هستند به نقش تاثیرگذار این قبیل سامانه‌ها پی برده می‌شود.

شهریار به تشریح مکانیسم عمل این سامانه نیز پرداخت و افزود: توپ‌های صوتی درنظر گرفته شده در سامانه ضدتگرگ به صورت نیمه هوشمند اجازه شکل‌گیری تگرگ را نداده و آن را به باران تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: با تکامل و بروز رسانی این سامانه مطمئنا میزان خسارات وارده از طریق تگرگ به باغات و مزارع به حداقل خواهد رسید و تاکنون نیز بازدهی بسیار مثبتی از عملکرد این سامانه دریافت شده است.

کد خبر 4518936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =