فرهنگ آخرت نگری در جامعه ترویج شود/ صبر؛ فایده آخرت نگری

آیت الله محمدتقی مدرسی گفت: علماء، وعاظ، مداحان فرهنگ آخرت نگری را در جامعه ترویج کنند و نگاه مردم را آخرت نگر کنند. بدانید که یکی از فواید آخرت نگری صبر و شکیبایی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمد تقی مدرسی، از مراجع معظم تقلید کربلای معلی و مفسر تفسیر هدایت بامداد امروز یک شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در ادامه سلسله جلسات تفسیر سوره دهر که هر بامداد ماه مبارک رمضان در دفتر تهران وی برگزار می شود، گفت: در آیه ۲۷ این سوره خداوند افرادی را نکوهش نموده که این افراد در دنیا توجه کامل به دنیا دارند و به آخرت پشت کرده اند.

وی ادامه داد: در این کلمات این آیه همچون بقیه آیات قرآن، بحث های ژرفی است که یکی این که اصلا چرا انسان چنین وضعیتی پیدا می کند که به طور مطلق توجه او به مسائل نزدیک است و دورنگر نیست و دورنما ندارد؟ و در مقابل چرا بعضی ها با وجود همه فشارهای دنیا و جاذبه ها و زینت های موجود در دنیا، چشم بر دنیا بسته اند و این زینت های دنیا چشم آنها را پر نمی کند و تمام توجه آنها به آخرت است؟ جای تعجب است، اینها اینجور و آنها آنجور هستند!

مفسر تفسیر هدایت با بیان اینکه یکی از صفات امیرالمومنین(ع) نگاه به آخرت و دور نگری بود، بیان داشت: معاویه بعد از شهادت آقا امیرالمومنین(ع) یکی از بهترین اصحاب حضرت را دید و گفت به من بگو حضرت علی(ع) چه صفتی داشت؟ ابتدا گفت که نمی گویم و بعد به اصرار معاویه یک کلمه  بیان کرد و گفت: حضرت خیلی دورنگر بود. اولین صفتی که برای آقا امیرالمومنین(ع) گفت، همین دورنگری حضرت بود.

وی افزود: مومنین عاقبت را می بینند و در قرآن هم آمده: «الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ»، مومنین چنین هستند و آنها همیشه می بینند که خاتمه چه می شود و آخرش آن چه هست و چنین نگاهی به آخرت دارند.

این استاد برجسته حوزه علمیه  ابراز داشت: انسان زودنگر، دور را نمی بیند و فقط چشم او نزدیک را می بیند، اصلا چشم چنین شخصی ضعیف است. چنین کسی باید یک حرکت جدی انجام دهد که چشم دورنگری پیدا کند و به بصیرت برسد. بعضی فکر می کنند آخرت یک جای دور است که چنین نیست، در صورتی که با بسته شدن چشمش او به عالم آخرت می رود. پس انسان زودنگر باید یک حرکتی از خود نشان بدهید و زحمت بکشید تا آخرت نگر شود و عاقبت را ببیند تا فقط نگاه او محدود در دنیا نباشد.

آیت الله مدرسی با توصیه به رفتن به قبرستان ها و شرکت در تشیع جنازه، گفت: برای رسیدن به آخرت نگری در تشیع جنازه شرکت کنید. اصلا شرکت در تشیع جنازه یک سنت الهی است و هدف از شرکت در تشیع جنازه را پیامبر(ص) بیان فرمودند که خطاب به اهل قبور می فرمایند: شما زودتر رفتید و ما هم یک روزی می آییم و به شما می رسیم.

این مجتهد شیعی با اشاره به فایده رفتن به زیارت اهل قبور بیان کرد: به طور کل زیارت قبور و رفتن به گورستان ها از چند جهت خیلی مفید است. یکی اینکه انسان صبور می شود و دیگر مشکلات دنیا را جدی نمی گیرد و می داند مشکلات دنیا هر چه هست در همین دنیا است. مرحوم ابوی می گفت سختی این دنیا فقط صد سال اول آن مشکل دارد؛ یعنی هر چه باشد خوب و بد بالاخره تمام می شود. شاعر هم گفت: «شب سمور گذشت و لب تنور گذشت»، هر دو بالاخره به صبح منتهی می شود. حالا این را چه زمانی درک می کنید؟ وقتی که به قبرستان بروید!

وی ادامه داد: علماء، وعاظ، مداحان فرهنگ آخرت نگری را در جامعه ترویج کنند و نگاه مردم را آخرت نگر کنند. بدانید که یکی از فواید آخرت نگری صبر و شکیبایی است که باعث می شود مردم در مشکلات صبور بوده و کفور نشوند و تا یک گرانی می شود به کفرگویی و ناشکری نپردازند.

یادآور می شود، جلسات تفسیر این مجتهد و مفسر شیعی هر بامداد سحر ماه مبارک رمضان در دفتر تهران وی واقع در خیابان ۱۵ خرداد شرقی - کوچه امام‌زاده یحیی(ع) برگزار می شود.

کد خبر 4620829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =