آبگیری حداکثری تالاب شادگان، کرخه و اروند رود

پردازش تصاویر ماهواره ای از مانداب سیل در محدوده تالاب شادگان و رود کرخه در استان خوزستان، از آبگیری حداکثری این دو پهنه آبی کشور حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران نقشه فضایی پهنه مانداب سیل در جنوب خوزستان-محدوده تالاب شادگان، خرمشهر و آبادان و نیز پهنه مانداب سیل در پایین دست رود کرخه – محدوده سوسنگرد و بستان را منتشر کرد.

نتایج حاصل از پردازش تصویر تالاب شادگان که از ماهواره سنجشی سنتینل ۲ در خردادماه امسال به دست آمده است بیانگر شرایط آبگیری حداکثر در بستر اصلی و فرعی رودخانه کرخه و اروند رود است.

پهنه‌های آبی در تالاب شادگان (شرق نقشه) و تالاب هورالعظیم (شمال غرب نقشه) نیز بارز است. مانداب ناشی از سیل رود کرخه نیز کماکان در جنوب کشت و صنعت سلمان فارسی و همچنین زمین‌های کشاورزی واقع در شمال شرق کشت و صنعت امیر کبیر مشاهده می‌شود.


 

درهمین حال پایش ماهواره‌ای پهنه مانداب سیل در پایین دست رود کرخه – محدوده سوسنگرد و بستان با پردازش تصویر ماهواره سنتینل -۲ به روش استخراج عوارض نیمه اتوماتیک در سازمان فضایی ایران تولید شده است.

محدوده مورد مطالعه واقع در استان خوزستان در غرب و شمال غربی شهر اهواز است.

در این نقشه پهنه‌های مانداب با هاشورهای زرد رنگ و پوشش گیاهی با درجات مختلف رنگ قرمز نشان داده شده است. تصاویر ماهواره‌ای مورد استفاده Sentinel-۲ با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر است.

کد خبر 4632942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =