برقراری بیمه بیکاری برای ۵۰۰ نفر از سیل‌زدگان لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل تامین اجتماعی لرستان از برقراری بیمه بیکاری برای ۵۰۰ نفر از سیل‌زدگان این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جهانی پیش از ظهر پنج شنبه در نشست هم اندیشی دیوان عدالت اداری و سازمان تامین اجتماعی در سخنانی با اشاره به اینکه یک سوم از جمعیت لرستان و معادل ۴۵ درصد از جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، اظهار داشت: تامین اجتماعی ماهانه ۱۴۰ میلیارد تومان در حوزه های مختلف درمان، بیمه ای، مستمری، تعهدات کوتاه مدت و… پرداختی دارد.

وی، بیان داشت: هزینه های برقرای مستمری، آثار سوابق و تعهدات تامین اجتماعی استان نیز ۱۰۰ میلیارد تومان است.

ضرورت تعامل همه جانبه تامین اجتماعی و دیوان عدالت اداری

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با اشاره به تعامل مطلوب این نهاد با دیوان عدالت اداری به عنوان مردمی ترین سیستم در کشور و استان، تصریح کرد: در این راستا ضرورت دارد که همواره شاهد تعامل همه جانبه این دو نهاد با یکدیگر باشیم.

جهانی با تاکید بر اینکه در حوزه سوابق بیش از ۵۰ درصد شکایت هایی را که تحلیل محتوا و بررسی کرده ایم در خصوص اصلاح احکام بازنشستگی، عناوین شغلی و یا بحث های مرتبط با حق بیمه بوده است، گفت: از ۲۰ عنوانی که با آنها موجه هستیم بیش از ۸۰ دصد موضوعات متوجه سه محور یاد شده است.

وی، گفت: اگر بتوانیم این سه محور را قانونمند کنیم و به فهم مشترک برسیم بدون شک بیش از ۸۰ درصد اعتراضات، درخواست ها و شکایت ها کم خواهند شد.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کردند که بیشترین شکایت متوجه حوزه تامین اجتماعی، کار و نهایتاً شهرداری ها است، گفت: با تعامل ما و دیوان عدالت اداری و همچنین نظارت دیوان و جامعیتی که دیوان دارد این مسیر هموار خواهد شد.

جهانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در پنج سال گذشته در لرستان بیش از دو هزار و ۲۱۰ مورد سابقه ایجاد شده از دریچه ماده ۱۴۸ داشته ایم که منجر به برقراری مستمری شده است، افزود: نزدیک به ۷۲ درصد کارگاههایی که برایشان سوابق ایجاد شده مورد بازرسی قرار گرفته اند.

برقراری بیمه بیکاری برای ۵۰۰ سیل زده

وی با تاکید بر اینکه اگر روند رو به رشد مصارف و هزینه ها در تامین اجتماعی ادامه داشته باشد، بدون شک این سازمان با بحران جدی مواجه می شود و این بحران نیز یک بحران ملی خواهد بود، گفت: طی ۲۰ سال گذشته در لرستان ۲۵ نفر حق بیمه پرداخت می کردند و یک نفر مستمری می گرفت، امروز در لرستان چهار نفر حق بیمه پرداخت می کنند و یک نفر مستمری می گیرد، در شهرستان دورود دو نفر بیمه شده داریم و یک نفر مستمری بگیری داریم و به همین راحتی منابع و مصارف به نقطه سر به سری و بحران می رسد.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان با تاکید بر اینکه پایداری این سازمان وظیفه همگانی است و حساسیت به پایداری صندوق تامین اجتماعی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، افزود: در پنج سال اخیر بیش از سه هزار رای در کمیته های سخت و زیان آور صادر شده که مربوط به کارگاههای تعطیل شده، غیر مشمول قانون کار، خانوادگی و… بوده است و این امر انحراف از قانون و آئین نامه است.

جهانی، بیان داشت: به طور متوسط سه هزار نفر در استان لرستان بیمه بیکاری می گیرند که در سیل اخیر نیز حدود ۵۰۰ مورد برقراری بیمه بیکاری داشته ایم.

کد خبر 4657916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =