استفاده از ظرفیت سمن ها در مبارزه با اعتیاد محور کار است

قزوین- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین گفت: استفاده از تشکل های مردمی و سازمانهای مردم نهاد در مبارزه با پدیده اعتیاد در اولویت برنامه های پیشگیری و فرهنگی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، به گزارش خبرنگار مهر، اردشیر صفاپور روز پنجشنبه در همایش مبارزه با مواد مخدر استان که با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار، داود محمدی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، حقایق پور مدیرکل بنیاد شهید، وارثی مدیرکل بهزیستی، بیدخام مدیرکل اجتماعی استانداری و جمعی از سمن ها در استانداری برگزار شد اظهارداشت: در سال گذشته بیش از ۱۱ جلسه در خصوص هماهنگی برنامه ها برگزار شد و با کمک دستگاههای اجرایی و سمن ها توانستیم اقدامات موثری را انجام دهیم.

وی بیان کرد: موضوع پیشگیری باید بر درمان مقدم باشد تا کارها به سرانجام برسد و هزینه ها کاهش یابد اما چون این کار فرهنگی معمولاً در دراز مدت جواب می دهد گاهی اوقات نتایج آن دیده نمی شود.

صفاپور تصریح کرد: شعار امسال هفته مبارزه با مواد مخدر «یاری گر هم باشیم» تعیین شده که با کمک همه نهادها و سمن های مردمی تلاش می کنیم در فرهنگ سازی و اقدامات پیشگیرانه هم موفق عمل کنیم.

وی گفت: مبارزه قاطع با باندهای مواد مخدر از رویکردهای جدی جمهوری اسلامی بوده و در این مسیر هزینه‌های سنگینی پرداخت کرده است.

صفاپور بیان کرد: قرار گرفتن ایران در همسایگی بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر جهان و داشتن ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان با تقدیم ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز عزم جدی خود را در مبارزه با مواد مخدر نشان داده‌ایم اما هنوز شاهد ورود مواد مخدر و پیامدهای ناشی از آن هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین یادآور شد: در حال حاضر ۷۰۰ نوع مواد مخدر و روان گردان در جهان تولید و عرضه می‌شود لذا مبارزه با آن سخت و پیچیده است و می‌توان اذعان کرد جمهوری اسلامی در این زمینه در منطقه تنها و مظلوم است.

وی بیان کرد: اعتیاد جنس، سواد و بیکار و شاغل نمی‌شناسد لذا باید مراقب خانواده خود باشیم و فرزند سالم تربیت کنیم تا از آن آسیب نبینیم.

صفاپور تصریح کرد: در کار فرهنگی اندازه گیری سخت است اما توانمند سازی در واحدهای صنعتی، کارگری، مدارس، درمان معتادان و آموزش و مهارت آموزی مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین افزود: اعتیاد یکی از پنج آسیب اجتماعی در جامعه محسوب می‌شود که مبارزه با آن نیازمند عزم جدی است و باید تمام قد مقابل آن ایستاد تا پیامدهای آن کاهش یابد.

نرخ اعتیاد در استان قزوین ۲.۹۷ درصد است

وی در ادامه تصریح کرد: جمعیت فعال استان قزوین حدود ۸۰۰ هزار نفر است که بر اساس ارزیابی انجام شده ۲.۹۷ درصد جمعیت استان با پدیده اعتیاد روبرو هستند که باید برای کاهش آن همت کنیم.

وی گفت: در هفته مبارزه با مواد مخدر از همه دستگاه‌ها استفاده خواهیم کرد تا شعار «یاری گر هم باشیم» را پیاده کنیم و در این راستا از ۲۰ دستگاه اجرایی برنامه خواستیم تا ایده‌های خود در عرصه‌های ورزشی، فرهنگی، هنری، علمی و دینی را ارائه کنند تا بتوانیم هماهنگی بیشتری ایجاد کنیم.

صفاپور افزود: از ۳۱ خرداد تا ۶ تیرماه به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر تعیین شده و شعار امسال «سلامت، همگام عدالت و عدالت، همگام سلامت» به عنوان یک رابطه دو طرفه است تا جامعه سالم محقق شود.

در این مراسم از خانواده شهید علی عبداللهی و دستگاههای فعال در فرهنگ سازی و مبارزه با پدیده اعتیاد از جمله بهزیستی، ورزش و جوانان، شورای شهر، سپاه، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان فرهنگی ورزشی و آموزش و پرورش، دادگستری و یک خیر نیکوکار تجلیل شد.

کد خبر 4652426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =