امام صادق(ع) فرهنگ فاطمیه را احیا کرد/ شباهت امام به زهرای مرضیه

حجت الاسلام عالی گفت: مسئله ای که امام صادق (ع) آن را احیاء کردند، موضوع فرهنگ فاطمیه و عزاداری فاطمی بود. این فرهنگ فاطمی از روایات امام صادق (ع) احیاء شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین مسعود عالی در مراسم عزاداری شهادت امام صادق (ع) در امام‌زاده ابوالحسن (ع) شهر ری گفت: مشهور است بین ائمه اطهار (ع) که به امام صادق (ع) شیخ الائمه می گویند. معمولاً امامان ما را خیلی زود به شهادت می رساندند اما در بین امامان حضرت صادق (ع) مسن ترین امام است که عمر شریف ایشان حدود ۶۵ تا ۷۱ سال نقل شده است، از این جهت چون امام صادق (ع) مُسن ترین امام شیعیان بوده به ایشان شیخ الائمه می گفتند.

احیاء فاطمیه با روایات امام صادق (ع)

این استاد و خطیب حوزوی با اشاره به احیاء فاطمیه با روایات رسیده از امام صادق (ع) اظهار کرد: مسئله ای که امام صادق (ع) آن را احیاء کردند، موضوع فرهنگ فاطمیه و عزاداری فاطمی بود. این فرهنگ فاطمی از روایات امام صادق (ع) احیاء شده است.

وی ادامه داد: نقل است که به امام صادق (ع) گفتند: بنی عباس خانمی از شیعیان را با کتک دستگیر کرده و او را به محکمه می برند! حضرت پرسیدند مگر چه کرده است؟ عرض شد که این خانم در کوچه زمین خورده است و وقتی خواسته است بلند شود گفته است: «یا فاطمه زهرا (س)». امام صادق (ع) هم شروع کردند به گریه کردند و بعد گفتند به مسجد برویم و همه برای آزادی این خانم دعا کنیم و در مسجد حضرت دعا کردند و بعد خبر آورند که این خانم آزاد شد.

این خطیب حوزوی افزود: امروز با احیاء این مجالس فاطمیه این مجالس دیگر برای ما عادی شده و حرمت این ایام گذاشته می شود، در صورتی که در گذشته خیلی ها از روی ندانستن و بدون عمد در این ایام عروسی هم می گرفتند! اما روایات امام صادق (ع) باعث شد مجالس عزای فاطمی زنده شود.

گریه های امام صادق (ع) برای دوران غیبت امام زمان (عج)

حجت الاسلام عالی مطرح کردن بحث مهدویت را از دیگر کارهای امام صادق (ع) دانست و گفت: مطلب دیگر بحث مهدویت در نزد امام صادق (ع) است که می بینیم همین دعای ندبه، دعای عهد از امام صادق (ع) به ما رسیده است.

وی ادامه داد: یکی از شاگردان امام صادق (ع) می گوید در یک روز جمعه خدمت امام رسیدیم، دیدیم که حضرت در حال گریه هستند و می گویند: آقای من غیبت تو خواب را از من گرفته است. بعد که گریه های امام تمام شد پرسیدیم چه شده است؟ حضرت فرمودند: کتابی از اخبار آینده را داشتم مطالعه می کردم که اخباری از فرزندم مهدی (عج) و غیبت طولانی او را خواندم که شیعیان در دوران غیبت طولانی او ریزش می کنند.

این استاد حوزوی به شباهت امام صادق (ع) با مادرشان حضرت فاطمه (س) اشاره و بیان کرد: امام صادق (ع) از دو جهت شبیه مادرشان حضرت فاطمه (س) هستند. در اواخر عمر امام صادق (ع)، منصور دوانقی به امام زیاد فشار می آورد و منصور فرد بسیار خبیثی بود که به معاویه بنی عباس مشهور بود. این قدر حضرت را آزار و اذیت کرده بود که حضرت یک پوست و استخوان شده بود که این یک جهت شباهت حضرت به مادرشان حضرت فاطمه (س) است که مثل مادرشان شده بودند. و از جهت دیگر سوزاندن خانه حضرت صادق (ع) همچون مادرشان است.

حجت الاسلام عالی در پایان با بیان اهمیت مجالس عزاداری در نزد علما گفت: برپایی مجالس روضه و عزاداری در نزد علما بسیار اهمیت داشت تا جایی که مرحوم آیت الله سید علی قاضی در نجف هر هفته مجلس روضه داشت و خودشان دم در کنار سماور چای می نشستند و خودشان چای می ریختند و کفش های مردم را هم جفت می کردند. آیت الله العظمی خویی از مراجع معظم تقلید می گفت وقتی من به مجلس روضه ایشان می رفتم، کفش هایم را زیر بغلم می گذاشتم و با خود می بردم که ایشان این کار را نکنند. من به ایشان گفتم، جوان ها این کار را می کنند چرا خودتان را به زحمت می دهید! ایشان گفتند: من دو خواسته در این مجالس دارم و آن اینکه اول دم در بنشینم و چای بریزم و دوم کفش های عزاداران امام حسین (ع) را جفت کنم.

کد خبر 4654005

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =