چگونگی ساماندهی و تصمیم سازی در خصوص پروژه ساختمان بلدیه

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در نشستی با ذینفعان ساختمان بلدیه در طرح میدان امام خمینی بر حفظ هویت تاریخی و بافت این محور در جرای طرح ساماندهی و تصمیم سازی آن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در ساختمان ناحیه ۲ شهرداری تهران در جلسه‌ای با هدف بررسی، ساماندهی و تصمیم سازی در خصوص پروژه ساختمان بلدیه در میدان امام با ذی نفعان پروژه ساختمان بلدیه در میدان امام خمینی دیدار کرد.

محمد جواد حق شناس در ابتدا با ذکر این مطلب که طرح ساختمان بلدیه از طرح‌های مصوب و دارای بودجه و اهمیت ویژه است، گفت: ساختمان شمالی میدان امام خمینی (ره) که معروف به بلدیه است دارای بودجه است به صورتی که این بودجه از سالهای قبل پایدار مانده و این اهمیت موضوع را بیشتر می‌کند.

حق شناس ادامه داد: یکی از مباحثی که از سالهای قبل مورد بحث و گفتگو بود ساماندهی میدان امام خمینی (ره) است که ما شاهد وجود نگاه‌های متفاوتی هم در حوزه تصمیم سازی و هم در حوزه شهرداری و هم در شورای شهر بودیم. در دوماه گذشته نشست‌ها و متدهای متفاوت در سه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک، کمیسیون فرهنگی اجتماعی، کمیسیون شهرسازی و معماری مطرح شد. با بررسی ایده‌های مطرح شده توافق شد عملیات ساختمان سازی در ساختمان بلدیه حداقل تا پایان نیمه اول سال متوقف بماند.

عضو شورای شهر بیان کرد: از معاونت شهرسازی، معاونت عمرانی شهردار، معاونت وزارت ارتباطات بعنوان دینفعان این مسئله، شهردار منطقه ۱۲ که در مبحث ساماندهی امر و مباحث مربوط به امور جاری و شرکت یادمان سازه، خانم امانی و آقایان خلیل آبادی و سالاری با توجه به نگاه‌های متفاوت به این مجموعه دعوت شد.

حق شناس با ذکر این موضوع که شهر متعلق به همه است تصریح کرد: اگر بخواهیم رویکرد توسعه گرا در شهر حاکم کنیم قطعاً بایست از نگاه‌های فردی فاصله بگیریم و نگاه به سمت شهر و منافع شهروندان برود. باید به سمت گفتگو پیش برویم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که منابع کم یاب یا نایاب شهر را جستجو کنیم و از این منابع استفاده بهینه کنیم. وظیفه ما مراقبت از بناهای تاریخی است و توجه داشته باشیم که یک تصمیم نابه جا به صرف اینکه اقتدارمان را نشان دهیم اتفاقی جبران ناپذیر است. ما باید با دید باز نگاه کنیم. آینده ما و فرزندان ما در گرو تصمیم امروز ماست. آیندگان بر اساس تصمیم امروز ما، مارا قضاوت می‌کنند، پس مراقب شهرمان باشیم.

حق شناس تاکید کرد: اصلی که ما در نظر داریم از قدرت نمایی غیر قانونی بدور است و هیچ کار بی ضابطه‌ای را قبول نداریم.

وی ادامه داد: امروز ما شاهد حضور فیبر نوری هستیم. ما می‌توانیم متناسب با پیشرفت تکنولوژی بنا را بسازیم. هتل ۵ ستاره‌ای که بتواند ارتباطات تهران را با دوره قاجاری و پهلوی برقرار سازد. مهمترین محل اسکان گردشگران باشد. در این مکان بازارتهران، کاخ گلستان، پارک شهر و سنگلج وجود دارد. ما می‌توانیم با برندهای مهم جهانی و تجاری مرکز مناسبی را برای گردشگران ایجاد کنیم. سرویس‌ها و ایستگاههای گردشگری ایجاد کنیم.

عضو شورای شهر بیان کرد: پیشنهاد می‌کنیم نقطه و کانون اصلی طرح دارالفنون شود. دارالفنون نماد ایرانی اصیل است که قدر و جایگاه آن بدرستی شناخته نشده است. این مرکز پیوند خوبی با بازار تهران را بوجود می‌آورد. چنین موقعیتی در هیچ جای تهران وجود ندارد.

حق شناس گفت: هدف ما این است فضایی که ایجاد می‌شود در اختیار شهروندان تهرانی و گردشگران قرار بگیرد. عامل ارتباطات و دسترسی شود چراکه ایجاد فضای گفتمانی از اهداف ماست.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا یادآور شد خیابان‌های باب همایون، ناصرخسرو، سوراسرافیل، درالفنون، ساختمان مخابرات، موزه‌ها، بانک سپه … با اجرای این طرح باید حفظ شوند. با اجرای این طرح می‌توانیم دوران صفوی، دوران قاجاری و پهلوی اول را به هم مرتبط کنیم. شورای شهر، مجلس، دادگستری، قوه قضائیه، مقننه، بانک ملی، حوزه مالی، مدیریت شهری… ی. همه اینجا وجود دارند.

حق شناس در خاتمه بیان کرد: ما با این رویکرد دور هم جمع می‌شویم که مطالعاتی داشته باشیم که در آن یک نگاه راهبردی با رویکرد حفظ منافع شهروندان و شهر به دور از تعصب و کار غیر قانونی لحاظ شود و یک فضای خوب گفتمان شهری تعریف شود.

کد خبر 4643428

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =