تجدیدچاپ عناوین راهنمای اندیشه‌ورزان و فلسفه داستایفسکی

عناوین مجموعه راهنمای اندیشه‌ورزان توسط نشر نو به چاپ‌های سوم، چهارم و پنجم رسیدند.

به گزارش خبرنگار مهر، عناوین مجموعه ۴ جلدی راهنمای اندیشه‌ورزان نوشته ریچارد پل و لیندا الدر که بهار سال ۹۶ با ترجمه و بازنویسی مهدی خسروانی توسط نشر نو چاپ شده بود، تجدیدچاپ شده و با نسخه‌های چاپ‌های سوم، چهارم و پنجم به بازار عرضه شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه براساس مفهوم‌ها و ابزارهای تفکر نقادانه نوشته شده‌اند.

«مفهوم و ابزارهای تفکر نقادانه» اولین عنوان این مجموعه است که به‌تازگی به چاپ چهارم رسیده است. این کتاب مفهوم‌ها و ابزارهای اصلی تفکر نقادانه را از دیدگاه ریچارد پل در بر می‌گیرد. این مفهوم‌ها و ابزارها در کتاب پیش رو، به صورت فشرده بیان می‌شوند. این کتاب، مبنای دیگر کتاب‌های مجموعه «راهنمای اندیشه ورزان» است و حاوی برداشتی از تفکر نقادانه است که نوعی توافق عمومی‌بر سر آن وجود دارد. به همین دلیل به کار اساتید و افراد مرتبط با تفکر انتقادی می‌آید. البته این کتاب، برای دانشجویان نیز یک اثر تکمیلی است.

چاپ چهارم این کتاب با ۹۶ صفحه و قیمت ۱۲ هزار تومان عرضه شده است.

کتاب دوم این مجموعه، «ماهیت و کارکردهای تفکر نقادانه و خلاقانه» است این کتاب هم با چاپ چهارم در بازار نشر حضور دارد. نویسندگان در این مجلد، رابطه میان وجه خلاقانه و وجه نقادانه تفکر در آن را بررسی کرده‌اند. این کتاب نشان می‌دهد که تفکر نقادانه و خلاقانه نیازمند یکدیگر هستند. همچنین، ذهن‌های بزرگ در نتیجه به کارگیری همزمان تفکر نقادانه و خلاقانه پدیده آمده اند.

چاپ چهارم این کتاب هم با ۱۱۲ صفحه و قیمت ۱۴ هزار تومان به بازار آمده است.

«مغالطه‌های پرکاربرد» با عنوان فرعی «۴۴ ترفند کثیف برای برنده شدن در بحث‌ها» سومین کتاب مجموعه «راهنمای اندیشه‌ورزان» است که به چاپ پنجم رسیده است. نویسندگان این کتاب در ظاهر خواسته‌اند استفاده از مغالطه‌ها را به خواننده بیاموزند اما در واقع سعی می‌کنند او را با پرکاربردترین مغالطه‌ها که در دنیای سیاست و تبلیغات و … مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا کنند تا هم خودش قربانی مغالطه‌ها نشود و هم از به کار بردن مغالطه‌ها در مقابل دیگران بپرهیزد.

چاپ پنجم این کتاب با ۱۶۸ صفحه و قیمت ۲۱ هزار تومان منتشر شده است.

«چگونه سوگیری و تبلیغات را در رسانه‌ها تشخیص دهیم» هم چهارمین عنوان مجموعه مذکور است که به‌تازگی با چاپ سوم به بازار نشر عرضه شده است. از نظر ریچارد پل و لیندا الدر، تقریباً همه رسانه‌های جهان مدعی اند که گزارش‌های خبری شأن را به صورت مستقل، بی طرفانه و محققانه تولید می‌کنند. پشت همه سوگیری‌ها و تبلیغات در رسانه‌های خبری، در همه جهان، منطق یک سان و ساده ای قرار دارد. هر جامعه و فرهنگی جهان نگری منحصر به فرد خود را دارد. این جهان نگری بر آنچه افراد جامعه می‌بینند و نیز بر شیوه نگاهشان به آن چیزها تأثیر می‌گذارد.

دموکراسی و رسانه‌های خبری، سوگیری و بی طرفی در رسانه‌های خبری، جهت دهی به گزارش‌ها برای طرفداری از دیدگاه‌های برگزیده، تشخیص سوگیری در جریان غالب رسانه‌ای تبلیغات و نگارش گزارش خبری، حساسیت به آگهی دهندگان، تبدیل شدن به اندیشه ورز مستقل و … از جمله عناوین این کتاب هستند. کتاب مذکور تأثیر سوگیری و تبلیغات بر اندیشیدن افراد را کاهش می‌دهد. این کار را هم با معکوس کردن اصولی انجام می‌دهد که پوشش خبری غالب در یک جامعه بر اساس آن‌ها انجام می‌شود.

چاپ سوم این کتاب هم با ۱۳۳ صفحه و قیمت ۱۷ هزار تومان عرضه شده است.

اما این ناشر به جز کتاب‌های یادشده، به‌تازگی عنوان دیگری را هم تجدیدچاپ کرده و با چاپ دوم وارد بازار نشر کرده است. یکی از این کتاب‌ها «فلسفه داستایفسکی» از مجموعه کتاب‌های فلسفه وادزفور است که این ناشر چاپ ترجمه عناوین‌اش را در دستور کار دارد. ۵ عنوان اول این مجموعه پاییز ۹۷ چاپ شدند که «فلسفه داستایفسکی» نوشته سوزان لی اندرسن سومین کتاب این مجموعه بود.

سوزان لی اندرسن معتقد است امکان دارد جا دادن داستایفسکی در رده فیلسوفان به نظر عده زیادی، عجیب و غریب بیاید چون به استثنای «یادداشت‌های روزانه یک نویسنده» چیزی جز آثار داستانی ننوشته است. نویسنده کتاب پیش رو معتقد است که گرچه بیشتر فیلسوفان با استفاده از نوشتن مقاله و رساله، فلسفه‌ورزی کرده‌اند، اما این کار در داستان‌نویسی نه تنها ممکن است، بلکه داستان‌نویسان بزرگ، بعضاً می‌توانند با آثار داستانی بهتر و موثرتری فلسفه‌ورزی کنند. اندرسن اعتقاد دارد که فیلسوفان به دلایلی باید رمان‌های داستایفسکی را بخوانند. یکی از این دلایل این است که او بر فیلسوفان تاثیرگذاشته است.

چاپ دوم این کتاب هم با ۱۴۳ صفحه و قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4571109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =