ضرورت مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر/برگزاری ۴۳۰۰ کارگاه در سمنان

سمنان - فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از جمله روش‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر و مردمی کردن مبارزه با آن است، لذا استان سمنان چهار هزار و ۳۷۶ مورد کارگاه آموزشی در این خصوص برگزار کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: با توجه به اعلام سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۷ میلادی یا ۱۳۶۶ شمسی مصادف با ۲۶ ژوئن و پنجم تیرماه به‌عنوان روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر تعیین و اعلام‌شده که همه‌ساله در کشورها و مجامع ملی و بین‌المللی مراسم گرامیداشت برگزار می‌شود.

امروز مصرف مواد مخدر نه‌تنها در استان سمنان بلکه به‌صورت کشوری در بین اقشار تحصیل‌کرده و بعضاً دانش‌آموز به چشم می‌خورد که در این راستا برنامه‌های تبلیغی به‌ویژه در مدارس برگزار و تلاش دستگاه‌های فرهنگی در راستای آگاه‌سازی قشر نوجوان و خانواده‌ها برای مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر بوده است.

طبق گفته فرمانده انتظامی استان سمنان بیشترین سرقت‌های خرد از جانب افراد معتاد صورت می‌گیرد که می‌توان نتیجه گرفت اعتیاد زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی مختلف است و می‌بایست مدیران و برنامه‌ریزان در راستای کاهش آن گام بردارند.

بر این اساس برای درک بیشتر این پدیده در استان سمنان با محمدحسین همتی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به گفتگو نشسته‌ایم.* در استان سمنان چه تعداد معتاد تحت درمان هستند؟

امروز در استان حدود ۲۳ هزار نفر در ۱۰۳ مرکز درمانی نگهداری با داروهای آگونیست، ۱۳ مرکز درمان اقامتی میان‌مدت و شش مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و دو مرکز «دی‌آی‌سی» در حال درمان هستند که از این تعداد حدود ۹۵ درصد افراد تحت درمان در مراکز ترک اعتیاد استان مردان و پنج درصد مابقی زنان را تشکیل می‌دهد.

از مجموع افراد تحت درمان استان حدود ۵۵ درصد دارای مدرک زیر دیپلم و ۳۱ درصد دارای دیپلم و هشت درصد فوق‌دیپلم و شش درصد لیسانس و کمتر از یک درصد بالاتر از لیسانس هستند و در این راستا تعداد ۱۵۰ پزشک و ۱۲۰ روانشناس دوره‌دیده در درمان اعتیاد استان فعالیت دارند.

۱۲ مرکز ترک اعتیاد اقامتی در سطح استان وجود دارد که ۱۱ مرکز برای مردان و یک مرکز برای زنان در نظر گرفته‌شده است که عموماً به دلیل عدم مراجعه بانوان معتاد برای درمان خودشان استقبال کمی از آن صورت می‌گیرد.

بیشترین معتادان به ترتیب در شهرهای شاهرود، سمنان، دامغان و مهدی‌شهر هستند.

*در راستای آموزش مردم چه اقداماتی صورت گرفته است؟

تعداد افراد تحت پوشش برنامه پیشگیری اولیه از اعتیاد در محیط‌های خانواده ۱۰۴ هزار نفر و در محیط‌های آموزشی ۷۵ هزار نفر و محیط‌های کارگری ۱۳۹ هزار نفر و در محلات شهری و روستایی ۸۳ هزار نفر و در تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی یک هزار و ۷۱ ساعت بوده است.

تعداد کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد چهار هزار و مورد ۳۷۶ و تعداد همایش‌های پیشگیری ۱۴۳ مورد و نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد ۳۰۵ مورد بوده است و نکته مهم این‌که در سال ۹۷ به میزان هشت هزار و ۶۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان در سطح استان توسط نیروهای نظامی و امنیتی استان سمنان کشف‌شده است.

*درباره برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر بگویید

در اولین روز از هفته با پیام استاندار و توصیه‌های فرهنگی و اخلاقی به خانواده‌های دانش‌آموختگان علمی و کارگران تولیدی و صنعتی و بهبودیافتگان و معتادان آغاز شد و با زیارت قبور شهدا به‌ویژه شهدای مبارزه با مواد مخدر که در سطح استان به تعداد ۱۲ نفر هستند ادای دین به این شهدا صورت گرفت.

ارائه توصیه‌های اخلاقی در مقابله با این پدیده شوم توسط امامان جمعه در خطبه‌های نماز و گزارش عملکرد فرمانداران بین خطبه‌ها انجام و در طول هفته نیز با پیام‌های پیشگیرانه به تعداد ۵۰۰ هزار نفر (خانواده‌ها، دانش آموزان، دانشجویان و مراکز کارگری) با پیامک تحت پوشش و اطلاع‌رسانی می‌شود.

کمیته‌ای با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی و روانشناسان بهزیستی و کمیته امداد، آموزش‌وپرورش و نیروی انتظامی در جمع روستاییان به‌ویژه روستاهای آلوده حاضر خواهند شد که برنامه آنها صحبت با مردم در خصوص مواد مخدر و عواقب و عوارض آن است.

*چقدر از ظرفیت دستگاه‌های فرهنگی در این راستا بهره گرفته‌شده است؟

دستگاه‌های فرهنگی و ورزشی با برگزاری فعالیت‌های فرهنگی به‌ویژه نشست‌های تخصصی و برگزاری نمایش‌های خیابانی و دیگر فعالیت‌های هنری و بهره‌گیری از رسانه‌های گروهی اقدام و صداوسیمای مرکز سمنان برنامه‌های متنوع و تخصصی را برنامه‌ریزی کرده است.

برگزاری مسابقات ورزشی ازجمله پیاده‌روی خانوادگی که در روز جمعه گذشته در شهرستان گرمسار انجام شد موجب نشاط و شادی مردم و غنی‌سازی فراغت در این ایام را فراهم کرد.

سازمان‌های مردم‌نهاد با مشارکت مردم و افراد خیر و علاقه‌مند با برنامه‌های متنوع و شاد در جمع مردم حضور پیدا خواهند کرد و علاوه بر برگزاری کلاس‌ها و آموزش علمی و برگزاری کلاس و آموزش در خصوص سبک زندگی، فرزند پروری و کاهش استرس و افسردگی و ایجاد نمایشگاه و بعضاً بهبودیافتگان می‌توانند تولیدات خود را بفروش برسانند.

با کمک دفتر امور اجتماعی استانداری و بهزیستی مقرر شد سمن‌های تخصصی و عمومی در ۲۰ محله کم برخوردار سطح استان مستقرشده و با مشارکت دیگر دستگاه‌های اجرایی فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی و غیره در این حوزه را اطلاع‌رسانی داشته باشند و تا پاک شدن و برخوردار شدن از امکانات نسبی، در آن محله‌ها استقرار یابند.

*در بعد کلان چه اقداماتی برای پیشگیری از مواد مخدر شده است؟

مواد مخدر و اعتیاد از اولویت‌های آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود که در اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر و قوانین برنامه پنج‌ساله توسعه اقتصادی اول، دوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه تصویب و ابلاغ‌شده است.

همچنین در سند جامع پیشگیری و سند جامع درمان و سند طرح ملی و مقابله و پژوهش موردتوجه قرار گرفت که با توجه به این اسناد ما شاهدیم علاوه بر مبارزه سخت‌افزاری با قاچاقچیان و تولید و توزیع‌کنندگان مواد مخدر اقدامات مناسب با بهره‌گیری از تجربیات گذشته و مراکز علمی در عرصه پیشگیری از مصرف مواد مخدر در مدارس و دانشگاه‌ها و محیط‌های صنعتی و کارگری و محله‌های زندگی، فعالیت‌های درمان و حمایت و صیانت اجتماعی برای معتادان در حال انجام است.

با توجه به اولویت و ابعاد پیچیده این فعالیت تقریباً همه دستگاه‌های اجرایی و امنیتی و انتظامی در این کار بزرگ مشارکت و همکاری تنگاتنگ دارند.

* هدف دشمنان با ترویج استفاده از مواد مخدر چیست؟

هدف دشمنان فلج کردن و به هم ریختن بافت اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و از بین بردن انرژی و سرمایه‌های انسانی در جامعه است و از اعتیاد به‌عنوان یک تهاجم فرهنگی با کشور استفاده می‌کند و با ترفندهای مختلف و اسامی و عناوین زیبا همانند گُل تشویق و ترغیب بر استفاده از مواد به‌ویژه مواد شیمیایی و صنعتی رادارند که با یک‌بار استفاده کردن راهی برای فرار از این منجلاب نیست.

اما علیرغم این توطئه‌ها و ترفندها، مدیران و صاحب‌نظران می‌بایست با ایده و برنامه‌های جدید ازجمله اجتماعی شدن مبارزه، به‌عنوان شعار محوری بر بی‌تفاوتی اجتماعی و تقویت مسئولیت‌پذیری و هم‌افزایی و مشارکت اجتماعی تلاش کنند و انتظار می‌رود با این مشارکت بتوانیم بر این معضل اجتماعی همانند بسیاری دیگر موانع و مشکلات موفق شویم.

جمهوری اسلامی در عمل مبارزه با مواد مخدر را در عرصه‌های مختلف به دنیا اثبات کرده و اکثر کشورهای دنیا هم به آن اذعان دارند و بعضاً از ایران الگو می‌گیرند، که وجود سه هزار و ۸۱۴ شهید و ۱۲ هزار نفر جانباز در راستای مبارزه با این پدیده شوم، سندی بر گواه این ادعا است که در استان سمنان علیرغم آنکه کیلومترها از مرزهای بزرگ‌ترین تولید کنندگان مواد مخدر افغانستان و پاکستان فاصله دارد ۱۲ شهید و یک نفر جانباز را تقدیم این کار ارزشمند و جهاد مقدس کرده است.

*سخن آخر؟

قابل‌توجه این است که سازمان ملل متحد در سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال ۲۰۱۹ میلادی شعار امسال را «عدالت همگام با سلامت و سلامت همگام با عدالت» اعلام کرده است و سوال اساسی این‌که چرا علیرغم این‌همه اقدامات در عرصه پیشگیری و فرهنگی و مقابله و درمان، روند فزاینده عرضه و تقاضای مواد زیاد شده است به‌گونه‌ای که بعضاً شاهد کاهش سن مصرف مواد، رشد و شیوع مصرف مواد در نوجوانان و جوانان، افزایش مصرف مواد در بانوان و افراد تحصیل‌کرده و افراد شاغل و نهادهای خانواده، مدارس، دانشگاه‌ها، محله‌ها و محیط‌های کارگری افزایش و تمایل به مصرف انواع مواد هستیم.

علاوه بر هم‌مرز بودن با یک واسطه با استان دیگر به افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر و انواع روان‌گردان‌ها جدید که امروز به ۸۰۳ نوع رسیده و عواملی همچون عدم آموزش‌هایی مناسب خانواده‌ها و بهره‌گیری از مشاوران و درگیری‌های خانواده‌ها و معتاد بودن یکی از زوجین و یا هر دو نفر (پدر و مادر) و افسردگی و نداشتن نشاط اجتماعی و ده‌ها عامل دیگر مزید بر علت شده است.

کد خبر 4651108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =