کاهش استفاده غیر مجاز برق/ کشاورزی بالاترین میزان مصرف را دارد

بجنورد- کشاورزی به عنوان شغل اکثریت مردم خراسان شمالی، سبب شده علاوه بر حفر بی رویه و غیر مجازچاه، بیشترین مصرف کنندگان برق در این استان باشند و البته رتبه دوم را هم بخش صنعت دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: هرساله با شروع فصل گرما تذکرات جدی به منظور صرفه جویی در مصرف برق اعلام می‌شود و این به دلیل افزایش مصرف مشترکان به ویژه در بخش کشاورزی و صنعتی است.

در حال حاضر ۲۵ درصد کل انرژی برق خراسان شمالی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالی که این بخش تنها یک درصد مشترکان این استان را شامل می‌شود.

باتوجه به اینکه خراسان شمالی سال گذشته جز استان‌های پرمصرف قرار داشت و مردم روزانه خاموشی را تجربه کردند، انتظار می‌رود امسال علاوه بر بخش خانگی مشترکانی که بیشترین مصرف را دارند، با صرفه جویی مصرف را به حداقل برسانند تا امسال شاهد خاموشی نباشیم.

ضرورت دارد همان طور که برای صرفه جویی در مصرف آب و گاز اطلاع رسانی‌های گسترده‌ای انجام و راهکارهای تأثیرگذاری مطرح می‌شود، شیوه‌هایی مناسب برای بهینه سازی مصرف برق به ویژه برای بخش کشاورزی اعلام شود تا شاهد کاهش چشمگیری در مصرف برق این صنعت باشیم.

صرفه جویی بخش کشاورزی و صنعتی راهکار عبور از خاموشی

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: چنانچه بخش کشاورزی و صنعتی استان در بحث صرفه جویی برق همکاری کنند، قطعاً تابستان امسال بدون خاموشی خواهد گذشت.

مسعود کاظمی با تاکید بر اینکه اگر مصرف برق مدیریت نشود قطعاً خاموشی را امسال نیز شاهد خواهیم بود، اظهار می‌کند: امسال هشت هزار مگاوات کمبود برق داریم که نیمی از آن از محل نیروگاه آبی تأمین و برای نیم دیگر باید صرفه جویی کرد.

کاظمی با بیان اینکه ایران سه برابر دنیا انرژی مصرف می‌کند، می‌افزاید: یکی از علت‌های رشد مصرف برق، مبلغ ناچیزی است که مشترکان پرداخت می‌کنند، بنابراین اعمال مدیریت مصرفی درست ضروری است.

وی بیان می‌کند: باوجود اینکه قیمت تمام شده برق برای شرکت توزیع برق ۱۲۰ هزار تومان است اما تنها ۷۰ هزار تومان آن از مشترکان دریافت می‌شود.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق خراسان شمالی ادامه می‌دهد: این شرکت به غیر از تأمین برق برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت از ماه‌های تیر و مرداد در دیگر ایام سال مشکلی ندارد اما مدیریت مصرف در تمام سال ضروری است.

کاظمی با اشاره به تغییر ساعات ادارات از ۶ تا ۱۳ و۳۰ دقیقه در خراسان شمالی می‌گوید: در این مدت کوتاه بیش از دو و نیم مگاوات پیک بار کاهش یافت

وی اضافه می‌کند: باتوجه به اینکه بیشتر مصرف برق مربوط به پیک سرمایشی است با راهکار ساده می‌توان ۲۰ درصد مصرف را کاهش داد و تا چهار الی پنج هزار مگاوات مصرف را کم کرد.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق خراسان شمالی در ادامه اظهار می‌کند: رسالت و فلسفه وجودی شرکت توزیع برق، ارائه مستمر و مطمئن برق به مشترکان است اما متأسفانه سالانه میزان مصرف بین پنج تا هفت درصد رشد دارد که در این زمینه در دنیا رکورد دار هستیم.

کاظمی هزینه سرمایه گذاری برای تولید، انتقال و توزیع هر یک کیلو وات برق را ۲۰ میلیون تومان عنوان می‌کند و می‌افزاید: برای هر یک هزار مگاوات برق، ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم بوده و از طرفی در طول سال بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعات نیاز به تأمین برق وجود دارد که این هزینه برای شرکت برق بسیار سنگین است.

وی بر صرفه جویی و تغییر رفتار در نوع مصرف برق تاکید می‌کند و می‌گوید: چنانچه مشترکان ساعت و نوع تجهیزات مصرفی را رعایت کنند در به حداقل رسیدن هزینه سرمایه گذاری کمک می‌شود.

این مسئول بیان می‌کند: باتوجه به اینکه ۸۰ درصد مصرف برق مربوط به پیک سرمایشی است می‌توان با راهکارهای بسیار ساده ۲۰ درصد از مصرف را کاهش داد و به نوعی بین چهار تا پنج هزار مگاوات میزان مصرف را کم کرد.

کاظمی تصریح می‌کند: با این وجود پیک بار مصرفی در کل کشور ۵۷ هزار و ۱۰۰ مگاوات بوده که پیش بینی شده امسال این رقم به ۶۲ هزار مگاوات برسد.

وی با اشاره به وجود ۳۵۳ هزار مشترک برق در خراسان شمالی، می‌گوید: ۳۷ درصد از این مشترکان روستایی و ۶۳ درصد شهری است.

معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت برق خراسان شمالی می‌افزاید: از این تعداد، ۲۹۸ هزار مشترک خانگی، ۱۲ هزار مشترک عمومی، سه هزار و ۴۰۰ مشترک بخش کشاورزی، یک هزار و ۷۱۶ مشترک بخش صنعتی و ۳۵ هزار مشترک در سایر مصارف مشترک شرکت برق خراسان شمالی هستند.

کاظمی اعلام می‌کند: بخش خانگی ۸۴ درصد مشترکان برق را تشکیل داده‌اند که ۳۷ درصد مصرف این شرکت را تشکیل داده‌اند.

وی با بیان اینکه مشترکان عمومی چهار درصد مشترکان شرکت برق را تشکیل داده‌اند، می‌گوید: ۹ درصد مصرف برق استان مربوط به این مشترکان است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق خراسان شمالی اضافه می‌کند: باوجود اینکه یک درصد از مشترکان شرکت برق مربوط به بخش کشاورزی است اما ۲۵ درصد مصرف برق این استان را تشکیل داده‌اند.

کاظمی اعلام می‌کند: همچنین مشترکان بخش صنعتی کمتر از یک درصد از مشترکان برق خراسان شمالی را تشکیل داده‌اند اما ۲۰ درصد مصرف کنندگان را شامل می‌شوند.

وی در ادامه بیان می‌کند: سایر بخش‌ها ۱۰ درصد مشترکان شرکت برق را تشکیل داده‌اند که تنها هفت درصد مصرف دارند.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق خراسان شمالی در ارتباط با مصرف ادارات دولتی و بخش‌های عمومی می‌گوید: این بخش‌ها چهار درصد مشترکان شرکت برق را شامل می‌شوند که ۱۰ درصد مصرف دارند.

کاظمی همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته هشت هزار مشترک به شمار مشترکان این استان افزوده شد، بیان می‌کند: این تعداد مشترک، ۵۰ مگاوات به بار مصرفی شرکت برق اضافه کرده‌اند.

وی تصریح می‌کند: با وجود اینکه ۳۳ مگاوات سهمیه کاهش پیک مصرفی برای خراسان شمالی در نظر گرفته شده اما بیشتر از این میزان به شمار مشترکان استان اضافه شده است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق خراسان شمالی اظهار می‌کند: مسلماً تمامی مشترکان به طور همزمان مصرف برق ندارند و با ضریبی که در نظر گرفته شده میزان مصرف ۲۵ مگاوات مصرف برق افزایش یافته است.

کاظمی در ارتباط با مشترکان غیرمجاز می‌گوید: با تغییر ساختار شبکه فشار ضعیف از سیم به کابل خود نگهدار، استفاده غیر مجاز از شبکه کم شده اما آمار لوازم اندازه گیری رو به افزایش است.

بهینه‌سازی مصرف انرژی علاوه بر بخش خانگی در بخش کشاورزی در کنار استفاده از روش‌های نوین آبیاری جهت کاهش مصرف برق و آب ضروری است چرا که اصلاح الگوی مصرف برق راحت ترین رهکار برای گذر از خاموشی در فصل تابستان است، البته همکاری کشاورزی در این رابطه شرط است.

کد خبر 4660821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =