ثبت اطلاعات فشار خون ۳.۳ میلیون ایرانی

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون، گفت: برای اولین بار در کشور بسیج ملی کنترل فشارخون اجرا می شود و به لحظه کل کشور را از طریق داشبوردهای مدیریتی، رصد و نظارت می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، روز شنبه در نشست شورای هماهنگی رؤسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی که با حضور وزیر بهداشت در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، اظهار داشت: حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، بیشتر از ۳۰ سال سن دارند که جمعیت هدف ما هستند و علاوه بر این افراد، تمام مادران باردار و بیماران مزمن کلیوی نیز در هر سنی، به این جمعیت اضافه شدند.

وی تصریح کرد: شواهد علمی و مدیریتی بسیار زیادی برای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور وجود دارد و نتایج این طرح تا کنون بسیار دلگرم کننده بوده است. از روز ۲۷ اردیبهشت این طرح همزمان با روز جهانی فشارخون در فاز اول که مربوط به اطلاع رسانی و ارائه آموزش به کاربران طرح بود، آغاز شد و پزشکان، پرستاران، دانشجویان و سایر گروه‌ها از نظر هماهنگی با بسیج ملی کنترل فشارخون، آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون یادآور شد: حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت، ۶۷۰۰ پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، ۲۴۰ کلینیک ویژه و ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی و خصوصی در کشور به این طرح کمک می‌کنند و پیش بینی کرده‌ایم که حداقل ۲۴۶۱ پایگاه ثابت و سیار در محل تجمعات پرتردد مانند مساجد و بازارها جهت سهولت در دسترسی مردم ایجاد شود.

رئیسی با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشارخون بدون مشارکت بین بخشی به موفقیت نمی‌رسد، افزود: در این طرح بر مشارکت جمعی و همگانی تمرکز کرده‌ایم و جلب مشارکت مردم، نهادها و سازمان‌ها و آگاهی بخشی عمومی در کنار ثبت، درمان و مراقبت و پیشگیری از پرفشاری خون، مهم‌ترین هدف ما است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اعلام آمادگی بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار داشت: علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه‌های ثابت و سیار، سایر دستگاه‌ها نیز مانند صنایع، خانه‌های کارگری، هلال احمر، نیروهای مسلح و سایر وزارتخانه‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که واحدهای خود را در اختیار این طرح قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی در بسیج ملی کنترل فشارخون باعث افزایش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی شده است همچنین سامانه خوداظهاری فشارخون به آدرس salamat.gov.ir برای سهولت در دسترسی مردم راه اندازی شد و پس از ورود و ثبت اطلاعات توسط مردم، پیامکی حاوی اطلاعات مربوط به فشارخون برای آنها ارسال می‌شود و این مراقبت‌ها و توصیه‌ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون یادآور شد: از ابتدای این طرح تا کنون، اطلاعات فشارخون بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه سیب و بیش از ۵۵ هزار نفر در سامانه خوداظهاری فشارخون ثبت شده است.

کد خبر 4631025

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =