اشعار سعدی دارای حکمت نظری و حکمت عملی است/ شیراز شهر انسان دوستی

شیراز _ نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: سعدی در حکمت نظری و حکمت عملی کم نگذاشته و در هر بعدی از ابعاد حکمت دارای سخن و حرف است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام یکشنبه شب در مراسم یاد روز سعدی افزود: شیراز شهری که به تعبیر بزرگان معنوی هیچگاه از اولیا خالی نمی‌شود و لطافت روح مردمانش باعث می‌شود شخصیت‌های بزرگی مثل سعدی به جهان قدم بگذارند.

وی ادامه داد: معمولاً از ادبیات سعدی سخن گفتیم و در نثر و نظم کسی به پای سعدی نرسیده و اگر سعدی بر قله ادب فارسی ایستاده به دلیل این است که از قله حکمت برخوردار است.

امام جمعه شیراز یادآور شد: حکمت نظری نگاه انسان به جهان و حکمت عملی آنچه که انسان باید بداند و آن را بکار بگیرد در اشعار سعدی موجود است.

آیت الله دژکام تصریح کرد: مگر سعدی در حکمت نظری چه کم گذاشته که برخی سعدی را مرد حکمت عملی می‌داند.

وی افزود: سعدی اصطلاحات سنگین فلسفی را کم به کار برده به همین دلیل مخاطبان بیشتر با او ارتباط گرفتند اما هیچ چیز در شعر سعدی کم گذاشته نشده و تک بیت‌های او کتاب‌هایی از حکمت را بجای گذاشته است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس یادآور شد: تمام بحثی که فارابی و ابن سینا طرح کرده بودند و به اروپا انتقال یافت ناظر بر این است که در خصوص ماهیت خداوند چه می‌گویند.

آیت الله دژکام تصریح کرد: سعدی در حکمت نظری نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد زیرا جهانبینی که سعدی ارائه می‌کند در اشعار سعدی مشخص است.

وی ادامه داد: سعدی ساده سخن گفتن اما حرف را در اوجش تبیین کرده است و از نیست هست کرده است.

امام جمعه شیراز یادآور شد: سعدی در ۲ بیت آغاز و انجام جهان را بیان کرده که این بحث حکمت نظری سعدی است که به معاد و نبوت و ولایت می‌پردازد.

دژکام تاکید کرد: در شیراز انسان دوستی سعدی وجود دارد و این مهم را در اتفاقات بعد از سیل شیراز دیدیم.

وی افزود: یکی از اخلاقیاتی که سعدی از آن سخن گفته قناعت است که باعث لذت زندگی می‌شود.

کد خبر 4596558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =