کمبود منابع علمی در حوزه عفاف و حجاب/ هنر بهترین راه انتقال فرهنگ

بیرجند- مدیر مرکز مطالعات شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه در حوزه عفاف و حجاب کمبود منابع علمی و تئوری وجود دارد، گفت: هنر از بهترین و مؤثرترین ابزار انتقال فرهنگ است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا سنگ سفیدی صبح چهارشنبه در نشست تبیین مدیریت فرهنگی در عرصه عفاف و حجاب اظهار داشت: ارزش، باور و اراده سه مؤلفه حوزه فرهنگ است.

وی دین و عقل را دو منبع برای سنجش ارزش‌ها دانست و گفت: فرآیند باورمندی به ارزش‌ها دارای سه مرحله ترویج، تثبیت و تعمیق است.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی ادامه داد: نظام خانواده، رسانه و هنر، نظام آموزشی و نظام روحانیت از ابزارهای ایجاد باورمندی است.

سنگ سفیدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عرصه فرهنگی این است که مشکل و مسئله را به خوبی تشخیص نمی‌دهیم، افزود: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ تعریف از واژه فرهنگ داریم اما آیا می‌توان پدیده‌ها را به فرهنگی و اجتماعی تقسیم کرد و آیا می‌توان مدیریت فرهنگی و اجتماعی را از هم تفکیک کرد؟

وی اضافه کرد: مدیریت فرهنگی به سه شاخصه اراده، باورمندی و ارزش و مدیریت اجتماعی به حوزه صدور فعل مرتبط است.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه پدیده‌ها قابل تفکیک به فرهنگی و اجتماعی نیستند اما مدیریت پدیده‌ها را می‌توان به مدیریت فرهنگی و اجتماعی تقسیم کرد، بیان داشت: مدیریت فرهنگی به معنی مدیریت خواستن‌ها و مدیریت اجتماعی، مدیریت توانستن‌ها است.

سنگ سفیدی، تهاجم و نفوذ فرهنگی را نمونه‌ای بارز از کار فرهنگی واقعی برشمرد و افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری نفوذ فرهنگی باورهای جامعه را دگرگون و مردم را نسبت به پایه‌های انقلاب و نظام بدبین می‌کند.

وی همچنین بر استفاده از ابزار کارآمد هنر برای تبیین و ترویج فرهنگ تأکید کرد و گفت: هنر یکی از بهترین و مؤثرترین ابزار انتقال فرهنگ بوده که می‌تواند به تثبیت فرهنگ کمک کند.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی همچنین به ضعف منابع علمی و تئوری در حوزه عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: مباحث منطقی و استدلالی درباره حجاب و عفاف بسیار مهم است اما آیا گسترش بدحجابی صرفاً در این حوزه خلاصه می‌شود؟.

کد خبر 4669136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =