عملیات بیولوژیک در ۴۵۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز شاهرود انجام شد

شاهرود- رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه عملیات بیولوژیک در ۴۵۰ هکتار از حوزه آبخیز ابر و سورخان شاهرود انجام شد، گفت: این اقدام در راستای غنی سازی پوشش گیاهی منطقه صورت گرفته است.

محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه عملیات بیولوژیک آذرماه ۹۷ به منظور غنی سازی پوشش گیاهی حوزه‌های آبخیز ابر و سورخان شاهرود به مساحت ۴۵۰ هکتار و از محل صندوق توسعه انجام‌شده است، ابراز داشت: به علت بارندگی خوب و مناسب رویش بذرها در سال جاری، موفقیت این طرح به وضوح قابل‌مشاهده است.

وی بابیان اینکه عملیات بیولوژیک روش علمی ساده و کم‌هزینه است که عشایر و روستاییان برای افزایش درآمد، ایمنی و مقابله با آثار نامطلوب سیل و فرسایش می‌توانند در اجرا و توسعه آن مشارکت کنند، افزود: بخش عمده از این طرح با همکاری مردم و بهره برداران صورت گرفت تا خود آنها در حفظ و حراست مراتع و پوشش گیاهی کوشا باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه در طرح عملیات بیولوژیک بذرهای سه کاله مونتانوم، اسپرس، بروبوس و ماشک توسط مرتع داران، بهره‌برداران و بومیان منطقه کاشته شده است، ابراز داشت: این امر در منطقه ابر و سورخان شاهرود بسیار مثمر ثمر بوده و پوشش گیاهی را رونق بخشیده است.

کشاورزیان بابیان اینکه بارش‌های اخیر باعث سرریز شدن بندهای خاکی و پیشگیری از سیلاب در شاهرود شده است، تصریح کرد: وجود بندهای خاکی و سنگ و ملات نه تنها در پیشگیری از سیلاب بلکه در احیای قنات‌ها و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی نیز تأثیرگذار بوده است.

وی ضمن بیان اینکه آبگیری و ذخیره آب در بندهای خاکی و سنگ و ملات شاهرود دو برابر سال گذشته افزایش داشته است، افزود: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، ۹ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت بندهای سنگ و ملات و خاکی روستاهای ابر، ابرسج و میقان شاهرود هزینه شد که خوشبختانه شاهد اثرات مطلوب اقدامات آبخیزداری در سطح شهرستان هستیم.

کد خبر 4612595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =