مسئولان باید تهدیدات را شناسایی و برای مقابله با آن آماده باشند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: مسئولان باید تهدیدات را به خوبی شناسایی و برای مقابله با آن آماده باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نهمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا که عصر امروز برگزار شد، درباره تاب آوری زیر ساخت‌های سلامت و چالش‌های آن، اظهار داشت: زمانی که تهدید نظامی در حوزه سلامت قرار می‌گیرد باید زیر ساخت‌ها مصون باشند تا تداوم کارکردهای ضروری نظام سلامت و تاب آوری کارکردی نظام سلامت ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه در بخش اقتصادی تهاجم به منابع غذایی اهمیت پیدا می‌کند، افزود: سازمان پدافند غیرعامل به وزارت اقتصاد اعلام کرده اگر تحریم فرآیند جهانی است و آمریکایی‌ها می‌توانند تهدید کنند باید در رویکردهای اقتصادی کشور بازنگری کنیم؛ بدین صورت که اقلام اساسی غذایی کشور را حتی اگر توجیه اقتصادی هم نداشته باشد می‌بایست آنها را تولید و ذخیره کنیم.

سردار جلالی ادامه داد: آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۶ دومین تهدید را تهدید زیستی می‌دانند در حالی که در کشور ما وزارت بهداشت امنیت غذایی را به سایر بخش‌ها واگذار کرده و این باعث شده محصولاتی مانند تراریخته وارد کشور شده و مصرف شوند.

سردار جلالی حفظ کارکرد اساسی زیرساخت‌ها، تحمل‌پذیری بازیابی و پاسخ سریع به تهدیدات را از جمله موارد مهم در تاب آوری در برابر تهدیدات دانست و گفت: تهدیدات بسیار گسترده‌تر از دوران دفاع مقدس شده و در کنار تهدیدات نظامی تهدیدات زیستی و غیر غذایی و سایر تهدیدات سایبری کشور را تهدید می‌کند که باید مسئولین تهدیدات این حوزه را به خوبی شناسایی و برای مقابله با آن آماده باشند.

وی حفظ کارکرد اساسی زیرساخت‌ها تحمل‌پذیری بازیابی و پاسخ سریع به تهدیدات را از جمله موارد مهم در تاب آوری در برابر تهدیدات دانست و گفت: تهدیدات بسیار گسترده‌تر از دوران دفاع مقدس شده به نحوی که در کنار تهدیدات نظامی تهدیدات زیستی و غیر غذایی و تهدیدات سایبری، کشور را تهدید می‌کند لذا باید مسئولین تهدیدات این حوزه را به خوبی شناسایی کرده و برای مقابله با آن آماده باشند.

سردار جلالی در ادامه به تهدیدات حوزه نظام سلامت اشاره کرد و ادامه داد: در نظام سلامت باید طرح‌های ویژه‌ای برای پاسخ به تهدیدات وجود داشته باشد تا بتوانیم در موقع لزوم از آن استفاده کنیم همچنین باید طرح‌ها و برنامه‌هایی برای بازگشت به شرایط عادی وجود داشته باشد از سوی دیگر مصون سازی زیرساخت‌های حیاتی بسیار مهم است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور راه اندازی رشته تحصیلی در حوزه مدیریت تهدیدات را بسیار مهم دانست و بیان داشت: متأسفانه در مراکز علمی همایش این رشته تحصیلی وجود ندارد در حالی که در بسیاری از کشورها چنین رشته تحصیلی وجود دارد و امیدوارم وزارت علوم این رشته تحصیلی را راه‌اندازی کند تا اصول علمی و فنی آموزش داده شود.

وی شبیه سازی و تمرین را یکی دیگر از اصول مهم در ارتقا تاب آوری زیرساخت‌ها در مواجهه با تهدیدات دانست و عنوان کرد نیمه دوم سال گذشته بیش از ۸۰ رزمایش در حوزه تاب آوری در برابر تهدیدات داشتیم که این تمرینات باید افزایش یابد تا میزان آمادگی کشور در برابر با تهدیدات ارتقا یافته و دشمن با دیدن این آمادگی از اجرای کردن نقشه‌های شوم خود پشیمان شود.

کد خبر 4641503

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =