تغییر الگوی مصرف موادمخدر/هشدار در خصوص افزایش مرگ و میرها

کرمان - معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان گفت: متأسفانه شاهد تغییر الگوی مصرف و تمایل به استفاده ترکیبی از چند نوع ماده مخدر در جوانان و نوجوانان هستیم که افزایش مرگ و میر را در پی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بصیری عصر دوشنبه در جلسه خبری پیرامون هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: در کرمان به دلیل وسعت زیاد بدون کمک سازمان‌ها مردم نهاد نمی‌توانستیم کار پیشگیری و درمان اعتیاد را پیش ببریم.

وی افزود: در استان کرمان ۸۹ سازمان مردم نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنند که کار پیشگیری و درمان را در برنامه‌های خود دارند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان گفت: همکاران ما در عرصه‌های امنیتی و نظامی قد علم کرده‌اند و با جان خود مایه می‌گذارند تا جلوی فشار ناشی از ورود مواد مخدر به نهاد خانواده را بگیرند.

وی افزود: رشد فزاینده تقاضای مواد مخدر تنها مختص ایران نیست بلکه مسئله جهانی است به طوری که ۲۷۵ میلیون نفر معادل ۵.۶ درصد از جمعیت دنیا حداقل برای یک بار مواد مخدر را استفاده کرده‌اند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان گفت: در دنیا ۸۰۳ نوع ماده مخدر روان گردان شناخته شده و در حال حاضر شاهد رشد ۳۸۴ درصدی این مواد در همه جوامع هستیم.

بصیری بیان کرد: در حال حاضر در دنیا از مواد مخدر و روانگردان‌ها به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌شود؛ گردش مالی و اقتصادی مواد مخدر و تجارت مواد مخدر در جهان که هدفش نابودی نسل‌هاست در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه مواد مخدر در جوانان و نوجوانان همه جوامع موجب نگرانی خانواده‌ها شده است، ابراز داشت: متأسفانه شاهد تغییر الگوی مصرف و تمایل استفاده ترکیبی از چند نوع ماده مخدر در جوانان و نوجوانان هستیم که افزایش مرگ و میر را در پی دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان گفت: هم مرز بودن ایران با کشورهای افغانستان و پاکستان، وسعت زیاد مرزها، افزایش ۵۰ برابری کشت خشخاش در افغانستان و تولید شیشه نرخ شیوع مواد مخدر روان گردان بالا برده است.

وی افزود: مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها در جمعیت سنی بین ۱۵ تا ۶۴ سال ۵.۴ درصد است که خود موجب خسارت‌های زیادی به جامعه شده است.

بصیری به مشکلات پیش روی استان کرمان در بحث مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و ابراز داشت: ۴۲ هزار کیلومتر از ۱۸۰ هزار کیلومتر وسعت استان کرمان را کویر تشکیل می‌دهد که خود یک تهدید بالقوه محسوب می‌شود که باید آن را به فرصت تبدیل کرد.

وی افزود: کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی همیشه به عنوان بارانداز مواد مخدر محسوب می‌شود و این در حالیست که ۱۰ درصد از جمعیت استان ما را اتباع افغانستان تشکیل داده‌اند که بعضاً به صورت غیرمجاز در این استان حضور دارند و به کارهای خلاف مبادرت می‌ورزند.

کد خبر 4650063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =