کتاب «جنسیت و خیرگی: مطالعه عصب‌شناختی سینما» منتشر شد

کتاب «جنسیت و خیرگی: مطالعه عصب‌شناختی سینما» نوشته احمد آذرسا ازسوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «جنسیت و خیرگی: مطالعه عصب‌شناختی سینما» درصدد پر کردن جای خالی رویکردی قابل‌اتکا و قابل‌اندازه‌گیری بر اساس داده‌های کمی است تا بتواند از جنبه شناختی، فرآیند درک اثر هنری را موردتوجه قرار دهد. پژوهشگر در این کتاب، به رویکردهای شناختی و عصب پایه روی می‌آورد و به تحلیل هنر از نگاه فعالیت‌های مغزی می‌پردازد و چگونگی ادراک اثر هنری را واکاوی می‌کند.

به‌طور مشخص در این مطالعه قصد بر این است تا الگوی حرکت چشم و نقطه توجه تماشاگران بر اساس جنسیت شخصیت‌ها مورد بررسی قرار گیرد. مشخصاً قصد این مطالعه نخست شناخت الگو و تفاوت نقاط توجه زن و مرد و همچنین بررسی رفتار خیرگی افرادی است که داوری محتوایی می‌کنند. به‌عبارت دیگر، کشف اثر جنسیت بر توجه و خیرگی است که موجب کشف میزان و کجایی محتوای تصویر می‌شود. دوم تحلیل آن‌که طرح پرسش و داشتن نگاه نقادانه محتوایی بر الگوی توجه بر حالت معیار چه اثری می‌گذارد.

نویسنده با انتخاب فیلم «جدایی نادر از سیمین» اثر اصغر فرهادی، به طراحی آزمون این پژوهش پرداخته است که طراحی ساده صحنه و پررنگ بودن جنسیت شخصیت‌های اول فیلم یعنی نادر و سیمین، علت اصلی این انتخاب محسوب می‌شود. در پایان، تحلیل نقاط توجه گروه‌های مختلف و میزان توجه هر گروه بر شخصیت زن و مرد مورد بررسی قرار گرفته که نتیجه حاصل از داده‌ها، بر تأثیر جنسیت بر توجه تماشاگر اذعان می‌دارد.

کتاب «جنسیت و خیرگی» از یک پیشگفتار و سه بخش «چگونگی درک اثر هنری»، «به کجا نگاه می‌کنیم؟» و «ویژگی‌های صحنه‌های منتخب» تشکیل شده است.

کتاب «جنسیت و خیرگی: مطالعه عصب‌شناختی سینما» تألیف احمد آذرسا در ۹۹ صفحه و با قیمت ۹۰ هزار ریال توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر و وارد بازار نشر شده است.

کد خبر 4611931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =