درمان ۳۰۰۰ بیمار سکته مغزی حاد در کشور

رئیس انجمن سکته مغزی ایران، گفت: از سه سال پیش تا کنون، بیش از سه هزار نفر بیمار سکته مغزی حاد در کشور تحت درمان قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بابک زمانی، روز سه شنبه در نشست خبری یازدهمین کنگره سکته مغزی ایران که قرار است از یکم تا سوم اسفند ۹۷ در سالن همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شود، با عنوان این مطلب که تا سه سال پیش امکان درمان سکته مغزی حاد در کشور فراهم نبود، افزود: طی سه سال گذشته با برنامه ای که وزارت بهداشت برای درمان سکته مغزی حاد در کشور آغاز شده است، بیش از ۳۰۰۰ بیمار سکته مغزی حاد به ۶۰ بیمارستان کشور که این برنامه را اجرا می کنند، مراجعه کرده و درمان شده اند.

وی با اشاره به اینکه طی ۴ ساعت و نیم پس از سکته مغزی امکان درمان وجود دارد، افزود: کسانی که دچار سکته مغزی شده‌اند و درمان وریدی برای آنها امکان‌پذیر و موثر نباشد تا ۲۴ ساعت امکان درمان آنها از طریق برداشتن لخته به روش آنژیوگرافی و مداخله‌ای وجود دارد. البته این مسئله به تمهیدات بیشتر برای تشخیص و درمان در بیمارستان نیاز دارد. 

زمانی گفت: کشور ما فعالیت آنچنانی در حوزه درمان سکته مغزی از طریق روش‌های مداخله‌ای و آنژیوگرافی نداشته و این نه تنها برای ۲۴ ساعت اول که حتی برای ۶ ساعت اول نیز که این مداخله، یک درمان استاندارد است ما امکانات مناسبی نداشته ایم.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران، با اشاره به انجام فعالیت بیشتر کشور در حوزه درمان سکته مغزی طی ۳ سال اخیر گفت: در حال حاضر درمان وریدی سکته مغزی از طریق تزریق به رگ دست تا ۴ ساعت و نیم اول پس از سکته مغزی باید برای همه بیماران انجام گیرد که البته این مساله روی حدود ۵۰ درصد افراد اثر می‌گذارد و در صورتی که اثر گذار نبود طی ۶ ساعت نخست وقوع سکته باید از روش‌های مداخله‌ای استفاده کرد.

رئیس یازدهمین کنگره سکته مغزی ایران، با بیان اینکه اگر این روش‌ها جواب نداد امروزه مشخص شده حتی درمان سکته مغزی حاد در ۲۴ ساعت اول با روش هایی جدید قابلیت انجام دارد ولی هنوز در ایران امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تخصیص منابع بیشتر بتوانیم پا به پای دنیا در جهت درمان سکته مغزی گام برداریم.

وی به زمان درمان سکته مغزی و نجات بیماران اشاره کرد و گفت: از هر ۴ بیمار سکته مغزی، یک نفر با روش وریدی(دارویی)، تا ۹۰ دقیقه نجات می یابد و سر پا می شود. همچنین، اگر این زمان به ۳ ساعت برسد، یک نفر از ۹ بیمار سکته مغزی نجات می یابد و اگر به ۴.۵ ساعت برسد، یک نفر از ۱۴ بیمار سکته مغزی، نجات می یابد.

کد خبر 4527232

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =